Kezelni a pikkelysömört

Innen: Hogyankell.hu

A lap korábbi változatát látod, amilyen Kiscsillag (vitalap | szerkesztései) 2013. május 8., 15:28-kor történt szerkesztése után volt. (Új oldal, tartalma: „== Hogyan kell kezelni a pikkelysömört? == Pikkelysömör (psoriasis) esetén a bőr szarutermelő sejtjei túlburjánzanak, és a bőr elszarusodik. E kellemetlen bete…”)
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)

[szerkesztés] Hogyan kell kezelni a pikkelysömört?

Pikkelysömör (psoriasis) esetén a bőr szarutermelő sejtjei túlburjánzanak, és a bőr elszarusodik. E kellemetlen betegség sajnos nem gyógyítható véglegesen, de számos módszerrel lehet rajta segíteni.

[szerkesztés] Lépések

  1. Mindenképpen forduljunk orvoshoz, hogy biztosan pikkelysömörről van-e szó. A pikkelysömör különféle tüneteket produkálhat, míg valakinek viaszfehér pörkök jelzik, másnak élénkvörös, apró csomócskák vagy éppen 1-2 cm-es gócok.
  2. A pikkelysömört elsősorban kenőcsökkel lehet kezelni. A kortikoszteroid vagy tihranol tartalmú kenőcsök esetében gyakoriak a mellékhatások. Ráadásul előbbi használata után gyorsabb a kiújulás, míg utóbbi szaka kellemetlen és elszínezi a ruhát. Szintén csökkenthetik a tüneteket a D-vitamint tartalmazó kenőcsök.
  3. Kipróbálhatjuk a fototerápiát is! A fényterápiának több változata létezik. A legelterjedtebb, UVB terápia során egy kabinban állva világítják meg a beteget néhány másodpercen, majd idővel néhány percen keresztül. 10-20 kezelésre van szükség. Ha ez sem és a kenőcsök sem hatnak, akkor a fotokemoterápiára lehet szükség.
  4. Már hazánkban is van UV lézeres kezelés. 3-4 alkalom után érezhető már a javulás, de a tünetmentességhez 12-16 kezelésre lehet szükség.
  5. A pikkelysömör kezelését elősegítik a gyógyvizek is, különösen a brómos-jódos thermálfürdők, mely például Debrecenben, Hajdúszoboszlón, Pesterzsébeten és Sóshartyánon található meg vagy a kénes víz (Balf, Bogács, Harkány, Mezőkövesd).
  6. Általában a napsütés is sokat segít a pikkelysömörtől szenvedőkön.
  7. Zárjuk ki azokat a tényezőket, melyek provokálják a betegség fellángolását. Védekezzünk a lázas megbetegedésektől, hagyjuk el a kiváltó gyógyszert, csökkentsük környezetünkben a stresszt (vagy vezessük le), és fogyasszunk több gyümölcsöt, zöldséget, és kevesebb állati eredetű ételt, illetve alkoholt.
  8. Gyógyszeres kezelés helyett érdemes kipróbálnunk az édesgyökeret, a kamillát vagy a Cayenne borsot.

[szerkesztés] Tippek

  • Ha a pikkelysömör a fejen is megjelenik, használjunk kátrányt vagy szalicilsavat tartalmazó speciális sampont.
  • A tengerparti nyaralás különösen jót tesz a pikkelysömörös bőrnek.

[szerkesztés] Amire szükséged lehet

  • édesgyökér, kamilla vagy cayenne bors,
  • napsütés
  • egészségesebb étrend, több zöldség, gyümölcs
  • gyógyfürdő
  • kenőcsök
  • fototerápia vagy UV lézeres kezelés

[szerkesztés] Figyelmeztetések

  • Létezik gyógyszeres kezelés is, erről kérjük ki orvosunk véleményét.

[szerkesztés] Kapcsolódó források, hivatkozások

Az oldal szerzői

Kiscsillag