Főmenü megnyitása

Hogyankell.hu β

Módosítások

Idézni

1 477 bájt hozzáadva, 2022. január 18., 14:47
a
Visszaállítottam a lap korábbi változatát 37.76.23.39 (vita) szerkesztéséről 94.21.161.118 szerkesztésére
{{Bővítendő_cikk}}
== Hogyan kell idézni? ==
Ha nem jelöljük vagy nem megfelelően jelöljük meg, hogy például egy dolgozatunkba más művéből idéztünk, vagy nem volt jogunk arra, hogy valamit a szerző engedélye nélkül felhasználjunk, akkor lényegében lopást követünk el, ezt nevezik plágiumnak. Az alábbiakban megnézzük, mire kell figyelni az idézésekkor mind helyesírási, mind jogszabályi szempontból.Ne feledd: az idézés nemcsak egy offline könyvben (dolgozatban,szórólapon, újságban stb.) de egy on-line felületen (weblap, fórum stb.) is csak szabályszerűen lehetséges!
== Lépések ==
#* Ha az idézetbe beleékelődik az idéző mondat, akkor előtte és utána is gondolatjelet használunk. Fontos, hogy az idéző jeleket csak az idézet elejére és végére tesszük ki. Pl.: „Jelenleg még nincsenek pontos adataink a vihar várható erősségére vonatkozóan - mondta a meteorológus. - Ugyanakkor folyamatosan végezzük a méréseket, és amint pontosabbat tudunk, megosztjuk azt a nyilvánossággal.”
#* A fülembe cseng, amit Goethe mondott: „Amíg az ember törekszik valamire, hibázik is.”, és hiszem, hogy így van.
# Ha szó szerint idézünk, ugyanakkor ezt szervesen beleszőjük a mondandónkba, nem kell gondolatjelet és kettőspontot használni. Emellett arra is figyeljünk oda, hogy ilyen esetekben az idézet mindig kisbetűvel kezdődik, kivéve, ha tulajdonnév. Arany János végső elkeseredésében úgy éli meg, hogy verse csupán egy kísértet, mely "jár „jár még föl a halál után", s talán magára is érti ezt...
# Az idézeten belüli idézetet lúdlábak közé tesszük (» «). Pl.: „És nem tanítja ki-ki az ő felebarátját és ki-ki az ő atyafiát, mondván: »Ismerd meg az Urat!«, mert mindnyájan megismernek engem a kicsinytől nagyig.”
# Ha verset idézünk, a sorok közé perjelet (/) teszünk.
* Ha például szakdolgozatot írunk, mindig kérdezzünk rá a konzulensünknél is, hogy van-e valamilyen különleges elvárás az idézéssel kapcsolatban.
 
* Ha újságcikkben idézünk, és az idézet nem egyértelmű, nyugodtan fel lehet hívni a szerzőt, vajon hogyan gondolta.
== Amire szükséged lehet ==
* A jogszabályok ismerete.
* Az idézés helyesírási szabályainak betartása.
* Ha szerzőtől kapsz felszólítást, hogy megsértetted a jogait, azonnal fordulj szerzői ügyekben jártas jogászhoz. Mielőbb meg kell tudnod érteni. tényleg jogsértést követtél-e el az idézéssel, vagy a szerző esett túlzásba.
* Megfelelő kommunikációs készség vagy tanácsadó szükséges, ha plágium vitába keveredtél.
== Figyelmeztetések ==
* Ne feledd, lopni nem szép dolog!Ezért szükséges a forrásmegjelölés, a szerző pontos adatainak feltüntetése.  * A szerzőknek kétféle joguk van: személyhez fűződő és vagyoni jogaik. Lehetséges, hogy ez utóbbiakat átruházták másra, de a személyes jogok átruházása semmis. Tehát ha idézel, mindig fel a KELL tüntetned a szerző nevét (ez az ő személyes joga!). A szerzői álnév is megengedett. * A szerzői jogi idézés nem azonos a jogi eljárásokban nevezett idézéssel (amikor valakit valamilyen eljárásba beidéznek, meghívnak egy idézéssel, ami a hatóság vagy a bíróság behívó levele.) Ez a cikk csak és kizárólag a szerzői tartalom idézésekről szól.
== Kapcsolódó források, hivatkozások ==
* [https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&ved=0CDcQFjAA&url=http%3A%2F%2Fportal.zmne.hu%2Fpls%2Fportal%2Furl%2FITEM%2F75BB2FA96F450F4FE040E0C1044C7BF4&ei=IjIuUdWnLYWF4AT__YCYDA&usg=AFQjCNFQRla-ySZOyv_jITj212DtSamiaw&sig2=6vY1wAZxvvilVjZZAXGCfA&bvm=bv.42965579,d.bGE Dr. Gőcze István: A szakirodalmi idézések és hivatkozások rendszere]
* [http://net.jogtar.hu/jr/gen/hjegy_doc.cgi?docid=99900076.TV Net.jogtar: 1999. évi LXXVI. törvény a szerzői jogról]
* [Magyar Tudományos Akadémia: A magyar helyesírás szabályai, XI. kiadás, Akadémia Kiadó, Budapest, 1984.]
[[Kategória:Oktatás]]
[[Kategória:Üzlet-jog]]
3 567
szerkesztés