Főmenü megnyitása

Hogyankell.hu β

Módosítások

A szemárpát kezelni

6 330 bájt hozzáadva, 2012. április 10., 14:59
Új oldal, tartalma: „== Hogyan kell a szemárpát kezelni? == rightA szemárpa a szemhéjban található mirigyek gyulladása. Kétféle árpa létezik: a szemhéj bel…”
== Hogyan kell a szemárpát kezelni? ==

[[Fájl:Szemarpa.jpg|right]]A szemárpa a szemhéjban található mirigyek gyulladása. Kétféle árpa létezik: a szemhéj belső oldalán alakul ki a belső árpa, külső oldalán pedig a külső árpa. A gyulladás fennállása idején a szemhéj megduzzad, bepirosodik, előrehajláskor lüktető érzés jelentkezhet, emellett a szemrés váladékozása is előfordulhat. A gyulladás előrehaladtával egy sárgás, pattanásszerű csomó jelenik meg a szemhéjon, ami vagy magától kifakad vagy pedig orvosi beavatkozással kitisztítható. Az árpa igen gyakori probléma, az immunrendszer legyengülése, nem megfelelő higiénés körülmények (pl. huzatos, poros környezet), túlzott sminkhasználat vagy a szem gyakori dörzsölése szennyezett kézzel is előidézheti. Sajnos nem sokat tehetünk ellene azon kívül, hogy kivárjuk a gyógyulást, mégis van egy-két módszer, ami segítheti a felépülést.

== Lépések ==
# '''Forduljunk orvoshoz!''' A szemorvos egyértelműen tudja diagnosztizálni a szemárpát, és megfelelő kezelést tud előírni.
# '''Használjunk kenőcsöt!''' Fertőtlenítő szemkenőccsel kenjük be a szemhéjat, ezzel lokalizálhatjuk a gyulladást!
# '''Töröljük át a szemhéjat langyos vízbe mártott vattával!''' Enyhén masszírozhatjuk is a szemhéjat! Sima víz helyett kamillateát is használhatunk a fertőtlenítő hatás miatt. A lehetséges allergiás reakciók miatt azonban ez nem mindenkinél javasolt.
# '''Langyos borogatás:''' Mártsunk egy tiszta zsebkendőt langyos vízbe, jól csavarjuk ki, majd helyezzük a csukott szemhéjra! Újra és újra mártsuk bele a zsebkendőt a vízbe, hogy folyamatosan nedves maradjon! 10-15 percig borogassuk a szemet naponta négyszer! A zsebkendőt akár teafilterrel vagy gézlappal is helyettesíthetjük.
# '''Körömvirágteás borogatás:''' A borogatáshoz használhatunk körömvirágból főzött teát, ami megakadályozza a fertőzést. Áztassunk 2 evőkanál szárított körömvirágot 2 pohár, forrásban lévő vízhez, hagyjuk állni 20 percig, majd ezzel borogassuk a szemhéjat!
# '''Tojás vagy burgonya:''' A borogatáshoz keményre főzött tojást vagy meleg burgonyát is használhatunk, mindkettő tovább tartja a hőt. Bugyoláljunk be egy konyharuhába egy keményre főzött tojást, vagy egy mikróban felmelegített krumplit, és helyezzük a szemhéjunkra!
# '''Párakötés:''' A párakötés segíti az árpa érését és a kifakadást. Kenjük be a szemhéjat semleges szemkenőccsel (pl. Irgamid), majd a lehunyt szemre helyezzünk egy gézlapot, arra egy meleg vízbe mártott, kicsavart vattalabda, arra egy nejlonzacskóból kivágott foltot, majd rá ismét egy gézlapot. A kötést ragtapasszal rögzítsük a homlokra és az arcra! Érdemes a kötést este, lefekvés előtt feltenni, és éjszakára fent hagyni.
# '''Ha nem nyílik meg magától az árpa, forduljunk ismét orvoshoz!''' Ilyenkor egy kis műtéti beavatkozásra lehet szükség, nem kell azonban megijedni. A beavatkozás gyors, és a kis seb nyom nélkül begyógyul.
# '''Jégárpa eltávolítása:''' A mirigyek hosszú ideje fennálló gyulladása a jégárpa. Nem okoz panaszokat, viszont kitapintható. Ritkán nyílik meg magától, ezért a legtöbb esetben műtétre van szükség az eltávolításához.

