„A citromfüvet felhasználni” változatai közötti eltérés

Innen: Hogyankell.hu

(Hogyan kell a citromfüvet felhasználni?)
 
(Tippek)
 
(5 közbenső módosítás, amit 3 másik szerkesztő végzett, nincs mutatva)
1. sor: 1. sor:
 
== Hogyan kell a citromfüvet felhasználni? ==
 
== Hogyan kell a citromfüvet felhasználni? ==
  
[[Fájl:Lemon_grass.jpg|right|250px]]A népi gyógyászatban a citromfüvet rovarcsípésre, álmatlanságra, vizsgafélelemre, asztmára, epilepsziára, lázra, allergiákra, fejfájásra, vérnyomáscsökkentésre, ideg- és szívnyugtatásra , idegerősítő, vírusölő hatásai révén használják. Amikor feszültek vagyunk, próbáljuk ki a citromfüvet, hihetetlen pozitív hatásai lehetnek a szervezetünkre.  
+
[[Fájl:Lemon_grass.jpg|right|200px]]A népi gyógyászatban a citromfüvet rovarcsípésre, álmatlanságra, asztmára, epilepsziára, lázra, allergiákra, fejfájásra, vérnyomáscsökkentésre, ideg- és szívnyugtatásra , valamint idegerősítő, vírusölő hatásai miatt használják. Amikor feszültek vagyunk, próbáljuk ki a citromfüvet, hihetetlen pozitív hatásai lehetnek a szervezetünkre.
  
