Hangszert választani a gyerekeknek

Innen: Hogyankell.hu

A lap korábbi változatát látod, amilyen Kiscsillag (vitalap | szerkesztései) 2013. június 25., 11:09-kor történt szerkesztése után volt. (Új oldal, tartalma: „== Hogyan kell hangszert választani a gyerekeknek? == right A zenélés nem csak örömet szerez, de különféle készségeit, képesség…”)
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)

Hogyan kell hangszert választani a gyerekeknek?

Hangszervalasztas.jpg

A zenélés nem csak örömet szerez, de különféle készségeit, képességeit (pl. hallás, kitartás) is erősíti a gyereknek.

Lépések

  1. Ne legyenek nagy elvárásaink! A legtöbb gyerek szereti a zenét vagy szeret valamilyen zenét. Ez még nem jelenti azt, hogy őstehetség, csupán a szülők természetesen nagyon büszke a gyerekére, és többet képzelhetnek bele. Ha azonban azt látjuk, hogy nagyon szeretne valami hangszeren játszani, akkor hajrá!
  2. Vigyük el a gyereket hangszerválasztó eseményekre, pl. a Budapesti Nagy Hangszerválasztóra! Itt szakemberek, zenetanárok segítenek, hogy a gyerekek ki próbálhassák a hangszereket!
  3. Ha a gyerek tehetséges, iskolás kortól mehet zeneiskolába vagy már előkészítésen is részt vehet már óvodás kortól. Az előképző csoportnál sokszor még nincs szükség hangszerre, játékos szolfézs jellemző ilyenkor.
  4. A hangszerválasztásnál lényeges kérdés a hangszer ára. Egy jó hangszer bizony nagyon drága, és ezért nem kis csapás, ha a gyerek egy hónap után rájön, ő mégsem zongorázni akar. Vagy pedig rákényszerítjük, hogy maradjon a zongoránál, „ha már megvettük”. Ezért jobb eleinte kölcsönkérni vagy kölcsönözni a hangszert, és ha még mindig rajong érte a gyerek később is, meg lehet neki venni.
  5. A hangszer kiválasztásánál vegyük figyelembe, hogy mi érdekli a gyereket, és milyen adottságai vannak.
    • Zongora: veleszületett kézügyességet és nagy kitartást igényel. Nagyon drága, de keyboarddal kiváltható.
    • Furulya: olcsó és nagyon könnyű megtanulni, gyorsan sikerélménye lehet a gyereknek. Egy idő után azonban többre vágyhat.
    • Szaxofon, trombita, klarinét: jó tüdőkapacitásra és ajakmozgásra van szükség.
    • Ütős hangszerek: dobbal el lehet kezdeni, és folyamatosan bővíteni, így már viszonylag kisebb befektetéssel is elkezdhető. A ritmusok szerelmeseinek…
    • Hegedű, cselló: nehezen tanulható, kézügyességet és rendkívül jó hallást igényel. Érzelmek kifejezésének erőteljes eszköze.
    • Gitár: nagyon népszerű, sok műfajban használják, már az egyszerűbb akkordokkal is sok mindent el tudunk játszani. Tábortűzhöz ideális.
  6. Fontos a gyerek és a tanár kapcsolata! Mivel a zenetanulás sok időt és kitartást igényel, nagyon fontos a gyerek és a tanár közötti viszony, hogy jól megértsék egymást. Sok gyerek éppen a tanára miatt kap kedvet egy hangszerhez, vagy miatta megy el a kedve az adott hangszertől, vagy akár a zenéléstől is. Ezért a hangszerválasztás mellett legalább ilyen fontos, hogy jó tanárt is találjunk.
  7. Amikor a gyerekkel hangszert választunk, vegyük figyelembe, hogy milyen zenét szeret. A rockzenében viszonylag ritka a furulya vagy a nagybőgő, de remek választás a dob vagy a gitár, a népzenében a hegedű vagy a cimbalom, vagy ha a komolyzene érdekli, zongorázhat, fagottozhat stb.

Tippek

  • Ha a gyerekünket nem zenei pályára szánjuk, csak azt szeretnénk, hogy megkapja a zenélés örömét, hagyjunk neki bőven időt a választásra. Ha azonban zenei pályára szánjuk, minél előbb érdemes elkezdeni a zenei képzését, és kiválasztani is a hangszert már iskolakezdéskor.

Amire szükséged lehet

  • hangszer
  • tanár
  • körültekintés
  • pénz

Figyelmeztetések

  • Soha ne erőltessük rá a gyerekre a zenetanulást vagy bármelyik hangszert!

Kapcsolódó források, hivatkozások

Az oldal szerzői

Evus, Kiscsillag