Fondant-t készíteni

Innen: Hogyankell.hu

A lap korábbi változatát látod, amilyen JViki (vitalap | szerkesztései) 2017. május 5., 12:20-kor történt szerkesztése után volt. (Új oldal, tartalma: „== Hogyan kell fondant-t készíteni? == right|250px A fondant (ejtsd: fondan) olyan cukorkészítmény, amelyet leginkább sütemények díszít…”)
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)

[szerkesztés] Hogyan kell fondant-t készíteni?

Fondant.jpg

A fondant (ejtsd: fondan) olyan cukorkészítmény, amelyet leginkább sütemények díszítésére, bevonására használnak. A lágyabb, kenhető változat adja például a minyon vagy a puncstorta mázát, míg a sűrűbb fondant a tortákat boríthatja a borsos árú marcipán helyett. Kész fondant a boltban is lehet venni, de ha nagyobb mennyiségre van szükséged vagy szeretnél tökéletesen biztos lenni abban, hogy csak természetes alapanyagok vannak benne, akkor érdemes otthon készíteni.

[szerkesztés] Lépések

[szerkesztés] Kenhető fondant / fondant máz készítése

  1. Mérj ki egy lábosba 40 dkg cukrot (kristálycukor is jó).
  2. Adj hozzá 1,5 dl vizet.
  3. Kezdd el főzni közepes lángon, amíg a cukor fel nem oldódik, érdemes néhányszor megkeverni.
  4. Ha forr, adj hozzá 2-3 csepp citromlevet vagy ecetet – ez az ízén nem fog érződni, viszont megakadályozza a cukor kikristályosodását.
  5. Főzd tovább a szirupot. A forrás során a cukor gyártásával együtt járó pici szennyeződések összegyűlnek a folyadék tetején képződő habban. Ezt egy tiszta kanállal szedd le.
  6. Készíts a tűzhely mellé egy tálka hideg vizet és egy kanalat. Ha a szirup szemmel láthatóan kezd sűrűsödni, vegyél ki belőle egy kicsit, majd a kanál alját merítsd a hideg vízbe, hogy kihűtsd. Így az ujjaiddal tudod ellenőrizni a sűrűségét: akkor jó, ha a lehűtött kanálról levett szirupból lágy golyót tudsz formálni. Ha még nem tartasz itt, főzd tovább a szirupot, de pár percenként érdemes újra tesztelni, mert gyorsan párolog a víz belőle.
  7. Ha esetleg van cukorhőmérőd, azt is használhatod: a szirupot 115 fokra kell hevíteni.
  8. Ha elérted a megfelelő töménységet, ki kell hűtened a fondant-t. Permetezz hideg vizet egy nagy, lapos, hőálló üvegedénybe vagy tiszta fémtepsibe, és öntsd át bele a cukrot. (Ha van márvány- vagy kőlapod, arra is öntheted.) Permetezz hideg vizet a tetejére is, és hagyd, hogy hűljön egy kicsit.
  9. Ha még meleg, de már nem forró, kezdd el kevergetni a fondant-t egy széles lapáttal. Dolgozz gyors mozdulatokkal, hogy gyorsítsd a lehűlést.
  10. Amikor a fondant langyossá válik, a színe elkezd opálosodni, majd egyre fehérebb és krémszerűbb lesz. Akkor használd fel, amikor a hőmérséklete és állaga a legjobban megfelel a céljaidnak. Ha például minyont készítesz, hagyhatod kicsit folyósabbra, és mártsd bele a süteményt. Ha viszont el akarod simítani egy torta tetején, hagyd egy kicsit tovább hűlni, hogy sűrűbb legyen.
  11. A maradék fondant-t tárold légmentesen lezárva, hogy ne szívhasson be nedvességet. Az újramelegítésnél permetezz rá egy kis vizet, és használj nagyon alacsony fokozatot.