 
== Lépések ==
 
== Lépések ==
  
# '''A citromfű hatóanyagai és gyógyhatásai:''' a citromfűnek a leveleit használják gyógyászati célokra. Fő hatóanyagai az illóolajok, a citronellál és a citrál, ezen kívül kis mennyiségben tartalmaz még cser- és keserűanyagokat. Az illóolajok görcsoldók, és gátolják a kórokozó gombák és baktériumok szaporodását. A cseranyagok szíverősítő, gyulladáscsökkentő és antibiotikus (csíraölő) hatást fejtenek ki. A keserűanyagok pedig étvágyserkentők.  
+
# '''A citromfű hatóanyagai és gyógyhatásai:''' a citromfűn fontosabb hatóanyagai közé az illóolajok, a citronellál, a citrál, s a cser- és keserűanyagok tartoznak. Ezen hatóanyagok görcsoldó hatásúak, valamint gátolják a kórokozó gombák és baktériumok szaporodását, így egy megfázás esetén nagyon hasznos lehet egy forró csésze citromfűtea elfogyasztása. Kiemelkedő tulajdonsága még a citromfűnek, hogy szíverősítő, gyulladáscsökkentő és antibiotikus hatásokkal is rendelkezik, s mind emellett még stressz és feszültségoldó, ezért az idegesség okozta étvágytalanság egyik leghatásosabb ellenszere.
# '''Alkalmazása:''' a citromfű tea rendszeres fogyasztását idegességre, idegi eredetű szív- és gyomorpanaszokra, stressz okozta fejfájásra és étvágytalanságra javasolják. A citromfüves fürdő nyugtatóan hat, ezért lefekvés előtt segíti a nyugodt elalvást. A citromfüves tinktúra enyhíti a feszültségből eredő fejfájást, valamint a herpesz és a lábgomba okozta kellemetlen tüneteket.
+
# '''Alkalmazása:''' a stressz mindenki számára elkerülhetetlen a mindennapok folyamán. Ahhoz, hogy picit rásegítsünk az oldására, érdemes kipróbálni egy pár hetes citromfüves teakúrát, ami jótékonyan hathat bármilyen idegi eredetű szív- és gyomorpanaszra, illetve a stressz okozta fejfájásra és étvágytalanságra is kimondottan hasznos lehet. A citromfüves tinktúra enyhíti a feszültségből eredő fejfájást, valamint a herpesz és a lábgomba okozta kellemetlen tüneteket.
# '''A citromfű tea készítése:''' forrázzunk le 1 csésze forrásban lévő vízzel 3 púpozott teáskanál citromfűlevelet, és 10 perc állás után szűrjük le. Egyenletes időközökre elosztva naponta maximum 3 csészényit fogyasszunk belőle 4-6 héten át.
+
# '''A citromfű tea készítése:''' a tea elkészítéséhez vegyünk ki három púpozott teáskanál citromfűlevelet, majd forrázzunk le egy csésze forrásban lévő vízzel. Hagyjuk kiázni a leveleket 10 percen át és szűrjük le utána.  
# '''Citromfüves fürdő:''' forraljunk fel 1 liter vízben 10 evőkanál citromfüvet. Hagyjuk állni kb. 10 percig, majd szűrjük le. A főzetet öntsük a fürdővízhez, és vegyünk egy 10-20 perces fürdőt.
+
# '''Citromfüves fürdő:''' a citromfüves fürdő egy nehéz, fárasztó és feszült nap után igazán megváltás lehet, ezért lefekvés előtt hozzájárul a nyugodt, gyors elalváshoz. Segít teljesen megnyugtatni mind a testünket, s mind az idegeinket egyaránt. A citromfüves fürdőt érdemes tíz evőkanál szárított citromfűből elkészíteni, amihez forraljunk fel egy liter vizet és hagyjuk benne állni kb. 10 percig. Amikor kész, a szűrjük le a főzetet és öntsük a fürdővízhez - 10-20 perces fürdőt alkalmazzunk a teljes ellazuláshoz.
# '''Tinktúra (alkoholos kivonat) elkészítése:''' öntsünk 100 ml tiszta alkoholt vagy vodkát 4 teáskanál citromfűre, és hagyjuk állni 2 hétig meleg, de félárnyékos helyen - naponta rázogassuk össze. Ha letelt a 2 hét, szűrjük le a tinktúrát és a levelekből jól nyomkodjuk ki a folyadékot. Egy sötét, tiszta és légmentesen zárható üvegbe töltsük, amiben akár évekig is eláll. Fejfájás esetén ezzel a tinktúrával dörzsöljük be a halántékunkat. Herpesz esetén naponta többször kenjük be az érintett ajakrészt. Lábgombásodásnál szintén naponta többször dörzsöljük be vele a fertőzött részeket.
+
# '''A citromfű mint fűszer:''' amikor citromfüvet teszünk egy ételbe, annak majd, hogy olyan ízhatása van, mint a citromnak. Számos fogáshoz kitűnően illik a citromfű, akár saláták gazdagítására, mártások ízesítésére, főzelékek, töltelékek, gyümölcslevesek , gyümölcssaláták ízfokozására, avagy gombából, halból, szárnyasból és vadhúsból készült ételeket bátran lehet ízesíteni a citromfűvel, igazi kulináris ízeket érhetünk el vele. fűszerecetek ízesítésére használjuk. Igazán üdítő fűszer lehet a limonádé, a tea, a Martini-koktél és a vaníliapuding ízesítésére is.
# '''A citromfű, mint fűszer:''' a citrom illatára emlékeztető friss levelét saláták, mártások, főzelékek, töltelékek, gyümölcslevesek, gyümölcssaláták, gomba-, hal-, szárnyas- és vadételek, fűszerecetek ízesítésére használjuk. Kiváló desszertek, valamint limonádé, tea, Martini-koktél és vaníliapuding ízesítésére is.
 
 
 
  
 
== Tippek ==
 
== Tippek ==
  
 
* Magunk is termeszthetünk otthon egy balkonládában citromfüvet, csak napos, fényes helye rakjuk.
 
* Magunk is termeszthetünk otthon egy balkonládában citromfüvet, csak napos, fényes helye rakjuk.
* A forró, meleg nyári napokon a frissen leszedett citromfűből frissítő teát készíthetünk.
 
* Fekete teával és jégkockával összekeverve kellemes ízű jeges teát csinálhatunk.
 
 
  
 
== Amire szükséged lehet ==
 
== Amire szükséged lehet ==
  
* Citromfűtea
+
* Citromfű tea
 
* Alkohol vagy vodka
 
* Alkohol vagy vodka
  
36. sor: 31. sor:
  
 
* A cikk a Természetes Gyógyszerek Kis Lexikona című könyv alapján készült.
 
* A cikk a Természetes Gyógyszerek Kis Lexikona című könyv alapján készült.
 +
 +
[[Kategória:Egészség]]
  
 
[[Kategória:Egészség]]
 
[[Kategória:Egészség]]

A lap jelenlegi, 2014. június 13., 12:32-kori változata

[szerkesztés] Hogyan kell a citromfüvet felhasználni?

