Főmenü megnyitása

Hogyankell.hu β

Helyes műveleti sorrendben végrehajtani a matematikai műveleteket szerkesztése

Figyelem: Nem vagy bejelentkezve. Ha szerkesztesz, az IP-címed nyilvánosan látható lesz a laptörténetben. Ha bejelentkezel vagy regisztrálsz, a szerkesztéseid a felhasználónevedhez lesznek társítva, egyéb hasznos dolgok mellett.

A szerkesztés visszavonható. Kérlek ellenőrizd alább a változásokat, hogy valóban ezt szeretnéd-e tenni, majd kattints a lap mentése gombra a visszavonás véglegesítéséhez.
Aktuális változat A te változatod
1. sor: 1. sor:
 
== Hogyan kell helyes műveleti sorrendben végrehajtani a matematikai műveleteket? ==
 
== Hogyan kell helyes műveleti sorrendben végrehajtani a matematikai műveleteket? ==
  
Ha nem megfelelően használjuk vagy egyáltalán nem is vesszük figyelembe a műveleti sorrendet, egészen más eredményt kapunk. Pl. 6-1*0+2/2=7, ha azonban nem vesszük figyelembe a műveleti sorrendet, vagyis hibásan használjuk a matematikai műveleteket, 1 az eredmény.
+
Ha nem megfelelően használjuk vagy egyáltalán nem is vesszük figyelembe a műveleti sorrendet, egészen más eredményt kapunk. Pl. <math>6-1*0+2/2=7</math>, ha azonban nem vesszük figyelembe a műveleti sorrendet, vagyis hibásan használjuk a matematikai műveleteket, 1 az eredmény.
  
 
== Lépések ==
 
== Lépések ==
  
# '''Ha egy műveletsorban kizárólag összeadás és kivonás, vagy pedig kizárólag szorzás és osztás van, akkor balról jobbra haladunk.''' Sőt, a legjobb az egészben, hogy tetszés szerint fel is cserélhetjük a számok sorrendjét a kapcsolódó művelettel, akkor is ugyanazt az eredményt kapjuk (tehát lényegében mindegy is, hogy balról jobbra haladunk-e vagy összevissza):[[Fájl:muveleti-sorrend1.jpg]]
+
# Ha egy műveletsorban kizárólag összeadás és kivonás, vagy pedig kizárólag szorzás és osztás van, akkor balról jobbra haladunk. Sőt, a legjobb az egészben, hogy tetszés szerint fel is cserélhetjük a számok sorrendjét a kapcsolódó művelettel, akkor is ugyanazt az eredményt kapjuk (tehát lényegében mindegy is, hogy balról jobbra haladunk-e vagy összevissza):[[Fájl:muveleti-sorrend1.jpg]]
# '''Ha egy műveletsorban vegyesen vannak az alapműveletek, először a szorzásokat és osztásokat, majd az összevonásokat és a kivonásokat végezzük el balról jobbra''' (Tehát előbb elvégezzük az összes szorzást és osztást, majd ezt követően az így kapott eredményeket vesszük alapul a többi művelethez. Ha nagyon nem megy, hogy átlássuk, tegyük zárójelekbe a szorzásokat, illetve osztásokat):[[Fájl:muveleti-sorrend2.jpg]]
+
# Ha egy műveletsorban vegyesen vannak az alapműveletek, először a szorzásokat és osztásokat, majd az összevonásokat és a kivonásokat végezzük el balról jobbra (Tehát előbb elvégezzük az összes szorzást és osztást, majd ezt követően az így kapott eredményeket vesszük alapul a többi művelethez. Ha nagyon nem megy, hogy átlássuk, tegyük zárójelekbe a szorzásokat, illetve osztásokat):[[Fájl:muveleti-sorrend2.jpg]]
# '''Ha a műveletek között zárójeles rész van, akkor az ebben lévő műveleteket kell először elvégezni.''' Itt is érvényes, hogy előbb a szorzás és osztást, majd az összeadást és kivonást végezzük el: [[Fájl:muveleti-sorrend3.jpg]]
+
# Ha a műveletek között zárójeles rész van, akkor az ebben lévő műveleteket kell először elvégezni. Itt is érvényes, hogy előbb a szorzás és osztást, majd az összeadást és kivonást végezzük el: [[Fájl:muveleti-sorrend3.jpg]]
# '''Ha a zárójel zárójelet tartalmaz, akkor a külső zárójelet kapcsos zárójelként alkalmazzuk: {}.''' Ilyen esetben először a hagyományos zárójel () közötti műveleteket végezzük el, majd a kapcsos zárójel közti műveleteket.
+
# Ha a zárójel zárójelet tartalmaz, akkor a külső zárójelet kapcsos zárójelként alkalmazzuk: {}. Ilyen esetben először a hagyományos zárójel () közötti műveleteket végezzük el, majd a kapcsos zárójel közti műveleteket.
  
 
== Tippek ==
 
== Tippek ==
  
* Ha 0-val történő szorzást tartalmaz egy kizárólag szorzásból és/vagy osztásból álló műveletsor, a végső eredmény is minden esetben 0. Pl.: 2*0/5*6*9*7/4=0. Ha azonban a műveletsorban összeadás és kivonás is van, akkor ezt a szabályt nem vehetjük alapul, bár előfordulhat, hogy így is 0-t kapunk, ez azonban nem szabály: 5+7*0=5, illetve (5+7)*0=0.
+
* Ha 0-val történő szorzást tartalmaz egy kizárólag szorzásból és/vagy osztásból álló műveletsor, a végső eredmény is minden esetben 0. Pl.: 2*0/5*6*9*7/4=0. Ha azonban a műveletsorban összeadás és kiadás is van, akkor ezt a szabályt nem vehetjük alapul, bár előfordulhat, hogy így is 0-t kapunk, ez azonban nem szabály: 5+7*0=5, illetve (5+7)*0=0.
  
 
== Amire szükséged lehet ==
 
== Amire szükséged lehet ==
25. sor: 25. sor:
 
== Kapcsolódó források, hivatkozások ==
 
== Kapcsolódó források, hivatkozások ==
  
* általános iskolai matekkönyv
 
 
* Saját tapasztalat
 
* Saját tapasztalat
 
 
[[Kategória:Oktatás]]
 

Vedd figyelembe, hogy a Hogyankell.hu wikin végzett összes módosítást szerkeszthetik, módosíthatják vagy eltávolíthatják más szerkesztők. Ha nem akarod, hogy az írásodat módosítsák, akkor ne küldd be.
Azt is megígéred, hogy ezt magadtól írtad, vagy egy közkincsből vagy más szabad forrásból másoltad (lásd a(z) Hogyankell.hu:Szerzői jogok lapot a részletekért). NE KÜLDJ BE JOGVÉDETT MUNKÁT ENGEDÉLY NÉLKÜL!

Kategóriák kiválasztása:

A lap szerkesztéséhez kérlek válaszolj az alábbi kérdésre (további információk):

Mégse Szerkesztési segítség (új ablakban nyílik meg)