A cickafarkfüvet felhasználni szerkesztése

Innen: Hogyankell.hu

Figyelem: Nem vagy bejelentkezve. Ha szerkesztesz, az IP-címed nyilvánosan látható lesz a laptörténetben. Ha bejelentkezel vagy regisztrálsz, a szerkesztéseid a felhasználónevedhez lesznek társítva, egyéb hasznos dolgok mellett.

A szerkesztés visszavonható. Kérlek ellenőrizd alább a változásokat, hogy valóban ezt szeretnéd-e tenni, majd kattints a lap mentése gombra a visszavonás véglegesítéséhez.
Aktuális változat A te változatod
5. sor: 5. sor:
 
== Lépések ==
 
== Lépések ==
  
# '''A cickafarkfű hatóanyagai és gyógyhatásai:''' a cickafark sokféle hatóanyagot tartalmaz, többek közt illóolajokat, keserű- és cseranyagokat, flavonoidokat, szalicilsavat, szeszkviterpéneket, és káliumot. A cickafarknak számtalan jótékony hatása van: enyhíti a bélgörcsöket, a hasfájást, valamint gyulladáscsökkentő hatással is rendelkezik. A női bajok egyik alap gyógynövényeként tartják számon, mivel erős antibiotikus hatást fejt ki a húgyutakra, ráadásul nagyon előnyös fájdalomcsillapító is.
+
# '''A cickafarkfű hatóanyagai és gyógyhatásai:''' a cickafarknak a virágzatát és a leveleit használjuk gyógyászati célokra. A cickafark sokféle hatóanyagot tartalmaz, többek közt: illóolajok, keserű- és cseranyagok, flavonoidok, szalicilsav, szeszkviterpének, kálium. Az illóanyagok enyhítik a bálgörcsöket, a hasfájást, valamint gyulladáscsökkentő hatásúak. A flavonoidok csíraölő (antibiotikus) hatást fejtenek ki. A szalicilsav enyhíti a fájdalmat, a szeszkviterpének és a kálium csökkentik az ödémát (vizenyőt)
# '''Alkalmazása:''' a cickafarkteát főként gyomor- és bélrendszeri problémákra ajánlatos fogyasztani, de a nők számára a havi vérzés rendszerezésére is kimondottan alkalmas. Ezen kívül bélhurutra, vagy nehéz ételek okozta görcsökre is igen hatékony. Rendszeres fogyasztása víztelenítő hatású, így megelőzhetjük vele a vizenyő kialakulását. A teakúrát köszvényes betegeknek is javallják, mivel a vérellátást is javítja. A cickafarkos borogatással enyhébb égési sérüléseket kezelhetünk házilag, mivel remekül segíti a sebgyógyulást. Az ülőfürdőt aranyeres panaszokra, a lábfürdőt vénás panaszokra, míg a kádfürdőt reumára, köszvényre és idegfájdalomra alkalmazhatjuk.
+
# '''Alkalmazása:''' a cickafarkteát a havi vérzésre, bérhurutra vagy nehéz ételek okozta görcsökre ajánlják. Rendszeres fogyasztása víztelenítő hatású, így megelőzi a vizenyő kialakulását. A teakúra köszvényes betegeknek is javallják, mivel a vérellátást is serkenti. Borogatásként enyhe égési sebekre használhatjuk, ugyanis elősegíti a sebgyógyulást. Az ülőfürdőt aranyeres panaszokra, a lábfürdőt vénás panaszokra, míg a kádfürdőt reumára, köszvényre és idegfájdalomra alkalmazhatjuk.
# '''A tea készítése:''' a cickafarkfűtea készítéshez egy púpozott teáskanálnyi szárított cickafarkfüvet forrázunk le egy csésze forrásban lévő vízzel, majd 10 perc állás után szűrjük le. A nap folyamán osszuk el egyenletes időközökre a teát, viszont figyeljünk arra, hogy csak két csészényit szabad fogyasztani belőle egy nap.   
+