== Tippek ==
* Más bőrgyulladáshoz hasonlóan az árpa is gyakrabban jelentkezik cukorbetegeknél. Ezért olyan esetekben, ahol az árpa gyakran kiújul, illetve a kezelésre rosszul reagál, érdemes vércukortesztet végezni.
* Együnk nyers fokhagymát, aminek erős antibakteriális hatása van!
* Erősítsük az immunrendszerünket kasvirág-kivonattal! Az árpa fennállása idején naponta 3-4 alkalommal szedjük!
* Ha hajlamosak vagyunk az árpára, naponta egyszer mossuk át a szemhéjunkat! Mindkét szemre külön vattalabdát használjunk!
* Az árpa kiújulásának elkerülésére ne nyúljunk a szemünkhöz, ne használjunk közös törölközőt másokkal, és gyakran cseréljük a törölközőnket és párnahuzatunkat!
* Az árpa az A-vitamin hiányát is jelezheti, ezért együnk sok vajat, tojássárgáját, belsőségeket, illetve sárga, narancssárga, piros és sötétzöld zöldségeket, gyümölcsöket (pl. répa, sütőtök, sárgadinnye, spenót, brokkoli), melyek béta-karotin tartalmát a szervezet A-vitaminná alakíthatja.

== Amire szükséged lehet ==
* Egy jó szemész
* Fertőtlenítő szemkenőcs (patikában lehet kérni)
* Vatta
* Tiszta zsebkendő, gézlap vagy teafilter
* Szárított körömvirágból főzött tea
* Tojás vagy burgonya
* Tiszta konyharuha
* Párakötéshez szemkenőcs, gézlap, vattalabda, nejlonzacskó, ragtapasz
* Kasvirág-kivonat
* Vaj, tojássárga, belsőségek, béta-karotin tartalmú zöldségek és gyümölcsök

== Figyelmeztetések ==
* Ne használjuk fel kétszer ugyanazt a zsebkendőt borogatáshoz, mert visszafertőzhetjük a szemet! Alaposan mossuk ki forró vízben a zsebkendőt, mielőtt újra használnánk!
* A kamillás borogatás allergiás reakciót válthat ki, emellett a gennyzacskó befelé fordulhat, emiatt óvatosan alkalmazzuk!
* Antibiotikumos szemkenőcsöt csak az orvos utasítása szerint használjunk!
* A friss árpát nem lehet azonnal kivágni, mert a gennyes gyulladás tovább terjedhet a szövetekben!
* A gyulladt szemet ne nyomogassuk kézzel, mert ez is a gyulladás további terjedését okozhatja!
* Az árpát ne próbáljuk meg kinyomni vagy kifakasztani! Ha nem múlik el, forduljunk szakorvoshoz, aki egy gyors ambuláns beavatkozással megnyitja az árpát.

== Felhasznált források, kapcsolódó webcímek ==
* [http://www.hazipatika.com/betegsegek_a_z/arpa/392 Házipatika.com: Árpa]
* [http://www.webbeteg.hu/cikkek/szem_betegsegei/989/szemarpa-jegarpa Webbeteg.hu: Szemárpa, jégárpa és kezelésük]
* [http://videoklinika.hu/video/kinzo_arpa_a_szemen Videoklinika.hu: Kínzó árpa a szemen]
* [http://www.delmagyar.hu/szeged_hirek/arpa_a_szemhejon_/2094946/ Délmagyar.hu: Árpa a szemhéjon]
* [http://www.otthonigyogymodok.hu/borproblemak-kezelese/38-borproblemak/78-arpa.html Otthoni gyógymódok: Árpa]
* [http://szembetegseg.lap.hu/ Szembetegség.lap.hu]

[[Kategória:Egészség]]
532
szerkesztés