Kürtőskalácsot sütni házilag
Innen: Hogyankell.hu
A lap korábbi változatát látod, amilyen Bya (vitalap | szerkesztései) 2013. július 19., 11:32-kor történt szerkesztése után volt. (Új oldal, tartalma: „== Hogyan kell kürtőskalácsot sütni házilag? == Az eredetileg erdélyi (székelyföldi) lakodalmas sütemény, a kürtőskalács ma már nagy népszerűségnek örve…”)
Hogyan kell kürtőskalácsot sütni házilag?
Az eredetileg erdélyi (székelyföldi) lakodalmas sütemény, a kürtőskalács ma már nagy népszerűségnek örvend nálunk is, és nemcsak ünnepekkor, hanem a hétköznapokban is. Kürtőskalács árusokkal sétálóutcákon, strandokon, vásárokban, fesztiválokon találkozhatunk, és ha szerencsénk van, akkor még gőzölgő diós, fahéjas vagy éppen kókuszos kürtőskalácsot vásárolhatunk tőlük. A jó hír viszont az, hogy mi magunk is készíthetünk házilag kürtőskalácsot, amit összeköthetünk egy nyári grillezéssel vagy bográcsozással, így egy remek program kerekedhet a kürtőskalácssütésből.
Lépések
- Készítsük elő a sütéshez szükséges dolgokat! Először is be kell szereznünk egy sütőrudat, amely egy kb. 10 cm átmérőjű, 35 cm hosszú fahenger, közepén egy fémrúd halad át. Ilyet mi magunk is barkácsolhatunk, de vásárolhatunk is (lsd.: Tippek). A kürtőskalácsot grillsütőn vagy egyszerűen parázs felett is megsüthetjük. Ha a grillt választjuk, akkor izzítsunk benne faszenet, ha pedig a másik megoldást, akkor gyújtsunk tábortüzet keményfából, és várjuk meg, amíg csak parázs marad. A parázs két szélére tegyünk egymásra helyezett téglákat, amelyeken majd forgatni tudjuk a sütőfát.
- Gyúrjunk kelt tésztát! A felsorolt alapanyagokból dagasszunk a szokásosnál egy kicsit keményebb kelt tésztát, majd ruhával letakarva kelesszük 1-2 órát.
- Csavarjuk fel a tésztát a farúdra! Vegyünk ki a megkelt tésztából egy kb. 15 dkg-os adagot, majd lisztezett gyúródeszkán sodorjunk belőle ujjnyi széles hengert. Az így kapott tésztacsíkot az előre bevajazott sütőrúdra megszakítás nélkül, csigavonalban csavarjuk fel. Ügyeljünk arra, hogy ne legyenek hézagok a csavarások között, és néhány sodrással, óvatosan lapítsuk még rá a hengerre a felcsavart tésztát.
- Süssük meg a kalácsot! Tegyük a sütőrudat a parázs fölé, és folyamatos, lassú forgatás mellett süssük a tésztát. Ha már egyenletesen pirulni kezd, akkor olvasztott vajjal kenjük be, majd egy teaszűrőn keresztül, forgatás közben hintsük meg mindegyik oldalát porcukorral. Addig süssük még tovább a kalácsot, amíg a cukor karamellizálódik rajta. Porcukor helyett fahéjat vagy kakaót is szórhatunk rá, de vigyázzunk, nehogy ráégjenek!
- Ízesítsük egyéb finomságokkal is a kürtőskalácsot! Cukor, fahéj vagy kakaó helyett például darált dióval, összetört mandulával/mogyoróval, kókuszreszelékkel vagy mákkal is megszórhatjuk a kürtőskalácsot. Az eljárás hasonló: ha már egyenletesen pirulni kezd a tészta, akkor olvasztott vajjal vagy tojásfehérjével alaposan kenjük be, majd a darált dióval, az összetört mandulával/mogyoróval, a kókuszreszelékkel vagy a mákkal forgatás közben egyenletesen szórjuk be a kalácsot. Érdemes ezután még porcukorral is meghinteni a tésztát, ennek köszönhetően édesebb lesz, a rászórt finomságok pedig jobban rátapadnak. Addig süssük még a kürtőst, amíg a rászórt dolgok szépen rásülnek, kicsit megpirulnak, de ügyeljünk arra, hogy ne égjenek rá!