# '''A tea készítése:''' forrázunk le 1 csésze forrásban lévő vízzel 1 púpozott teáskanálnyi szárított cickafarkfüvet, és 10 perc állás után szűrjük le. Egyenletes időközökre elosztva naponta csak 2 csészényit fogyasszunk belőle.  Kúraszerűen 6 hétig kell használni, és a kúra után 4 hetes szünetet kell tartani.
# '''Teakeverék a vérkeringés javítására:''' a cickafarkfű és a galagonya a szív és érrendszerűnk hatékony tisztítói. Sokat javíthatunk a vérkeringésünkön e kettő gyógynövényből készült teakeverékével, ami a következő képen készítsünk el: vegyítsünk össze két teáskanálnyi cickafarkfüvet és egy teáskanálnyi galagonyát, majd forrázzuk le a keveréket 250 ml forrásban lévő vízzel, és 15 perc elteltével szűrjük le a tealeveleket és langyosan fogyasszuk akár napi két alkalommal is.
+
# '''Teakeverék a vérkeringés javítására:''' keverjünk össze 2 teáskanál cickafarkfüvet és 1 teáskanál galagonyát. Forrázzuk le a keveréket 250 ml forrásban lévő vízzel, majd 15 perc állás után szűrjük le és langyosan fogyasszuk.
# '''Cickafarkos borogatás:''' a cickafarkos borogatást duzzadt, gyulladt testrészekre érdemes alkalmazni. A borogatás elkészítése: egy maréknyi szárított cickafarkfüvet forrázzunk le fél liter forrásban lévő vízzel. Amikor kellően kioldódott belőle a hatóanyag (kb. 10 perc elteltével), mártogassunk bele egy lenvászon anyagot vagy egy mullkendőt, és még melegen tegyük a sebre egy kis időre.
+
# '''Cickafarkos borogatás:''' forrázzunk le fél liter forrásban lévő vízzel 1 maréknyi szárított cickafarkot. Mártsuk bele a forrázatba egy lenvászonba vagy egy mullkendőbe, és melegen tegyük a sebre.
# '''Cickafarkfürdő készítése:''' szintén gyulladásos problémák esetén érdemes ülő- vagy lábfürdőt készítenünk. Ehhez forrázzunk le egy maréknyi szárított cickafarkfüvet fél liter forró vízzel, majd hagyjuk néhány órán át állni. Amikor már teljesen sötét színű lesz a tea hatóanyagaitól a víz, szűrjük le a teadarabokat és öntsük hozzá a forró fürdővízhez - nagyjából 10 percig fürödjünk benne.
+
# '''Cickafarkfürdő készítése:''' Ülő- vagy lábfürdőnek forrázzunk le fél liter lobogó vízzel 1 maréknyi szárított cickafarkot, és hagyjuk állni néhány órán át. Ha kész vagyunk, szűrjük le a főzetet és öntsük a forró fürdővízbe. A teljes kádfürdőhöz kétszerese mennyiséget használjunk és összesen 10 perces fürdőt vegyünk.
  
 
== Tippek ==
 
== Tippek ==
37. sor: 37. sor:
  
 
* A cikk a Természetes Gyógyszerek Kis Lexikona című könyv alapján készült.
 
* A cikk a Természetes Gyógyszerek Kis Lexikona című könyv alapján készült.
 
[[Kategória:Egészség]]
 
 
[[Kategória:Egészség]]
 

Vedd figyelembe, hogy a Hogyankell.hu wikin végzett összes módosítást szerkeszthetik, módosíthatják vagy eltávolíthatják más szerkesztők. Ha nem akarod, hogy az írásodat módosítsák, akkor ne küldd be.
Azt is megígéred, hogy ezt magadtól írtad, vagy egy közkincsből vagy más szabad forrásból másoltad (lásd a(z) Hogyankell.hu:Szerzői jogok lapot a részletekért). NE KÜLDJ BE JOGVÉDETT MUNKÁT ENGEDÉLY NÉLKÜL!

Kategóriák kiválasztása:

A lap szerkesztéséhez kérlek válaszolj az alábbi kérdésre (további információk):

Mégse Szerkesztési segítség (új ablakban nyílik meg)