[szerkesztés] Nyújtható fondant készítése

  1. Mérj ki és szitálj át 90 dkg – 1 kg porcukrot (ehhez nem jó a kristálycukor!), majd a felét tedd egy mély tálba.
  2. Egy kis lábosba tegyél egy evőkanál zselatinport, majd kanalanként adj hozzá 5-6 evőkanál langyos vizet, és keverd csomómentesre.
  3. A zselatint kezdd el melegíteni, majd adj hozzá 2 evőkanál mézet és 1 evőkanál vajat vagy margarint. Kevergesd addig, amíg ezek a hozzávalók is felolvadnak, és jó meleg nem lesz (forralni azonban nem szabad).
  4. A keveréket öntsd a mély tálban lévő porcukorra, és kezdd el apránként összekeverni.
  5. Ha egynemű masszát kaptál, kezdd el kanalanként adagolni hozzá a porcukor másik felét is. A fondant egyre keményebbé válik.
  6. Ha már nem tudsz a kanállal dolgozni, a fondant-t borítsd ki a munkalapra vagy gyúródeszkára, és kézzel gyúrd tovább, miközben apránként adagolod hozzá a cukrot.
  7. Addig dolgozz vele, amíg jól formázható, nyújtható, de nem ragadós „tésztát” kapsz. Ha még ragad a fondant, akkor egy nagyon kevés porcukrot kell beledolgoznod, ha viszont elkezd morzsálódni, akkor olvasztott vajat kell hozzátenned.
  8. A kész fondant-t csavard légmentesen fóliába, és tedd hűtőbe. Felhasználás előtt legalább 5-10 percig pihentesd.
  9. Amikor a sütemény készen áll a bevonásra, vedd ki a fondant-t a hűtőből, és porcukorral vagy étkezési keményítővel meghintett felületen nyújtsd 2-4 mm vastagra, majd sodrófára tekerve emeld át a süteményre. Simítsd el, a túlnyúló részeket pedig vágd le.
  10. A maradék fondant légmentesen tárolva (fóliába csomagolva) sokáig eláll, így később is felhasználhatod.

[szerkesztés] Tippek

  • Színes fondant készítéséhez az utolsó lépéseknél adj színezőanyagokat a masszához – kakaót, gyümölcslevet, esetleg ételfestéket. A fondant készítésénél azonban számolni kell ezek nedvességtartalmával is! Ha teheted, inkább por vagy gél állagú színezéket használj.
  • A nyújtható fondant is lágyabb egy kicsit a marcipánnál, ezért fokozottan ügyelni kell arra, hogy a bevonni kívánt felület szép sima, egyenletes legyen. A tortákat, süteményeket bevonás előtt ezért kenik át vajkrémmel (porcukor és vaj 1:1 arányú, kihabosított keverékével).
  • A maradék házi fondant-ból szép díszeket lehet készíteni. Használj kisebb kiszúrókat vagy vágj ki mintákat egy éles késsel – a felhasználásnak csak a kreativitásod szab határt.

[szerkesztés] Amire szükséged lehet

  • A kenhető fondant mázhoz:
    • 40 dkg kristálycukor
    • 1,5 dl víz
    • 2-3 csepp ecet vagy citromlé
  • A nyújtható fondant bevonathoz:
    • 90 dkg – 1 kg porcukor
    • 1 evőkanál zselatin
    • 5-6 evőkanál víz
    • 2 evőkanál méz
    • 1 evőkanál (5-6 dkg) vaj vagy margarin

[szerkesztés] Figyelmeztetések

  • A tejszínes, tejes krémekre nem érdemes fondant-t tenni, mert az anyaguk oldja a bevonatot.
  • A fondant-nal bevont süteményt tárold hűvös helyen, úgy, hogy ne érje nedvesség vagy pára, ne fülledjen be. Ellenkező esetben a fondant-ban lévő cukor elkezdhet felolvadni, és sokat veszít vonzerejéből.

[szerkesztés] Kapcsolódó videók

[szerkesztés] Kapcsolódó források, hivatkozások

  • Nők Lapja Konyha – Desszert különkiadás: 2016/3, III. évfolyam, 3. szám

Az oldal szerzői

JViki