Főmenü megnyitása

Hogyankell.hu β

Módosítások

Sportágat választani a gyereknek

7 682 bájt hozzáadva, 2013. június 25., 11:12
Új oldal, tartalma: „== Hogyan kell sportágat választani a gyereknek? == right A sportolás elősegítheti a gyerekünk kiegyensúlyozott fejlődését mind te…”
== Hogyan kell sportágat választani a gyereknek? ==
[[Fájl:sportagvalasztas.jpg|right]] A sportolás elősegítheti a gyerekünk kiegyensúlyozott fejlődését mind testileg, mind lelkileg. Nem kell szükségszerűen élsportolót nevelnünk a gyerekből, a mozgás amúgy is jó hatással lesz rá. Az alábbiakban sorra vesszük, hogy mire figyeljünk, amikor sportágat választunk.
== Lépések ==
# Figyeljünk a gyerek igényeire! Hiába szerettünk volna mi lenni a következő Puskás Öcsi, ha a gyerekünket hidegen hagyja a foci, ne erőltessük. Nézzük meg, beszélgessünk vele, hogy milyen sportok érdeklik. A legjobb, ha ezeket ki is tudja próbálni, meg tudja nézni, ismereteket gyűjthet róla.
#* Vigyük el sportágválasztó eseményekre. [http://www.sportagvalaszto.hu Itt] utána tudunk nézni, hogy milyen helyszíneken, mikor, milyen sportágakat lehet kipróbálni. Innen egyébként ötleteket is meríthetünk, hogy milyen sportágak vannak a hagyományos sportokon túl.
#* Lapozzátok át együtt a hogyan válasszak sportágat? c. könyvet.
#* Vigyük el egyéb sporteseményekre, hátha kedvet kap valamihez.
#* Hagyjuk, hogy minél több sportot kipróbáljon, így egy idő után körvonalazódni fog, hogy mit szeretne.
# Vegyük figyelembe a gyerek életkorát.
#* Egy hároméves gyereket még nem lehet elvinni foci- vagy kosárlabda edzésre, ha még lépni sem tud rendesen. Ilyenkor a gyerek hamar kiéghet, és az ilyen mozgás többet árt, mint használ. Már babaként el lehet vinni a gyereket úszni, ez több sporthoz is kiváló alapot nyújt. Emellett óvodás korban nagyon jó a gyerektorna és a labdázás – persze még nem edzésszerűen.
#* A csapatjátékokat hat éves kortól kezdik érteni a gyereket, ilyenkor már elkezdhető a szervezett sport is, például a foci vagy a kosárlabda.
#* 6-7 évesen el lehet kezdeni például teniszezni, pingpongozni és néhány harcművészetet is.
#* 8 éves kortól már szinte bármilyen sportot űzhet a gyerek, de gyakran még csak kiegészítő jelleggel. Az erősítő tréningekkel nagyon kell vigyázni, nehogy túlterhelődjön a csontozat, az ízületek.
# Ne hanyagoljuk el a földrajzi szempontokat! Ha kétnapi járóföldre nincs tőlünk még egy pocsolya sem, akkor érdemes megfontolni, hogy mindenképpen jó ötlet-e a gyereket például kajakozni küldeni. Az utazás rengeteg időt, energiát és pénzt emészt fel. Ráadásul azt is érdemes megfontolni, hogy szervezett edzés esetén hogyan lesz megoldva a gyerek szállítása? El tud gyalogolni, busszal viszik őket vagy esetleg a szülőknek kell megoldaniuk? Vajon bele fog ez férni az időnkbe?
# A pénz is döntő! A felszerelés, az edzés, az utazás – mind-mind pénzbe kerül. Vannak olcsóbb és vannak drágább sportágak, és persze attól is függ, hogy szervezett keretek között sportol –e a gyerek vagy csak a kertben rúgjátok a bőrt. Ráadásul, ha szervezett keretek között sportol a gyerek, az folyamatos kiadást jelent, mely költség gyakran emelkedik is (pl. versenyre már jobb teniszütő kell neki).
# Fontos, hogy tudjuk, a barátai milyen sportágat választanak! A gyereket nagyban motiválhatja, hogy a barátai milyen sportágat választanak, hiszen akár együtt járhatnak edzésre is. Ilyenkor könnyebben kitartanak egy sport mellett, és a szervezési feladatokat (pl. a gyerek versenyre vitele) is megoszthatják egymás között a szülők.
# Ne erőltessük a szervezett sportot, ha a gyereknek nincs hozzá kedve! Az is jó, ha elmegy a család focizni a parkba, kirándulgat vagy biciklitúrákat tesz. A lényeg, hogy mozogjon!