- Vegyük le a tűzről a sütőrudat! A sütőfát függőlegesen tartva, egy határozott mozdulattal rázzuk le a kürtőskalácsot egy deszkára. Ha megfelelően megvajaztuk az elején a sütőrudat, akkor a tészta könnyen lecsúszik a fáról. Ha nem menne ilyen könnyen, akkor kezünkkel vagy egy késsel szedjük le róla a kalácsot. A frissen sült kürtőst állítva hagyjuk kihűlni, majd tálcára téve takarjuk le, hogy ne száradjon ki. A következő adag tészta felcsavarásához a sütőfát is hagyjuk egy kicsit kihűlni!
Tippek
- A sütőfát mi magunk is elkészíthetjük. Ehhez egy vastagabb típusú sodrófa két végéről távolítsuk el a fogót. Szerezzünk be egy, a sodrófánál jóval hosszabb fémrudat, amelynek mérjük le az átmérőjét, és fúrjunk hosszában ugyanekkora átmérőjű lyukat a sodrófában. A sodrófa egyik leszedett fogójába fúrjunk a fémrúd átmérőjének megfelelő lyukat, majd tegyünk bele erős ragasztót és egyszerűen húzzuk rá a fémrúd egyik végére. Ha kényelmesebbé szeretnénk tenni a forgatást, akkor fémből vagy fából külön is készíthetünk fogót a fémrúdhoz (lsd.: 2. kép). Ha pedig stabilan akarjuk tudni a sütőrudat a parázs felett, akkor a fémrúd egyik végére készítsünk egy támasztót.
- Szakboltokban, kézműves vásárokon, de néhány kürtőskalács árusnál is vásárolhatunk kürtőskalács sütő rudat.
- A kelt tésztába tehetünk mazsolát is.
- Ugyan sütés közben szórjuk meg például darált dióval a kürtőst, de sütés után is alaposan beleforgathatjuk darált dióba, így még több réteg kerül rá, a kalács pedig még ízletesebb lesz.
- Színes, apró cukorba is beleforgathatjuk a karamelles bevonatú kürtőskalácsot.
- Praktikus két embernek végeznie a sütésnek azt a részét, amikor szórásra kerül a sor, hiszen így az egyik tudja forgatni a sütőrudat, a másik pedig egyenletesen rá tudja szórni a különböző finomságokat.
Amire szükséged lehet
- A tésztához:
- 1 kg liszt
- 1 tojás
- 3 tojássárgája
- 5 evőkanál porcukor
- 10 dkg vaj
- 3 dkg élesztő
- 8 dl tej
- pici só
- A tészta beszórásához:
- porcukor
- olvasztott vaj vagy tojásfehérje
- fahéj
- kakaó
- darált dió/mandula/mogyoró
- kókuszreszelék
- mák
- A sütéshez:
- grillsütő (hozzá faszén) vagy parázs és téglák
- sütőfa
Figyelmeztetések
- A grillsütőnek olyannak kell lennie, melynek vannak „fogai”, „akasztói” (ezekbe illeszthető a fémrács, amelyen a húsokat tudjuk sütni), hiszen ezekbe tudjuk beakasztani a sütőfa fémrúdját.
- Ha nagyon pirulna a tészta vagy égne a rászórt cukor, akkor kotorjuk szét alatta a parazsat!
- Fontos, hogy kezdetben ne közvetlenül a parázs felett süssük a kürtőskalácsot, mert akkor a tészta csak kívülről sül meg, belül viszont nyers marad! Törekedjünk a fokozatos sütésre és az állandó, lassú forgatásra! Később már közelebb tehetjük a parázshoz, így a cukor vagy az egyéb finomságok is könnyebben rásülnek, de vigyázzunk, hogy ne égjenek rá!
Kapcsolódó források, hivatkozások
- Saját recept, saját tapasztalatok