Főmenü megnyitása

Hogyankell.hu β

Módosítások

Jegyzetelni

31 bájt hozzáadva, április 17
a
Visszaállítottam a lap korábbi változatát 62.201.117.1 (vita) szerkesztéséről Hogyankell szerkesztésére
== Hogyan kell jegyzetelni? ==
[[Fájl:Jegyzetelni.jpg|right]]Az évek alatt számos olyan helyzetbe kerülhetünk akár tanulmányaink, akár munkánk során - például egy-egy konferencia alkalmával -, amikor az elhangzott dolgokról jegyzetet kell készítenünk. A jegyzetelés helyes technikája, azért olyan fontos, mert a leírtak legtöbbször arra szolgálnak, hogy azok alapján később kellőképpen vissza tudjuk idézni az elhangzottakat.
== Lépések ==
# '''Szedjük pontokba a gondolatokat!''' A jegyzetkészítés logikusságának és fonalmegtartásának egyik legjobb eszköze, ha valamilyen formában pontokba szedjük és összekötjük azokat a dolgokat, melyeket leírunk. Vannak olyanok, akiknek inkább asszociatív gondolkodásuk van, nekik inkább a horizontális, általában körkörös vonalvezetésben haladó jegyzetelés típus való jobban, míg a lineáris gondolatvezetésűek jobban járnak, ha vertikálisan elhelyezve, számozással vagy egyéb alárendelő jelezésekkel kötik össze gondolatfoszlányaikat. A lényeg, hogy később könnyen vissza tudják fejteni, bármelyik utat is választják.
# '''Készítsünk ábrákat!''' A gondolatvezetésen túl az is nagyon fontos, hogy valaki inkább a szövegalapú vagy a képalapú gondolkodást részesíti előnyben. A képalapú gondolkodók mindig készítsenek ábrákat, mert nekik ez a legfőbb logikai eszközük, de a szövegalapot kedvelők is bátran alkalmazhatják szemléltetésnek az ábrákat. Ráadásul sokszor rengeteg időt lehet spórolni az ábrákkal, a szöveg leírásához képest.
# '''Használjunk ikonokat és szimbólumokat!''' A logikai kapcsolódás vázolásában gyakran jelentős idő spórolható meg, ha szavak és mondatok helyett ikonokat és szimbólumokat használunk! (Például: --> ; (); //) De arra vigyázni kell, hogy ne essünk túlzásba, és ne menjenek az érthetőség rovására!
# '''Soha ne feledkezzünk meg a példákról!''' Az előadásokban vagy olvasmányokban elhangzó szemléletes példákat mindig jegyezzük fel röviden, mert azok rengeteget segítenek majd a későbbi visszaidézésben és megértésben!
#''' Használjunk színes kihúzófilceket és tollakat, és ruházzuk fel őket jelentéssel!''' Ezek az eszközök nagyon sokat segíthetnek a tagolásban és a logikai kapcsolódások kialakításában, és később a visszaidézés során is nagy hasznát vehetjük majd, főleg a vizuálisan memorizálók.
3 567
szerkesztés