„A cickafarkfüvet felhasználni” változatai közötti eltérés

Innen: Hogyankell.hu

(Lépések)
(Kapcsolódó videók)
30. sor: 30. sor:
  
 
== Kapcsolódó videók ==
 
== Kapcsolódó videók ==
 
MEGJEGYZÉS: Ha találsz a témához kapcsolódó Youtube videót, akkor azt itt tudod befűzni az oldalba. Ehhez nem kell más tenned, mint az „IDE” szó helyett beírnod a kiválasztott Youtube videó egyedi kódját!
 
  
 
<youtube>clG9cuK07yQ</youtube>  
 
<youtube>clG9cuK07yQ</youtube>  

A lap 2014. június 10., 19:23-kori változata

Hogyan kell a cickafarkfüvet felhasználni?

Cickafarkfű.jpg

Számos olyan alap gyógynövény létezik a növények között, amelyeknek széles spektrumú a hatásmechanizmusuk, s ide tartozik a cickafark is. Rengeteg egészségügyi problémánál, bajnál felhasználhatjuk: bélgörcs, hasfájás, gyulladáscsökkentés, baktériumfertőzés, fájdalomcsillapítás és ödéma (vizenyő). Lássuk mire is használhatjuk fel ezt a csodás gyógynövényt.

Lépések

  1. A cickafarkfű hatóanyagai és gyógyhatásai: a cickafarknak a virágzatát és a leveleit használjuk gyógyászati célokra. A cickafark sokféle hatóanyagot tartalmaz, többek közt: illóolajok, keserű- és cseranyagok, flavonoidok, szalicilsav, szeszkviterpének, kálium. Az illóanyagok enyhítik a bálgörcsöket, a hasfájást, valamint gyulladáscsökkentő hatásúak. A flavonoidok csíraölő (antibiotikus) hatást fejtenek ki. A szalicilsav enyhíti a fájdalmat, a szeszkviterpének és a kálium csökkentik az ödémát (vizenyőt)
  2. Alkalmazása: a cickafarkteát a havi vérzésre, bérhurutra vagy nehéz ételek okozta görcsökre ajánlják. Rendszeres fogyasztása víztelenítő hatású, így megelőzi a vizenyő kialakulását. A teakúra köszvényes betegeknek is javallják, mivel a vérellátást is serkenti. Borogatásként enyhe égési sebekre használhatjuk, ugyanis elősegíti a sebgyógyulást. Az ülőfürdőt aranyeres panaszokra, a lábfürdőt vénás panaszokra, míg a kádfürdőt reumára, köszvényre és idegfájdalomra alkalmazhatjuk.
  3. A tea készítése: forrázunk le 1 csésze forrásban lévő vízzel 1 púpozott teáskanálnyi szárított cickafarkfüvet, és 10 perc állás után szűrjük le. Egyenletes időközökre elosztva naponta csak 2 csészényit fogyasszunk belőle. Kúraszerűen 6 hétig kell használni, és a kúra után 4 hetes szünetet kell tartani.
  4. Teakeverék a vérkeringés javítására: keverjünk össze 2 teáskanál cickafarkfüvet és 1 teáskanál galagonyát. Forrázzuk le a keveréket 250 ml forrásban lévő vízzel, majd 15 perc állás után szűrjük le és langyosan fogyasszuk.
  5. Cickafarkos borogatás: forrázzunk le fél liter forrásban lévő vízzel 1 maréknyi szárított cickafarkot. Mártsuk bele a forrázatba egy lenvászonba vagy egy mullkendőbe, és melegen tegyük a sebre.
  6. Cickafarkfürdő készítése: Ülő- vagy lábfürdőnek forrázzunk le fél liter lobogó vízzel 1 maréknyi szárított cickafarkot, és hagyjuk állni néhány órán át. Ha kész vagyunk, szűrjük le a főzetet és öntsük a forró fürdővízbe. A teljes kádfürdőhöz kétszerese mennyiséget használjunk és összesen 10 perces fürdőt vegyünk.

Tippek

  • Minden gyógynövénynek a hatása csak rendszeres és hosszas fogyasztás után jelentkezik – ez kb. 2 hét.


Amire szükséged lehet

  • Cickafarkfűtea
  • Lenvászon vagy mullkendő

Figyelmeztetések

  • A cickafarkra érzékeny embereknél pusztán a növény érintése is helyi allergiás reakciót vált ki, ezért ők semmilyen formában ne használják.
  • Kúraszerűen 6 hétig kell használni, és a kúra után 4 hetes szünetet kell tartani.
  • Vigyázzunk, ne legyen forró a borogatás.


Kapcsolódó videók

Kapcsolódó források, hivatkozások

  • A cikk a Természetes Gyógyszerek Kis Lexikona című könyv alapján készült.

Az oldal szerzői

Mező