Megszabadulni a múzeumbogártól
Innen: Hogyankell.hu
A lap korábbi változatát látod, amilyen 81.182.215.238 (vitalap) 2013. július 7., 17:13-kor történt szerkesztése után volt. (Új oldal, tartalma: „== Hogyan kell megszabadulni a múzeumbogártól? == A múzeumbogarak súlyos károkat okozhatnak a szőnyegekben, ruhákban és egyéb szövetekben. A múzeumbogaraktól …”)
Hogyan kell megszabadulni a múzeumbogártól?
A múzeumbogarak súlyos károkat okozhatnak a szőnyegekben, ruhákban és egyéb szövetekben. A múzeumbogaraktól megszabadulni azonban nem olyan egyszerű, de türelemmel és kitartással anélkül is megszabadulhatunk tőlük, hogy a kártevőirtókat kellene hívnunk.
Lépések
- Ismerjük fel, hogy valóban múzeumbogárral van-e dolgunk!
- Apró székletgolyócskák és levedlett bőrdarabok a leggyakoribb jelei, hogy múzeumbogárral van dolgunk. Ha jól megvizsgáljuk, szinte biztosan találunk mind kifejlett példányokat, mind lárvákat.
- A legtöbb múzeumbogár ovális alakú és épp egy cseppnyit nagyobb csak egy gombostű fejénél. Számtalan színben létezhetnek, de a legtöbbnél fekete és szürke vagy fekete és barna mintázatokat figyelhetünk meg. Némely fajtáinál a háton sárga vagy fehér is lehet.
- A múzeumbogarak lassan mozognak, és befordulnak, ha hozzájuk érünk.
- A lárváknak többnyire barna sávok futnak végig a testükön, valamint egyik vagy mindkét végük felé hosszú, hajszerű rész látható.
- Keressük fel a forrást! Ahol több bogarat, bőrdarabkát vagy székletgolyócskát találunk, ott van a fertőzés forrása.
- Nagyon kedvelik a szőnyegeket, különösen a sötétebb helyeken, de nézzünk körül a ruhák között, a szekrényekben, és bőrből vagy szőrből készült tárgyaknál.
- A szöveteken kívül még szeretik az ételtárolókat, a kutyaeledelt, a friss virágokat és a festékes ecseteket.
- Szintén érdemes ellenőrizni a sötét, kevésbé használt részeket, mint a lambéria vagy a padlás.
- Alaposan porszívózzuk ki a szőnyeget az egész lakásban! Különösen alaposan azt a területet, ahol a fertőzés forrása van.
- Szintén porszívózzuk ki a kárpitozott bútorokat és egyéb szövet által borított területeket, amelyeket nem tudunk mosógépben kimosni.
- Egy héten át minden nap ismételjük meg ezt, s ha tehetjük, az első néhány napban többször is.
- Dobjuk ki a megrágott ruhákat! Ha megtartjuk őket, nagyobb a veszélye, hogy újabb és újabb ruhát tesz majd tönkre a bogár. Attól, hogy nem vesszük észre, még ott lehet.
- Mossuk ki a szöveteket! Minden ruhát, amit nem légmentes csomagolásban tartottunk, ki kell mosni meleg, szappanos vízzel.
- Ha nagyon sok múzeumbogár van, érdemes gőzzel áttisztítani a szőnyegeket és a kárpitozott bútorokat is.
- Használjunk rovarirtót, melyet kimondottan a múzeumbogarak ellen fejlesztettek ki. Kövesse a címkén olvasható utasításokat. Ezek általában egy olyan anyagot is tartalmaznak, melyek meggátolják, hogy a rovar szaporodni tudjon. Használata után mossunk kezet!
- Készítsünk akadályt! Permetezzünk rovarirtót a ház körül a falak alsó részéhez.
- A legjobb eredmény érdekében 60-90 cm-re a háztól is jó, ha permetezünk.
- Kezeljük a lehetséges belépési pontokat is, mint az ablakok, az ajtókeretek stb.
A későbbiekben is óvjuk az otthonunkat a múzeumbogaraktól!
- Azokat a ruhákat, amiket éppen nem használunk (pl. nyáron a télikabátokat) műanyag tárolókba helyezzük el. A sötétebb szobák, helyiségek, a szekrények ajtaját nyissuk ki napi egy-két órára, hogy napfényt kapjanak.
- Tartsunk cédrusfaforgácsot vagy molyirtót a tároló helyiségekben, szekrényekben.
- Rendszeresen porszívózzunk!
- Vizsgáljuk meg a virágokat, mielőtt az otthonunkba hoznánk őket, nincs-e rajtuk múzeumbogár!
Tippek
- Ha egyedül nem boldogulunk, hívjuk a rovarirtókat.
Amire szükséged lehet
- porszívó
- mosógép
- mosószer
- rovarölő
- gőzzel tisztító porszívó
- molyirtó vagy cédrusfaforgács
Figyelmeztetések
- A rovarirtók mérgezőek!