Abbahagyni az éjszakai fogcsikorgatást
Innen: Hogyankell.hu
A lap korábbi változatát látod, amilyen Kiscsillag (vitalap | szerkesztései) 2013. május 9., 13:50-kor történt szerkesztése után volt. (→Hogyan kell abbahagyni az éjszakai fogcsikorgatást?)
Hogyan kell abbahagyni az éjszakai fogcsikorgatást?
A fogcsikorgatás (vagy bruxizmus) gyakori probléma az alvó embereknél. Azon túl, hogy esetleg a partnerünknek zavaró lehet, hosszú távon tönkreteheti a fogainkat és egyéb egészségügyi komplikációkhoz is vezethet. Gyakran a napi stresszel van összefüggésben, és bár napközben is előfordulhat, hogy csikorgatjuk a fogainkat, a leggyakrabban alvás közben jelentkezik a fogcsikorgatás. Cikkünkben bemutatunk néhány olyan módszert, amivel a fogcsikorgatás kezelhető.
Lépések
Először is rá kell jönni, hogy csikorgatod-e a fogaidat!
- Ha egyedül alszunk vagy pedig a partnerünk még egy földrengésre sem ébred fel álmában, nehéz kitalálni, hogy vajon csikorgatjuk-e a fogunkat, az alábbi jelek azonban segítenek kideríteni:
- Állandó, tompa fejfájás.
- Fájdalom az állkapocsban.
- Fogérzékenység melegre, hidegre vagy fogmosáskor.
- Gyulladt íny.
- Sebek az arc belső részén (a harapdálástól).
- Kérdezd meg a fogorvosod! Ha úgy gondolod, hogy csikorgatod a fogad, érdemes megkérned a fogorvosod, hogy vizsgáljon meg, hiszen bizonyos jelekből látni fogja, ha erről van szó. Ráadásul így kiderülhet, hogy nem szenvedsz-e más, hasonló tünetekkel járó betegségekben (pl. fülfertőzés, TMD, TMJ)
- Ha már biztosan tudod, hogy fogcsikorgatásban szenvedsz, akkor ideje tenni ellene.
Otthoni módszerek
- Kezeld a stresszt! Gyakran ugyanis ez a fogcsikorgatás kiváltó oka.
- Próbáld meg a testedzést vagy a meditációt.
- Hagyd el a koffeint az étrendedből!
- Ha lehet, ne fogyassz alkoholt!
- Hagyj abba minden olyan tevékenységet, melyet stresszhelyzetben a száddal csinálsz (pl. rágod a ceruza végét)!
- Ha nappal is csikorgatod a fogadat, koncentrálj arra, hogy ne tedd. Próbáld meg ellazítani az állkapcsodat és tedd a nyelved hegyét a fogaid közé.
- Egészítsd ki a kalcium- és magnéziumbeviteledet! Ezekre szükséged van a megfelelő izommozgáshoz és az idegrendszer egészségéhez. Ha nem jut elegendő kalciumhoz és magnéziumhoz a szervezeted, az is kiválthatja a fogcsikorgatást.
- Relaxálj, mielőtt aludni mennél!
- Masszírozd meg lefekvés előtt a nyakad, a vállaid, az arcod. Az ujjaiddal és a tenyereddel körkörös mozdulatokkal masszírozd át a fejed két oldalt, a homlokod és az állkapcsod.
- Egy kisebb törölközőt áztass be forró vízbe, majd a fülcimpád magasságában tedd az arccsontodhoz. (Vigyázz, meg ne égessen!) Ez segíti, hogy az izmok ellazuljanak. Akár a teljes arcodra is ráhelyezheted.
- Hallgass valami nyugtató zenét.
Orvosi módszerek
- Kérdezd meg a fogorvosodat! Ha a fogcsikorgatás gyakori, mindenképpen beszélned kell a fogorvosoddal, mert komolyabb problémákhoz vezethet a dolog (pl. akár ki is eshet a fogad). Ráadásul lehet, hogy kiderül, hogy egy rossz tömés, korona vagy protézis okozza a bajt.
- A fogcsikorgatás ellen hatásos lehet a vékony műanyagból készült sín (harapásemelő), mely védi a fogakat és ellazítja az ízületeket. Ennek ára (fajtától és orvostól függően) elég változó, nagyjából 5000 Ft-tól kezdődik, de akár 30 000 Ft fölé is mehet.
Tippek
- Ha a fogcsikorgatást követően fáj a fejed vagy az állkapcsod, átmenetileg egy fájdalomcsillapító is megoldást jelenthet.
Amire szükséged lehet
- stresszoldás (sport, jóga, meditáció)
- törölköző, forró víz
- nyugtató zene
- egészségesebb táplálkozás
- kalcium és magnézium
- harapásemelő
Figyelmeztetések
- Ne felejtsd, fogorvoshoz mindenképpen el kell menned, hiszen komoly egészségkárosodást is szenvedhetsz a fogcsikorgatástól.