Elkerülni a tüzet karácsonykor
Innen: Hogyankell.hu
A lap korábbi változatát látod, amilyen JViki (vitalap | szerkesztései) 2012. december 19., 09:33-kor történt szerkesztése után volt. (Új oldal, tartalma: „== Hogyan kell elkerülni a karácsonyi tűzeseteket? == right Karácsony tájékán szinte minden évben hallunk olyan híreket, hogy tűzv…”)
Hogyan kell elkerülni a karácsonyi tűzeseteket?
Karácsony tájékán szinte minden évben hallunk olyan híreket, hogy tűzvédelmi szempontból nem megfelelő izzókat foglaltak le, vagy ami még rosszabb, hogy a karácsonyi világítás tüzet okozott. Annak érdekében, hogy az ünnepek biztonságban teljenek, mindig figyeljünk az alábbiakra!
Lépések
A karácsonyi dekoráció elhelyezése, tűzbiztossá tétele
- Nem csak a karácsonyfa, az adventi koszorú – vagy a hangulat kedvéért meggyújtott mécses – is lehet tűz forrása! Mielőtt egy gyertyát meggyújtunk, ellenőrizzük, hogy stabilan áll, nem tud-e felborulni. Tegyünk alufóliából készített tölcsért vagy fém tálcát alá, hogy ha mégis felborulna, a láng ne gyújthasson meg semmit! A gyertyát, adventi koszorút ne tegyük éghető anyagok közelébe (pl. könyvespolcra, abroszra).
- A kiszáradt karácsonyfa (vagy az arról levágott ágak) rendkívül gyúlékonyak! A karácsonyfát állítsuk víztartállyal rendelkező tartóba, az ágakat pedig szúrjuk nedves habba, így nem csak szebbek lesznek, de kevésbé gyúlékonyak is. Ha a karácsonyfa már egy hete a szobában áll, már ne használjunk a közelében gyertyát, nyílt lángot!
- A karácsonyfát és más dekorációkat is legalább egy méter távolságra helyezzük el a fűtőtesttől. Tartsuk távol a gyúlékony anyagoktól (függöny, könyvespolc, puha szövettel borított kanapé). Mivel sokszor a felgyulladó fa eldől (vagy eleve azért gyullad meg, mert felborították), amennyire lehet, képezzünk a fa és a lakás többi része között egy „biztonsági zónát”, ahol minél kevesebb gyúlékony anyag van.
Karácsonyi égősorok vásárlása
- Ne vásároljunk feltűnően olcsó elektromos égőket, díszeket utcai árusoktól, piacokon vagy internetes aukciókon! Ilyen eszközöket mindig olyan üzletben vegyünk, ahol lehetőség van ellenőrizni a magyar nyelvű használati útmutatásban leírtakat, és ki is próbálhatjuk az izzókat.
- Ellenőrizzük, hogy a dobozon és a fényfüzér címkéjén feltüntették-e a CE jelzést – ez azt mutatja, hogy a termék megfelel az európai biztonsági előírásoknak.
- A tájékoztató címkén emellett szerepelnie kell a II. vagy III. érintésvédelmi osztály jelének. (A II. érintésvédelmi osztály a 230V-ra, a III. érintésvédelmi alosztály a törpefeszültségre – 12 vagy 24V – vonatkozik).
- Kültéri égősornál ellenőrizzük a por és nedvesség elleni védettség mértékét! Ennek jele általában ilyen formátumú: IP44. Csak olyan égősort vásároljunk meg kültéri használatra, ami ekkora vagy magasabb védettségi szintet ért el!
- A kültéri izzók a beltéritől eltérően csak 24V-tal működnek, így a 230V-os hálózatra csak egy transzformátor segítségével csatlakoztathatók. Ne dugjuk be az ilyen égősorokat a konnektorba az átalakító használata nélkül!
A karácsonyi izzók használata
- Mind a kültéri, mind a beltéri égőket próbáljuk ki, mielőtt feltesszük! Ha valamelyik izzó kiégett, ne használjuk addig, amíg nem javíttatjuk meg.
