Megállítani a hajhullást
Innen: Hogyankell.hu
A lap korábbi változatát látod, amilyen 80.98.120.208 (vitalap) 2013. május 2., 18:43-kor történt szerkesztése után volt. (→Kapcsolódó források, hivatkozások)
Hogyan kell megállítani a hajhullást?
A szakaszos hajnövekedésből adódóan a hajhullásnak van egy egészséges és természetes mértéke, ami kb. napi 50-80 szálat jelent. Amíg csupán ennyi hajunk hullik ki, addig nincs semmi probléma, ha azonban hosszú időn át tartó, szinte állandó nagy mennyiségű hajhullást tapasztalunk, azzal már mindenképpen foglalkozni kell, mert lehet akár betegség jele is. Elsősorban emiatt kell megkeresni az okát és megállítani, na meg persze az esztétikai következményei miatt.
Lépések
- Mikor gyakori a hajhullás?
- Szülés után: a szülés utáni hajhullás teljesen természetes, csak akkor tekinthető kórosnak, ha több mint fél évvel a baba világra jötte után még mindig tart. Oka, hogy terhesség alatt hormonális hatások miatt a hajszálak életciklusa egy azonos ponton megáll, így terhesség alatt minimálisra csökken a hajvesztés. Viszont szülés után ez a sok haj egyszerre nő tovább, majd ugyanakkor érik el a végső fázist is, így elvesztésüket is tömegesnek érezzük.
- Idős korban: a hajszálak elvékonyodnak, a hajhagymák pedig elsorvadnak, ezért a hajhullás mennyisége megnő, és már az új haj termelése sem olyan gyakori.
- Tavasszal: télen a sapka alatt könnyebben elszaporodnak a kórokozók, gyakori a fülledt, nedves fejbőr, és emellett a bevitt vitaminok mennyisége is kisebb, mint az év többi szakaszában. Ezek következménye általában egy természetes tavaszi hajhullás formájában jelentkezik.
- Milyen betegség okoz hajhullást?
- Pikkelysömör: ez egy olyan genetikusan öröklődő betegség, melynek lényege a hámsejtek kóros elszarusodása, azaz ötször gyorsabb ütemben szaporodnak és érnek el, mint az egészséges embereknél. A pikkelysömör nagyon gyakran támadja meg a fejbőrt is, ami egyértelmű hajhullást okoz az adott beteg területen.
- Korpásodás (seborrhoea): a hormonális okok miatti fokozott faggyútermelés az, ami a fejbőr epidemisz-sejtjeit fokozott osztódásra és elszarusodásra készteti, ami aztán korpa formájában távozik a fejbőrről. Ilyen környezetben pedig a hajszálak sem képesek növekedni.
- A fejbőr gombás fertőzése: ez általában serdülőkor előtti gyerekeket betegít meg, és foltos hajhullást okoz.
- Vashiány: A napi szükséglet kb. 10-30mg, de a nőknek menstruáció idején ennek a duplájára van szüksége. A vashiányos állapot kialakulását a táplálkozás mellett (vegetáriánus étrend), a véradás (nőknél menstruáció is), az intenzív sport, a terhesség és szoptatás, illetve a gyomorbetegség és a káros elváltozás okozhatja. A legjellemzőbb tünetei az erős hajhullás mellett a sápadtság, erőléti gyengeség, erős szívdobogás, fáradékonyság, bőrszárazság és a köröm töredezettsége. Mivel tudjuk pótolni a hiányzó vasat a szervezetünkből? Többek között bárányhússal, juhhússal, mákkal, mogyoróval, sertésmájjal és vargányagombával., mivel ezeknek az ételeknek viszonylag magas a vastartalma.
- Pajzsmirigy alul és túlműködése: mindkettő hajhulláshoz vezet, okai pedig általában a jódhiányban és a pajzsmirigy gyulladásos betegségeiben fedezhetők fel. Ennek kiderítéséhez azonban mindenképpen forduljunk orvoshoz!
