Gyermeket örökbe fogadni
Innen: Hogyankell.hu
A lap korábbi változatát látod, amilyen Kiscsillag (vitalap | szerkesztései) 2012. január 5., 10:20-kor történt szerkesztése után volt. (→Hogyan kell gyermeket örökbe fogadni?)
Hogyan kell gyermeket örökbe fogadni?
Az örökbefogadás által elárvult vagy nem megfelelő körülmények között nevelt gyermekek szülőkre találhatnak, míg azon pároknak, akiknek például nem születhet gyermekük, megadatik a gyermeknevelés öröme. Évente hazánkban 800-1000 gyermeket fogadnak örökbe, ez azonban óriási felelősséget is jelent, ezért érdemes alaposan megfontolni.
Lépések
- Csak akkor kezdjünk bele az örökbefogadási procedúrába, ha:
- úgy érezzük, párunkkal életre szóló szövetséget alkotunk,
- olyan szülői szeretettel rendelkezünk, melyet képesek vagyunk közösen odaajándékozni a gyermeknek,
- nem a gyermektől várjuk a házassági problémák megoldását,
- nincsenek súlyos lelki sérüléseink (pl. alkoholizmus),
- biztosak vagyunk abban, hogy nem elsősorban nekünk van szükségünk a gyermek szeretetére, hanem neki a miénkre,
- ha úgy érezzük, kezelni tudjuk az esetlegesen felmerülő nehézségeket, melyek például a szülőktől, felmenőktől örökölt dolgoktól (pl. az anya személyiségének nyomai), a méhmagzati korban elszenvedett hatásoktól vagy szülési-születési traumákból adódnak.
- Nézzünk utána az örökbefogadás törvényi hátterének, vagyis a Családjogi Törvény (1952. évi IV. törvény) vonatkozó paragrafusainak. A legfontosabb tudnivalókat azonban röviden itt is ismertetjük:
- Az örökbefogadás célja az, hogy az örökbefogadó, valamint annak rokonai és az örökbefogadott között családi kapcsolatot létesítsen és elsősorban az olyan kiskorúak családi nevelését biztosítsa, akiknek szülei nem élnek, vagy akiket szüleik megfelelően nevelni nem képesek.
- Az örökbefogadónak személyisége és körülményei alapján alkalmasnak kell lennie az örökbefogadásra.
- Az örökbefogadónak minimum 16, de maximum 45 évvel kell idősebbnek lennie az örökbefogadottnál. Ilyenkor a fiatalabb házaspár életkora számít, tehát egy 27 éves férj és egy 23 éves feleség esetében a gyermeknek 7 évesnél fiatalabbnak kell lennie.
- Az örökbefogadónak részt kell vennie tanácsadáson és felkészítő tanfolyamon.
- Az örökbefogadott mind az örökbefogadóval, mind annak rokonaival szemben az örökbefogadó gyermekének jogállásába lép.
- Az örökbefogadott tájékoztatást kérhet a gyámhivataltól vér szerinti szülőjének adatairól.
- Az örökbefogadást a felek kölcsönös kérelme alapján a gyámhatóság felbonthatja.
- Az örökbefogadást a bíróság felbontja, ha akár az örökbefogadó, akár az örökbefogadott olyan magatartást tanúsított, amely miatt az örökbefogadás fenntartása a másik félre elviselhetetlenné vált vagy, ha az örökbefogadás célját és társadalmi rendeltetését nem tölti be.
- Választhatunk a nyílt és a titkos örökbefogadás közül, előbbi esetében a szülő ahhoz járul hozzá, hogy általa ismert személy fogadja örökbe a gyermekét.
- Nyújtsuk be az örökbefogadás iránti kérelmet a lakóhely szerint illetékes területi gyermekvédelmi szakszolgálathoz. Ehhez nyilatkozni kell az örökbefogadás indokairól, az örökbe fogadandó gyermekre vonatkozó elképzelésekről, a gyermekek számáról, koráról stb.
- Vegyünk részt a szükséges alkalmassági vizsgálatokon, tanácsadáson és felkészítő tanfolyamon.
- A gyermekvédelmi szakszolgálat a kérelmet, az eredményeket, a környezettanulmányt, a tanácsadáson és felkészítő tanfolyam eredményes elvégzését igazoló iratot és javaslatát elküldi az illetékes gyámhivatalnak, ahol ezen dokumentumok, valamint az örökbe fogadni szándékozó meghallgatása alapján döntenek.
- Amennyiben a kérelmező alkalmasnak bizonyult, felkerül a gyermekvédelmi szakszolgálat nyilvántartásába és – amennyiben hozzájárul – az országos nyilvántartásba. A határozat két évig érvényes, és egy évvel meghosszabbítható.
- Legyünk türelemmel. Az örökbefogadás folyamata akár több év is lehet. Sokan emiatt elkeserednek, azonban több szakember állítja, hogy nincs ezzel gond, hiszen legalább így biztosan kiderül, hogy az örökbefogadás előtt állók komolyan gondolják-e a dolgot. Ugyanakkor az is igaz, hogy különösen a gyermek első éveiben nagyon fontos az anyával való kapcsolat, ami a csecsemőotthoni tartózkodás alatt teljesen hiányzik, ami visszaveti a gyermek fejlődését. Így vagy úgy, ezen magunk változtatni jelenleg nem tudunk, így jobb, ha nyugalomban várunk.
Tippek
- A nyílt örökbefogadás a szakemberek számára a gyermek érdekének sokkal inkább megfelel, ugyanakkor bizonyos esetekben erre nincs lehetőség (például a szülők elhunytak vagy a gyermeket inkubátorban hagyták).
- Az örökbefogadáshoz igénybe vehetjük alapítványok segítségét is, azonban a gyámhivatallal így is kapcsolatba kell lépni.
Amire szükséged lehet
- elkötelezettség
- alkalmasság
- megfelelő háttér
- gyermekek feltétlen szeretete
- megfelelő dokumentumok, engedélyek
Figyelmeztetések
- A szakemberek szerint 5 éves kor felett már nem szabad eltitkolni az örökbefogadás tényét a gyerek elől, különben sérüléseket okoz.
- Az örökbefogadás elsődleges célja nem az, hogy a szülőknek keressenek gyereket, hanem a gyermek érdeke, vagyis hogy neki találjanak megfelelő szülőt.
- Soha ne mondjunk a gyermeknek rosszat igazi szüleiről, inkább ne mondjunk semmit.
- Szükség esetén kérjük szakember segítségét az örökbefogadott gyermek mellé, hiszen gyakran durva körülmények között nevelkedett gyermekekről van szó, akiknek emocionális zavaraik vannak.