Főmenü megnyitása

Hogyankell.hu β

Módosítások

Az esővizet hasznosítani

5 345 bájt hozzáadva, 2014. január 29., 15:12
Új oldal, tartalma: „== Hogyan kell az esővizet hasznosítani? == A mindennapok során rengeteg vizet használunk el, és olyan dolgokra is a drága ivóvizet pazaroljuk, mint például a WC…”
== Hogyan kell az esővizet hasznosítani? ==

A mindennapok során rengeteg vizet használunk el, és olyan dolgokra is a drága ivóvizet pazaroljuk, mint például a WC leöblítése, az autó lemosása, a virágok megöntözése. Ezek mind olyan tevékenységek, melyeknél az ivóvizet nyugodtan kiválthatjuk megtisztított esővízzel. A családi házak mellett kertvárosi környezetben lévő sorházak, valamint egy-két szintes lakóparkokban is érdemes összegyűjteni a csapadékot, és azt hasznosítani a kertben, az udvaron és a háztartásban. Ha az esővizet csak öntözésre, autómosásra használjuk, már ezzel is sokat tettünk a környezetünkért, a vízszámlánkról nem is beszélve.


== Lépések ==

#'''Gyűjtsük össze az esővizet!''' Egyszerre sok csapadékvizet a nagy nyári/őszi esőzések idején tudunk begyűjteni, de jó, ha mindig „kéznél van” néhány vödör vagy egy nagy tartály, mert a „sok kicsi sokra megy” elv alapján az egymást érő kisebb esőzések során is jó néhány liter víz össze tud gyűlni. A legpraktikusabb módon a tetőről lefolyó esővizet gyűjthetjük be, méghozzá úgy, hogy a ház falán lévő ereszcsatorna végét megemeljük, és egy tartályba vezetjük. Vödrök, illetve hordók kihelyezésével (udvarra, kertbe) pedig a szabad ég alatt is sok vizet gyűjthetünk össze.
#'''Válasszunk megfelelő tartályt!''' A tartály lehet például egy műanyag hordó, aminek a tetejét érdemes az esőzések után lezárni, hogy ne kerüljön a vízbe szennyeződés. Az ereszt egy csappal rendelkező nagy műanyag tartályba is vezethetjük, amelyből könnyen ki tudjuk engedni a szükséges vízmennyiséget. A műanyag tárolóknak azonban meg van az a veszélye, hogy a nagy melegben megposhad bennük a víz, ezért célszerű azt mielőbb felhasználni, illetve valamilyen fertőtlenítő szerrel megelőzni a víz minőségének romlását. Ha pedig rozsdamentes fémtartályba gyűjtjük az esővizet, akkor a víz a fémből káros anyagokat oldhat ki. A legideálisabb megoldás, ha a ház mellé egy betonból készült tárolót építünk, és abba vezetjük az ereszcsatornát, amelyből egy csap, egy tömlő vagy egy szivattyú segítségével tudjuk kinyerni a vizet. A betontartály előnye, hogy nem romlik meg benne a csapadékvíz, amely hasznos ásványi sókat tud kioldani a betonból, tehát a víznek jobb lesz a minősége.
#'''Építtessünk ki esővíztároló-rendszert!''' Szakértők segítségével komplett, felszín alatti rendszert is kiépíttethetünk a házunk körül, amely amellett, hogy összegyűjti, tárolja, szűri és tisztítja a csapadékvizet, azt a megfelelő helyre el is szállítja, és mi már a megtisztított esővizet tudjuk közvetlenül felhasználni a kertben vagy a háztartásban. Ezért lehetséges az, hogy például a WC-t így leköthetjük a tisztavíz-hálózatról, és rácsatlakoztatva az esővízhálózatra, megtisztított csapadékvízzel öblíthetjük le a WC-t, amellyel jelentősen csökkenthetjük a vízfogyasztásunkat és a vízszámlánkat.
#'''Használjuk fel az esővizet!''' Az udvaron, kertben összegyűjtött esővízzel például öntözhetünk, autót moshatunk, kerti bútorokat tisztíthatunk, garázst takaríthatunk. Ha az ivóvízhálózat mellé esővízhálózatot is kiépíttetünk, akkor azt köttessük össze például a kerti öntözőberendezéssel, a mosógéppel és a WC-vel, így a megtisztított csapadékvizet felhasználhatjuk locsoláshoz (pl. nyári időszakban a gyep öntözésére), mosáshoz (mesterséges vízlágyítók helyett így valóban lágy vizet használunk) és öblítéshez.

== Tippek ==

*Esővízgyűjtő-rendszert nemcsak a föld alatt, hanem a ház alagsorában vagy a pincében is kiépíttethetünk.
*Több ház esővízgyűjtő-rendszerét is össze lehet kapcsolni, és közösen felhasználni az esővizet, illetve közös esővíztározó tavakat is ki lehet alakítani a közös kertekben.
*A tartályban, hordóban összegyűjtött vizet felhasználása előtt – főként ha látunk benne kisebb-nagyobb szennyeződéseket – egy finom szitaszűrő segítségével szűrhetjük le.

== Amire szükséged lehet ==

*esővíz gyűjtésére és tárolására alkalmas eszközök
*anyagi befektetés és szakértői segítség az esővízgyűjtő/tároló/tisztító rendszer kiépítéséhez

== Figyelmeztetések ==

*Az összegyűjtött esővíz szennyezett lehet! Szennyezettsége függhet a környezettől, a tetőcserepeken és az ereszben lerakodott szennyeződésektől, valamint a tető minőségétől! Fontos tehát az előszűrés!
*Az esővíz városi környezetben még szennyezettebb, ne használjuk fel!
*Nem ajánlott a palatetőkről és a bitumenes tetőkről lefolyó vizet összegyűjteni!
*Az esővízgyűjtőket eresszük le télre!

== Kapcsolódó videó ==

== Kapcsolódó források, hivatkozások ==

*[http://4szoba.hu/cikk/mosogep/3406-ingyen-vizzel-is-moshatunk Ingyen vízzel is moshatunk]
*[http://enfo.agt.bme.hu/drupal/sites/default/files/ES%C5%90V%C3%8DZGY%C5%B0JT%C3%89S.pdf Esővízgyűjtő rendszerek kiépítése]
*[http://tudatosvasarlo.hu/cikk/barkacsoljunk-esovizgyujtot Barkácsoljunk esővízgyűjtőt!]
w18Ehbmvv6U

[[Kategória:Otthon-kert]]
1 859
szerkesztés