Havas úton vezetni

Innen: Hogyankell.hu

A lap korábbi változatát látod, amilyen 81.183.131.179 (vitalap) 2012. február 14., 17:09-kor történt szerkesztése után volt. (Figyelmeztetések)
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)

[szerkesztés] Hogyan kell havas, jeges úton vezetni?

Hó.jpg

Minden télen eljön az a pont, amikor az évszak kimutatja a foga fehérjét, és valóban fehérbe borulnak az utak is. Bár a közterület fenntartók minden városban igyekeznek a lehető leggyorsabban eltakarítani a hóakadályokat, azért érdemes megtanulni a legalapvetőbb vezetési technikákat, melyekkel felkészülhetünk az időjárási viszontagságokra.

[szerkesztés] Lépések

  1. Elindulás után csináljunk egy fékpróbát, mellyel ellenőrizhetjük a fékút hosszúságát és azt is, hogy nem húz-e egyik vagy másik oldalra a kocsi!
  2. Kerüljük a hirtelen kormánymozdulatokat! Ez az elv a száraz úton is igaz, de havas, jeges úton egy hirtelen mozdulat akár végzetes is lehet. Ez leginkább a kikerülésekre és előzésekre igaz. Soha ne rántsunk hirtelen nagyot a kormányon, inkább lassítsunk le minden esetben!
  3. Mit tegyünk, ha alulkormányzott az autó? Az alulkormányzottság azt jelenti, hogy az autó első kerekei elvesztették a tapadásukat. Ilyenkor óvatosan vegyük le a lábunkat a gázpedálról, de ne lépjünk rá a fékre! Így a gépkocsi súlya (terhelése) előre tolódik, így már tudjuk csökkenteni a kormányzási szöget, és finoman visszakormányozhatjuk a gépkocsit a kívánt nyomvonalra.
  4. Mit tegyünk, ha túlkormányzott az autó? A túlkormányzottság azt jelenti, hogy a hátsó kerekek vesztik el tapadásukat, ezért az autó jobban fordul, mint akarnánk. Ha ilyen helyzetbe kerülünk, adjunk egy kis gázt, ezáltal a terhelés az autó hátsó felére tevődik át, és ezzel egy időben a kocsi farának csúszásával egyező irányba kell kormányoznunk!
  5. Az úttest közepén, a többi autó nyomvonalán közlekedjünk! Soha ne húzódjunk le az út szélére, mert ott általában kevésbé takarítják el a havat, és egy hirtelen bukkanó miatt rögtön az árokba csúszhatunk!
  6. Lassítsunk! Ha egy másik autóval egy vonalba érünk, vegyük el lábunkat a gázpedálról, és hagyjuk, hogy a kocsik elguruljanak egymás mellett, majd újra gyorsíthatunk, ha már senki nincs a közelünkben!
  7. Soha ne tegyük ki üresbe az autót! Száraz úton sokan próbálkoznak azzal, hogy lejtőkön üresbe teszik a sebességváltót, csökkentve ezzel az üzemanyag-fogyasztást. Havas úton ezt soha ne tegyük meg, mivel így a kocsi elveszti a motorfék adta tapadását, és teljesen kiszolgáltatott lesz az útviszonyoknak!
  8. Tartsunk sokkal nagyobb követési távolságot! Téli időjárási körülmények között az 1,5-2 autónyi követési távolság az ajánlott az útviszonyok miatt.
  9. A hidakon és felüljárókon különösen vigyázzunk! Ha tehetjük ebben az időszakban, kerüljük el a hidakat és felüljárókat, mert itt az átfolyások miatt gyakoribbak a jeges, csúszós felületek az aszfalton!
  10. Mit tegyünk, ha elakadunk? Ha egy emelkedőn akadunk el, semmiképp ne bőgessük a motort, és égessük a kerekeket, hanem guruljunk vissza, hogy kellő lendületet nyerhessünk a táv teljesítéséhez, mert helyből esélytelen elindulni! Ha se hátra, se előre nincs menekvés, akkor kénytelenek vagyunk kiszállni, és eltakarítani a havat a kerekek elől!

[szerkesztés] Tippek

  • Hogyan kell fékezni csúszós úton?
  • Számoljuk bele, hogy a viszontagságos körülmények miatt meghosszabbodik az útidő, ezért inkább előbb induljunk le, ha időre megyünk, nehogy a sietség okozza vesztünket az utakon!
  • Ellenőrizzük az akkumulátor állapotát, hogy valóban fel van-e készülve a téli hidegekben való elindulásra is!
  • Érdemes olajat is cserélni ilyenkor, mivel a kifejezetten nagy hidegekre kifejlesztett olajok segítenek, hogy könnyebben beinduljon az autó!
  • Használjunk fagyállót az autóban! Mind az ablaktörő folyadékhoz, mind pedig a hűtő folyadékhoz öntsünk fagyállót, ami segít megakadályozni a nagy hidegekben a meghibásodást! Mivel az óvatos téli közlekedéshez hozzátartozik az is, hogy kilátunk az ablakon. :)
  • Az autó téli felszereltségéhez hozzátartozik egy lapát az autóban, mellyel szorult helyzetekből kiáshatjuk magunkat.

[szerkesztés] Amire szükséged lehet

  • óvatosság
  • vezetési rutin
  • téli abroncsok
  • fagyálló folyadék az ablakba
  • télre kifejlesztett olaj
  • lapát a hóeltakarításhoz

[szerkesztés] Figyelmeztetések

  • Amennyiben nem rendelkezünk téli abroncsokkal, semmiképpen se induljunk útnak jeges, havas körülmények között!
  • Megálláskor soha ne húzzuk be a kéziféket, mivel nagy az esély arra, hogy erős mínuszok esetén befagy, ezért később nem tudunk elindulni! A biztonság kedvéért hagyjuk sebességben a leállított járművet!

[szerkesztés] Kapcsolódó videók

[szerkesztés] Kapcsolódó források, hivatkozások

Az oldal szerzői

Bianka, Kiscsillag