Szódabikarbónával tisztítani

Innen: Hogyankell.hu

Hogyan kell szódabikarbónával tisztítani?

Szodabikarbona tisztitas.jpg

A nátrium-hidrogénkarbonát, ismertebb nevén a szódabikarbóna enyhén lúgos, vízben jól oldódó só. A legtöbb háztartásban megtalálható, és érdemes is otthon tartani belőle, mert ennek a környezetbarát kémiai anyagnak szinte kimeríthetetlen felhasználási lehetősége van. Cikkünkben bemutatjuk, hogy hogyan tudjuk előnyös tulajdonságait kihasználni felületek és eszközök tisztításakor vagy éppen a kellemetlen szagok megszüntetésekor.

Lépések

Súrolószerként

  1. Fürdőszobában: szórjuk meg szódabikarbónával a mosdót, a fürdőkádat és a zuhanyzót, majd egy megnedvesített törlőkendővel dörzsöljük át a piszkos felületeket! Vízkőfoltokat, szappanlerakodásokat és egyéb szennyeződéseket távolíthatunk így el.
  2. Konyhában: szórjunk szódabikarbónát a tűzhelyre, a sütő, mikrohullámú sütő belsejébe vagy az olajcseppes konyhapultra, csempére, és egy benedvesített szivaccsal súroljuk tisztára a zsírfoltos felületeket! A szódabikarbóna kiváló zsíroldó hatással bír.
  3. Ezüst, rozsdamentes acél és króm eszközöknél: Nedves szivaccsal és egy kis szódabikarbónával dörzsöljük át alaposan őket, majd öblítsük is le őket! Ezüst, rozsdamentes acél és króm eszközeink újra csillogni fognak.

Folyékony tisztítószerként

  1. Mosáskor: a folyékony vagy a por állagú mosószerhez adjunk fél csésze szódabikarbónát! A makacs foltok és a kellemetlen szagok elleni harcban kiválóan helyt áll a szódabikarbóna. Ha erősebb a szennyeződés a ruhán, akkor közvetlenül a foltra is tehetünk egy kis szódabikarbónát, vagy a piszkos ruhaneműt beáztathatjuk szódabikarbónás vízbe (2 liter vízhez fél csésze szódabikarbóna hozzáadása) is.
  2. Mosogatáskor: tegyünk a mosogatószeres vízhez 2 evőkanál szódabikarbónát! A mosogatnivaló edényekről így könnyebben le fog oldódni a zsíros szennyeződés. Az edények aljáról a leégett ételmaradékot szódabikarbónás vízben való áztatás után szivacsra szórt szódabikarbónával súrolhatjuk le.
  3. Felmosáskor: adjunk a felmosó vízhez fél csésze szódabikarbónát! A járólapon, parkettán lévő szennyeződések így könnyebben eltűntethetőek, a felmosott padló pedig ragyogóbb lesz.
  4. Autómosáskor: használjunk szódabikarbónás oldatot, amelyhez negyed csésze szódabikarbónát adjunk 1 liter meleg vízhez! Az autót, a lámpákat, a műanyag és a króm felületeket, az ablakokat, a gumiabroncsokat vagy éppen az üléseket is tisztíthatjuk vele, a karcolásokért pedig nem kell aggódni.

Szagtalanításra

  1. Hűtőszekrényben: tegyünk egy kis tálka szódabikarbónát a hűtőszekrénybe! A szódabikarbóna elnyeli a kellemetlen szagokat.
  2. Cipőkben: szórjunk egy csipetnyi szódabikarbónát a cipő orrába, hagyjuk benne egy egész éjszakára, majd öblítsük ki a cipőt belsejét és szárítsuk meg!
  3. Szemetesben: szórjunk néhány evőkanál szódabikarbónát a szemetesbe!

Fertőtlenítésre

  1. Mosogatószivacs esetében: áztassuk az áporodott szagú szivacsot egy erős szódabikarbónás oldatba (1 liter vízhez 4 evőkanál szódabikarbóna hozzáadása)!
  2. Fésűk, kefék, manikűrkészletek, smink-ecsetek és szivacsok vagy egyéb testápolási eszközeink (pl.: fogkefe) esetében: áztassuk ezeket egy éjszakára szódabikarbónás vízbe (2 liter vízhez fél csésze szódabikarbóna hozzáadása), majd öblítsük le őket! A szódabikarbóna fertőtlenítőszerként is megállja a helyét.

Egyéb felhasználási módjai

  1. Olajfoltok eltávolítására: szórjunk a garázsban vagy a kocsibejárón gyakran megtalálható olajfoltokra szódabikarbónát, majd egy nedves kefével dörzsöljük át az olajos felületet! A szódabikarbóna képes felszívni az olajfoltokat.
  2. Lefolyótisztításra: fele-fele arányban keverjünk össze egy csésze szódabikarbónát és ecetet és öntsük a lefolyóba, néhány perc után pedig öblítsük le forró vízzel! Érdemes ezt a folyamatot többször is megismételni, hiszen így számos problémát előzhetünk meg.
  3. Szőnyegtisztításra: szórjuk le egyenletesen a szőnyeget egy vékony réteg szódabikarbónával! Hagyjuk egy éjszakára a szőnyegen, majd másnap porszívózzuk át alaposan a szőnyeget! Ha még maradtak foltok, akkor egy kis tál vízhez adjunk 2 evőkanál mosó/mosogatószert, majd az ebbe az oldatba mártott szivaccsal itassuk át a szőnyegen maradt foltot, hogy az felszívja a szennyeződéseket! Egy törlőkendővel töröljük le a mosószeres vizet a szőnyegről, majd hagyjuk megszáradni!

Tippek

  • A szódabikarbónával még a dohos, penészes szagú könyveket is szagtalanítani tudjuk. Tegyük őket egy vászonzsákba és szórjuk le őket szódabikarbónával, majd hagyjuk így legalább egy hétig!
  • Például azzal, hogy a szőnyegre szórt szódabikarbónát felporszívózzuk, a porszívót is szagtalaníthatjuk.
  • Ha szódabikarbónát teszünk a hamutálba, akkor gyorsabban elalszik a cigaretta és nem fog feleslegesen füstölögni, a füstszagot is enyhíti.

Amire szükséged lehet

  • szódabikarbóna
  • szivacs, törlőkendő

Figyelmeztetések

  • Ne felejtsük el a szódabikarbónával súrolt felületeket, eszközöket alaposan leöblíteni, tiszta ronggyal áttörölni!
  • Tartsuk be a szódabikarbóna adagolásának arányait!

Kapcsolódó források, hivatkozások

Az oldal szerzői

Bya