Cikkek:Hogyan újíthatjuk fel a burkolatok fugáit

Innen: Hogyankell.hu

A lap korábbi változatát látod, amilyen ALH Consulting Kft. (vitalap | szerkesztései) 2024. április 24., 10:32-kor történt szerkesztése után volt.

Hogyan újíthatjuk fel a burkolatok fugáit?

Https- mesterekfutara.hu - 2024 április - Cikk6.jpeg

A korszerű anyagoknak és technológiáknak köszönhetően ma már viszonylag egyszerűen, házilag is felújíthatunk különböző felületeket, ha nem szeretnénk belevágni nagy és költséges munkába, de esztétikailag felfrissítenénk a látványt.

A belsőépítészeti trendek sokat változtak az elmúlt évtizedek alatt, ami 10-20 éve még divatosnak számított, az ma már nem az, így szívesen megszabadulnánk szaniterektől, burkolatoktól. Ha szerkezetileg épek, csak nem tetszenek vagy kopottak, ráadásul a felújítást anyagilag nem tudjuk vállalni, átfesthetjük, akár a falakat. De vajon mi a helyzet a fugákkal, felújíthatók-e, ha nem szeretnénk újraburkolni a falat? Esetükben ez nem csupán az esztétikáról szól, ugyanis fontos szerepet töltenek be a vízszigetelésben is. Lássuk, mit tehetünk!

Miért van szükség a fugára?

Fugázáshoz, felújításhoz minőségi kül- és beltéri fugázóanyagokat kínál a MesterekFutára! De miért szükséges fugázni? És mi az a fuga? Mielőtt belemélyednénk a felújítás témájába, fontos tisztázni ezeket a kérdéseket. A fuga egyrészt a téglák, kő- és burkolólapok közötti vízszintes és függőleges réseket jelenti, másrészt a hézagtömítő, -kitöltő anyagot.

A csempék és járólapok közötti fuga ellensúlyozza a lapok tágulásából és zsugorodásából eredő mozgásokat, továbbá meggátolja a szennyeződések és a víz bejutását a résekbe – ez beltéren penészedést okozhat, kültéren a lapok felfagyását. A fuga megkönnyíti a burkolatok tisztítását azáltal, hogy kitölti a hozzáférhetetlen keskeny réseket. De esztétikailag, optikailag is fontos a megléte, színtől függően kiemelheti vagy elrejtheti az egyes lapokat.

Fugafelújítás egyszerűen

A használt anyagok és a kivitelezés minősége függvényében a fugák állapota az idő múlásával romolhat. Ha ez csak esztétikailag zavaró, például besárgul, elszíneződik, akkor a fugafestés lehet a megoldás.

Annak érdekében, hogy a festés tartós, a festék tapadása megfelelő legyen, meg kell tisztítani a fugát a szennyeződésektől, a vízkőtől, zsírtalanítani és portalanítani kell. Száradás után következhet a festés. Nem probléma, ha a festék megfesti a csempét is, lemosható róla. Más színnel is festhetünk, mint az eredeti fuga volt, de ha sötétebbre kenünk világosabbat, elképzelhető, hogy több rétegre lesz szükség.

Mikor szükséges újrafugázni?

Amennyiben a fuga megrepedezik vagy kipotyog, nemcsak csúnya lesz a felület, de a vízzárósága sérül, illetve el is veszíti a rugalmasságát, ami a burkolólapok megrepedését eredményezheti. Ez esetben a festés nem lesz elegendő, újra kell fugázni a burkolt felületet. El kell távolítani a régi fugákat egy speciális szerszámmal, majd meg kell tisztítani a felületet, ki kell porszívózni a réseket, és indulhat a fugázás, pont úgy, mint egy új felület esetében.

Sem a fuga elszíneződése, sem a sérülése esetén nem lesz szükség a felület újraburkolására, csupán a fugázás javítására. Persze dönthetünk a csempe festése mellett is, hogy megújítsuk a helyiség megjelenését, ekkor szükség lesz a fuga festésére is.