Lemon grass.jpg

A népi gyógyászatban a citromfüvet rovarcsípésre, álmatlanságra, asztmára, epilepsziára, lázra, allergiákra, fejfájásra, vérnyomáscsökkentésre, ideg- és szívnyugtatásra , valamint idegerősítő, vírusölő hatásai miatt használják. Amikor feszültek vagyunk, próbáljuk ki a citromfüvet, hihetetlen pozitív hatásai lehetnek a szervezetünkre.

[szerkesztés] Lépések

  1. A citromfű hatóanyagai és gyógyhatásai: a citromfűn fontosabb hatóanyagai közé az illóolajok, a citronellál, a citrál, s a cser- és keserűanyagok tartoznak. Ezen hatóanyagok görcsoldó hatásúak, valamint gátolják a kórokozó gombák és baktériumok szaporodását, így egy megfázás esetén nagyon hasznos lehet egy forró csésze citromfűtea elfogyasztása. Kiemelkedő tulajdonsága még a citromfűnek, hogy szíverősítő, gyulladáscsökkentő és antibiotikus hatásokkal is rendelkezik, s mind emellett még stressz és feszültségoldó, ezért az idegesség okozta étvágytalanság egyik leghatásosabb ellenszere.
  2. Alkalmazása: a stressz mindenki számára elkerülhetetlen a mindennapok folyamán. Ahhoz, hogy picit rásegítsünk az oldására, érdemes kipróbálni egy pár hetes citromfüves teakúrát, ami jótékonyan hathat bármilyen idegi eredetű szív- és gyomorpanaszra, illetve a stressz okozta fejfájásra és étvágytalanságra is kimondottan hasznos lehet. A citromfüves tinktúra enyhíti a feszültségből eredő fejfájást, valamint a herpesz és a lábgomba okozta kellemetlen tüneteket.
  3. A citromfű tea készítése: a tea elkészítéséhez vegyünk ki három púpozott teáskanál citromfűlevelet, majd forrázzunk le egy csésze forrásban lévő vízzel. Hagyjuk kiázni a leveleket 10 percen át és szűrjük le utána.
  4. Citromfüves fürdő: a citromfüves fürdő egy nehéz, fárasztó és feszült nap után igazán megváltás lehet, ezért lefekvés előtt hozzájárul a nyugodt, gyors elalváshoz. Segít teljesen megnyugtatni mind a testünket, s mind az idegeinket egyaránt. A citromfüves fürdőt érdemes tíz evőkanál szárított citromfűből elkészíteni, amihez forraljunk fel egy liter vizet és hagyjuk benne állni kb. 10 percig. Amikor kész, a szűrjük le a főzetet és öntsük a fürdővízhez - 10-20 perces fürdőt alkalmazzunk a teljes ellazuláshoz.
  5. A citromfű mint fűszer: amikor citromfüvet teszünk egy ételbe, annak majd, hogy olyan ízhatása van, mint a citromnak. Számos fogáshoz kitűnően illik a citromfű, akár saláták gazdagítására, mártások ízesítésére, főzelékek, töltelékek, gyümölcslevesek , gyümölcssaláták ízfokozására, avagy gombából, halból, szárnyasból és vadhúsból készült ételeket bátran lehet ízesíteni a citromfűvel, igazi kulináris ízeket érhetünk el vele. fűszerecetek ízesítésére használjuk. Igazán üdítő fűszer lehet a limonádé, a tea, a Martini-koktél és a vaníliapuding ízesítésére is.

[szerkesztés] Tippek

  • Magunk is termeszthetünk otthon egy balkonládában citromfüvet, csak napos, fényes helye rakjuk.

[szerkesztés] Amire szükséged lehet

  • Citromfű tea
  • Alkohol vagy vodka

[szerkesztés] Figyelmeztetések

  • Minden gyógynövénynek a hatása csak rendszeres és hosszas fogyasztás után jelentkezik – ez kb. 2 hét.

[szerkesztés] Kapcsolódó videók

[szerkesztés] Kapcsolódó források, hivatkozások

  • A cikk a Természetes Gyógyszerek Kis Lexikona című könyv alapján készült.

Az oldal szerzői

Mező