Főmenü megnyitása

Hogyankell.hu β

Módosítások

Kékfesteni házilag

3 489 bájt hozzáadva, 2011. szeptember 19., 15:02
Új oldal, tartalma: „== Hogyan kell kékfesteni? == A kékfestés az egyik legrégebbi szakma, melynek technológiája szinte alig változott az elmúlt néhány száz évben. A kékfestés, …”
== Hogyan kell kékfesteni? ==

A kékfestés az egyik legrégebbi szakma, melynek technológiája szinte alig változott az elmúlt néhány száz évben. A kékfestés, akárcsak a batik esetében viasszal dolgoznak, azonban itt viaszpipa helyett dúcok segítségével viszik a textilre.

== Lépések ==

# '''Tervezzük meg a mintát egy papíron.''' A legegyszerűbb, ha kezdetben csak pontszerű mintákkal dolgozunk, hiszen parafa dugó és szögek segítségével egyszerűen készíthetünk dúcokat.
# '''Készítsük el a nyomódúcokat.''' Ha nagyobb dugókat (pl. termosz- vagy demiszondugó) használunk, könnyen rárajzolhatunk egyszerűbb motívumokat, például egy virágot. Rajzoljuk a dogú aljára a tervezett minta körvonalát, majd egyenletesen kalapáljuk rá a körvonalra a kárpitosszegeket. Ellenőrizzük, hogy a fejük egy síkban legyen. Ez úgy a legegyszerűbb, ha a szögek benyomása után megfordítjuk a parafát, s óvatos ütögetésekkel egyensúlyba hozzuk a szögek fejét.
# '''Vigyük fel a viaszt!''' 90-100C-ra hevítsük fel a méhviaszt. Az asztalra terítsünk alufóliát, erre terítsük a textilt (lehetőség szerint fehér flokont). A dúcot mártsuk a viaszba, majd végezzük el a nyomást. Ha elkészültünk a nyomással, az anyagot tegyük hideg vízbe.
# '''Fessük meg az anyagot.''' A hideg vízből helyezzük át az anyagot a festékfürdőbe. Olyan festéket használjunk, mely maximum 35-40C-on is megfesti az anyagot. (Hagyományosan indigót használnak a festéshez, mi azonban egy hobbiboltban számos alternatívát találhatunk.) A használati utasításnak megfelelően hagyjuk az anyagot a festékfürdőben.
# '''Öblítsük ki!''' Távolítsuk el a be nem ivódott festéket, az utolsó öblítővízbe pedig öntsünk némi ecetet a színek fixálása érdekében.
# '''Távolítsuk el a viaszt!''' A vastagabb réteget késsel kaparjuk le, majd a maradékot úgy távolíthatjuk el, hogy két réteg újságpapír között (a papírokat folyamatosan váltogatva) addig vasaljuk az anyagot, míg minden viasz kijön belőle.
# '''Mossuk ki az anyagot!'''
# '''Szegjük be a munkánkat!'''

== Tippek ==

* A festés során csöpöghet a festék, ezért terítsünk le egy fóliát.
* A dúcok készítéséhez használt nagyméretű parafa dugó mezőgazdasági, borászati és háztartási üzletekben szerezhető be.
* Minél kisebb nyomódúccal dolgozunk, annál könnyebb felvinni a mintát a textilre.
* Nagy köröket készíthetünk rajzszöggel.

== Amire szükséged lehet ==

* parafa dugó
* kárpitosszögek
* kalapács
* rajzszög
* méhviasz
* viasztartó edény (pl. zománcos lábas)
* tűzhely
* papír
* ceruza
* alufólia
* lavór
* ruhafesték
* újságpapír
* kés
* vasaló

== Figyelmeztetések ==

* A nyomódúcot mindig tartsuk egyenesen, különben a nyomás egyenetlen lesz.
* Ha túl forró festékbe helyezzük a textilt, a viasz megolvad.
* Ha foltos lesz a festés, nem kevertük el megfelelően.
* Ha a viasz helyén is megfestődik az anyag, akkor nem ivódott át megfelelően vagy nem kezelték óvatosan a textilt, így a viasz megtöredezett.
* Ha a viasz lepattogzik, nem volt elég forró a viasz.

== Kapcsolódó videók ==

<youtube>S-_3U4g6Xzw</youtube>


== Kapcsolódó források, hivatkozások ==

* Gecső Erzsébet: Életpálya-építés: Kézműves szakkör, tanári útmutató, 3. évfolyam. Educatio Kht. 2008

[[Kategória:Művészet-kultúra]]
emailconfirmed
3 341
szerkesztés