Örökölni
Innen: Hogyankell.hu
A lap korábbi változatát látod, amilyen 212.40.100.235 (vitalap) 2013. március 12., 11:50-kor történt szerkesztése után volt. (Új oldal, tartalma: „== Hogyan kell {{PAGENAME}}? == Nem kell tudnod, hogyan kell örökölni. Egy ember életében - szerencsére - csak néhány alkalom "adódik" erre az életben. De akkor…”)
Hogyan kell Örökölni?
Nem kell tudnod, hogyan kell örökölni. Egy ember életében - szerencsére - csak néhány alkalom "adódik" erre az életben. De akkor, ott a közjegyzőnél nagyon jó tudni, mit tehetsz, mit nem, mi érhet és mi az, ami meg sem történhet veled. Ebben segít ez a cikk neked is.
Lépések
- Akkor lehet örökölni, ha valaki örökhagyóvá vált, azaz vagyona volt és elhunyt, és a halál napjával ennek a vagyonnak át kell szállnia valaki másra. Ez az öröklés (jogi nyelven szólva általános jogutódlás).
- Mielőtt örökölnél, tájékozódj, hogy a vagyon, amit örökölnél, az pozitív vagyon, vagy tartozások, adósságok halmaza (tehát mínuszos vagyon.
- Annak is nézz utána, gondold végig, hogy többen lennétek-e örökösként, vagy csak egyedül vagy ennek a pozíciónak a várományosa. Ez azért lehet fontos, mert ha a leendő örökösök között vita lenne, akkor célszerű lesz előre kigondolni egy egyezséget, amit majd a közjegyzőnél elmondtok közösen.
- A halál napján az adott területen illetékes közjegyző lesz majd az, aki az ügyedben el fog járni. Ma Magyarországon ugyanis az öröklési ügyek (hagyatéki ügyek) a közjegyzők kizárólagos illetékességébe tartoznak, és a közjegyzők előre megadott hónapokban illetékesek rotációs (egymást váltó) módszerrel.
- Ha örökös leszel, kapni fogsz egyszer csak egy idéző végzést a közjegyzőtől, amiben megírja neked, mikor és hol lesz a hagyatéki tárgyalás. (Előfordulhat, hogy egyetlen tárgyaláson nem fog megszületni a hagyatékátadó végzés, hanem több egymás utáni közjegyzői tárgyaláson kerül majd tisztázásra az öröklés több részlete is - örökösök személye, vagyonleltár. hitelezői igények.) A tárgyalásra elmehetsz egyedül is (nincs kötelező jogi képviselet előírva az ilyen ügyekben), de fogadhatsz ügyvédet is.
- Amikor a közjegyző tisztázta a szükséges részleteket, átadja az örökséget egy úgynevezett hagyatékátadó végzéssel. Ha ez jogerős (azaz senki nem fellebbezett, azaz nem támadta meg), csak akkor állítható hogy te vagy az örökös, ha te vagy a jogerős végzésben örökösnek nevezve.
- Ezután a kapott végzéssel a kezedben tudod a nagyobb értékű vagyontárgyakat a nevedre átiratni (ingatlan, autó) vagy a bankszámlapénzt felvenni vagy felhasználni.
Tippek
- Konzultálj jogásszal, ha öröklési helyzetbe kerültél.
- Beszélj a családtagokkal, hogy kik lehetnek még örökösök.
- Tudd meg, volt-e az elhunytnak végrendelete, ugyanis végrendeleti öröklésnél kicsit mások a szabályok mint a végrendelet nélküli öröklésnél.
Amire szükséged lehet
- A családfa ismerete
- Ismerős ügyvéd
- Közjegyzői lista, vagy közjegyző ismerős: ő is sokat segíthet a jó tanácsaival
- Illetékre félretett pénz - ugyanis nem minden öröklés vagy ingyen, a vagyongyarapodás után az államnak illetéket is kell fizetni.
Figyelmeztetések
- Tájékozódj arról, hogy az örökhagyó vagyona adósságoktól terhes-e. Ha igen, tudj róla, hogy az örökséget akár vissza is utasíthatod.
- Ha sok a hitelező, tudj arról is, hogy ha örökös leszel, csak az örökölt vagyon erejéig vagy felelős az örökhagyó tartozásaiért, a korábban meglévő saját vagyonoddal nem kell fizetned.
- Hagyatéki egyezséget ne köss ügyvéd nélkül!