- Kültéri égősorok javítását, az izzók cseréjét mindig bízzuk szakemberre – ezeknek a burkolata nem teszi lehetővé, hogy „házilag” megszereljük. A beltéri izzókat is csak akkor cseréljük, ha van ugyanakkora feszültségű pótégőnk! Az izzók cseréjét soha ne végezzük feszültség alatt, mindig húzzuk ki a füzér dugóját a csatlakozóból!
- Kültéri izzók rögzítésénél mindig ügyeljünk arra, hogy a szél ne verje le azokat, illetve ne legyen a vezeték mindennapi tevékenységeink útjában. Bár az égők burkolata vízálló, igyekezzünk olyan helyre felszerelni, ahol minél jobban védettek a környezeti hatásoktól (például eresz, ablakpárkány alá). A csatlakozókat fokozottan óvjuk a csapadéktól, a transzformátort pedig lehetőleg védett, belső térben helyezzük el!
- A beltéri használatra tervezett (230V-ról működtethető) égősorokat csak a lakásban használjuk, és óvjuk a nedvességtől!
- A kültéri és beltéri izzókat egyaránt úgy rendezzük el, hogy ne érjenek össze, ne melegítsék egymást, és az izzók ne legyenek más vezetékek közelében. A karácsonyfára tett égősoron az izzók mindig kifelé nézzenek. A vezeték mellett ne használjunk más hőforrásokat (gyertyát, csillagszórót).
- A vezetékeket lehetőség szerint rögzítsük a falra, hogy kisgyerekek vagy házi kedvencek ne érhessék el.
- Ne csatlakoztassunk nagyon sok égősort (elosztók használatával) egyetlen konnektorhoz.
- Ne hagyjunk felügyelet nélkül égősort feszültség alatt! Ha elmegyünk otthonról, vagy lefekszünk aludni, mindig kapcsoljuk le, húzzuk ki az égősorokat! Ezzel ráadásul energiát is spórolunk.
Tippek
- Egy biztonságos, jól elérhető helyen tartsunk pár üveg vizet vagy egy nagy pokrócot, amit szükség esetén tűzoltásra is használhatunk.
- A háziállatokat ne engedjük a karácsonyfa és az égők közelébe, nehogy megrágják a vezetéket vagy felborítsák a fát!
- A gyerekeket tanítsuk meg arra, hogy a tűz nem játék! Ne hagyjunk elő gyufát, nehogy a felügyeletünk nélkül próbálkozzanak az – őket még jobban lenyűgöző – adventi gyertyák vagy a csillagszórók meggyújtásával. Ne engedjük azt sem, hogy az elektromos izzókat nélkülünk kapcsolják be!
- Karácsony után az újévi petárdázás is nagy tűzveszélyt jelent. Az erkélyről, teraszról, házfalak mellől távolítsuk el az éghető anyagokat.
- Ha az ünnepek között több napra elutazunk, áramtalanítsuk a lakást, vagy legalább húzzunk ki annyi elektromos berendezést, amennyit csak lehet!
Amire szükséged lehet
- Tűzvédelmi előírásoknak megfelelő elektromos égősorok
- Biztonsági óvintézkedések
- Odafigyelés és elővigyázatosság
Figyelmeztetések
- Figyeljünk arra, hogy egy esetleges tűzesetnél maradjon menekülő útvonalunk – a karácsonyfát így lehetőleg ne a szobából vagy a lakásból kivezető ajtó mellett helyezzük el.
- Ugyan a csillagszóró által szórt „szikrák” önmagukban nem tudják meggyújtani a karácsonyfát, a középső, izzó része igen! Ezért mindig úgy rögzítsük, hogy kifelé álljon, és ne érjen se a tűlevelekhez, se a gyúlékony díszekhez! Egy héttel a karácsonyfa felállítása után már inkább ezt se használjuk.
- Ha minden óvintézkedés ellenére mégis lángra lobban valami, ne próbáljuk elfújni a lángokat, hanem fojtsuk le a tüzet! Ha a karácsonyfa gyullad ki, borítsuk le és dobjunk rá egy vagy több szétnyitott pokrócot, ágytakarót. Az elektromos eszközöket, égősorokat próbáljuk mielőbb kihúzni, vagy ha nem érjük el, áramtalanítsuk a lakást!