# Mérlegeljük a kockázatokat! A gyerek sportolás közben sérüléseket szerezhet, versenysport esetén pedig a tartós sérülésekkel is számolni kell. Az egyes sportok különböző mértékű kockázatokkal járnak, ezt érdemes átgondolni.
# Vegyük figyelembe a testalkatot! Ha idővel szeretnénk (és a gyerekünk is érdeklődik iránta), hogy a gyerek versenyszerűen sportoljon, nem árt egy testalkatvizsgálatot (sportantropometria) elvégeztetni rajta. A mérés alapján meghatározható pl. a várható felnőttkori magasság, a testalkat, az erősíthetőség, és ez alapján sportágat is javasolnak a gyereknek.
# Ismerjük meg minél jobban azokat a sportokat, melyek iránt a gyerek érdeklődik, hogy tudjuk, mely korosztálynak ajánlott, milyen alkatú gyerekhez illik, milyen felszerelés szükséges hozzá stb.
#* Atlétika: 6 éves kortól javasolt szervezett szinten, sok szakág tartozik ide, mint a futó, a dobó vagy az ugró. Klasszikus és népszerű sportág, de nem túl játékos. Remekül erősíti a kitartást. Az eszközök ára nagyban függ attól, hogy milyen szakágat választ a gyerek.
#* Jégkorong: 5 éves kortól lehet elkezdeni, védőfelszereléseket, korcsolyát, ütőt kell beszerezni. Gyors gondolkodást és kreativitást igényel, látványos sportág. Hazánkban is egyre népszerűbb. Fontos szempont a választásnál, hogy van-e a közelben jégcsarnok.
#* Kajak-kenu: erősít és kitartást igényel, de a gyerekek kint lehetnek a friss levegőn és a vízen. 10 éves kortól lehet vele már komolyabban is foglalkozni, előtte inkább csak hobbi szinten.
#* Kézilabda: 7 éves kortól várják a gyerekeket, de általában ilyenkor még csak kiegészítő sportágként ajánlott. A kézilabdázásnak nagy hagyományai vannak hazánkban, sikeres, izgalmas csapatsport.
#* Kosárlabda: 10-12 éves kortól ajánlott versenyszerűen is foglalkozni vele, addig inkább kiegészítő edzésként vagy hobbiként. Sok készséget fejleszt, nem monoton. A magasság fontos szempont a profi kosárlabdánál, ezért ha nem túl valószínű, hogy a gyerek nagyra nő, lehet, hogy versenyszerűen ez nem a jó irány.
#* Labdarúgás: 5 éves kortól várják már a gyerekeket. Szakágai közé tartozik a női és férfi labdarúgás, a futsal és a strandfutball is. Az egyik legnépszerűbb sport, kezdetben minimális felszerelést igényel.
#* Műkorcsolya: a klubok már akár 4-7 éves kortól is várják a kicsiket. A kondíciója és a koordinációja is fejlődik. Itt sem árt, ha van egy jégcsarnok a közelben.
#* Tenisz: 5 éves kortól várják a gyerekeket, fejleszti az állóképességet és az ügyességet, kevés kockázattal jár. Előnyös a magas növés és a nagy kartávolság. Komolyabban 12 éves kortól érdemes vele foglalkozni.
#* Úszás: babakorban is elkezdhető, javítja a rossz testtartást, a vízi sportoknál alapkövetelmény, de más sportágak kitűnő alapja is lehet.
== Tippek ==
* Kérjük ki az edző véleményét is, hogy tehetséges-e a gyerek, vagy inkább más sportágat javasolna-e.
== Amire szükséged lehet ==
*sportágak ismerete
* a gyerek igényeinek, alkatának ismerete
* pénz
* felszerelés
== Figyelmeztetések ==
* Ha a gyerek nem akar versenyszerűen sportolni, ne erőltessük.
== Kapcsolódó források, hivatkozások ==
* [http://www.bama.hu/baranya/sport/gyereksport-uszassal-es-gyerektornaval-erdemes-elkezdeni-268833 Gyereksport: úszással és gyerektornával érdemes elkezdeni]
* [http://www.hazipatika.com/eletmod/mozgas/cikkek/mit_sportoljon_a_gyerek/20001219160628 Mit sportoljon a gyerek?]
* [http://sportkostolo.blog.hu/2009/07/03/sportagvalasztas_eletkor_szerint Sportágválasztás életkor szerint]
* [http://www.sportagvalaszto.siteset.hu/ Sportágválasztó]
* [http://mitsportoljak.hu/testalkat/ Testalkatvizsgálat a jó sportágválasztáshoz]

[[Kategória:Család-gyerek-kapcsolatok]]
[[Kategória:Egészség]]
[[Kategória:Sport-fitnesz]]
emailconfirmed
3 341
szerkesztés