- Gyulladás a szervezetben: gyakori hogy egy, a szervezetben lévő gyulladásos góc okozza a tartós hajhullást. Ennek leggyakoribb formája a fogászati gyulladás, arcüregi gyulladás, vese vagy epehólyag gyulladása, nemi betegségek következtében kialakult gyulladások. Általános tünetei a hajhullás mellett a fáradékonyság, levertség, alvászavar, hőemelkedés, vérzékenység.
- A szervezet elsavasodása: az alap élelmiszereink nagy része savasító hatású, ezért érdemes odafigyelni, hogy kellő mennyiségű lúgosító hatású étellel ellensúlyozzuk hatásukat, pl. gyümölcsök, zöldségek, buborékmentes, tiszta víz. Az elsavasodás jelei: állandó fejfájás, fáradékonyság, karikás szemek, szájszag, lepedékes nyelv, sok miteszer, cellulitisz, gyomorégés, fogszuvasodás, gombásodás.
- Mit tehetünk a hajhullás ellen?
- Csökkentsük a haj vegyszeres kezelését! Sokszor ezek is kiváltó okai lehetnek a hajhullásnak, ezért kerüljük a formázáshoz és csinosításhoz szükséges, lakkot, hajhabot, festéket, dauer vizet, amennyire csak lehet, és a hajmosáshoz és ápoláshoz is főként természetes készítményeket vegyünk igénybe!
- Változtassunk hajviseletünkön! Sokszor a túl sokat lófarokban és fonatban hordott haj okozza a hajhullást, mivel ilyenkor a hajszálak állandóan megfeszülnek, ennek következtében a hajtüsző begyullad és akár hegesedés kialakulhat azon a területen, ami viszont végleges hajvesztéshez, kopaszodáshoz vezet azon a részen. Ezért ha zavar a hosszú haj, inkább vágassuk le, minthogy állandóan össze legyen kötve. Gyakori tünetei: érzékeny, viszkető fejbőr, fokozódó hajvesztés. Ez gyakori mellékhatása is a mesterséges hajhosszabbításnak is.
- Pótoljuk a vitaminhiányunkat és vigyünk be lúgosító táplálékokat! A haj számára fontos vitaminok: A vitamin, B vitamin, biotin (H vitamin), E vitamin, folsav. A legfontosabb ásványi anyagok és nyomelemek: vas, cink, jód, réz, kálcium, magnézium, foszfor, kálium, mangán.
- Vigyünk be kellő mennyiségű folyadékot a szervezetünkbe, mivel a vízhiány is lehet a hajhullás oka!
- Méregtelenítsünk! A méregtelenítés sok esetben végleges megoldást jelent a hajhullással szemben, mivel eltávolítja szervezetünkből a hajhullást okozó méreganyagokat, ráadásul segíti májunk és vesénk működését is.
- Távolítsd el a töredezett hajvégeket, mivel azok csökkentik a hajszál oxigénellátását, így annak károsodásához vezetnek!
- Forduljunk orvoshoz! A hajhullásnak számtalan egészségügyi oka lehet, kezdve a gyulladásoktól, ezért ha a legtöbb praktika kipróbálása után sem múlik el a hajhullásunk, érdemes orvoshoz fordulni, mert egy vérképből már sok mindent megtudhatunk!
Tippek
- Ne moss túl sűrűn hajat! A saját maga regenerációja és védelme érdekében termelt olaj szükséges a haj egészséges fejlődéséhez, ezért nem célszerű 2-3 naponta hajat mosni.
- Alacsony hőfokon szárítsd a hajad, mivel ez is jelentősen roncsolhatja azt, ami később hajhulláshoz vezethet.
- Olivás pakolással ápold hajad! Havonta egyszer hajmosás előtt olívaolajos pakolással kend be a hajtöveidet, hagyd rajt pár órán keresztül, majd jó alaposan mosd ki!
Amire szükséged lehet
- Egészséges táplálkozás, sok vitaminnal
- Lúgosító táplálékok
- Olívaolaj
- Orvosi kivizsgálás
- Fodrász a hajvágáshoz
Figyelmeztetések
- Ha semmilyen természetes kezeléstől, életmódváltástól nem múlik a tartós hajhullásunk, azonnal forduljunk orvoshoz egy alapos kivizsgálásért!