Sajtot készíteni
Innen: Hogyankell.hu
A lap korábbi változatát látod, amilyen Kiscsillag (vitalap | szerkesztései) 2011. november 29., 09:45-kor történt szerkesztése után volt.
Hogyan kell sajtot készíteni?
A sajt az egyik legfontosabb élelmiszerünk, amely nagy mennyiségben tartalmazza az élethez oly nélkülözhetetlen anyagokat: fehérjéket, zsírokat, ásványi anyagokat, nyomelemeket és vitaminokat. Íme néhány fontos dolog, amit tudnunk kell mind a sajtkészítéshez, mind a sajtkóstoláshoz.
Lépések
- Kezdjük a legfontosabbal, mi a sajt? Tej, só, oltóanyag és poézis. Igen, amiben nincs poézis, az csak valami ipari utánzat lesz.
- Hogy is készül akkor a sajt?
- A tej megalvadásához oltóanyagra, fermentumra van szükség. Ez az ókorban fügefának a nedve volt, ma borjúmirigy is lehet.
- Az oltás után a tej megalszik, rugalmas textúrájú tejkocsonyává válik. Ezt egy tojásszeletelőhöz hasonló géppel töretté vágják, ennek a töretnek a nagysága határozza meg a sajt további textúráját.
- A nagy töretből lágy sajt, a kis töretből kemény sajt készül majd.
- Ezt a töretet egy ruhán keresztül leszűrik, hogy a felesleges tejsavó lecsöpögjön belőle.
- Ezt követően kerül formába a sajttészta, ami saját súlyánál fogva megereszkedik, idomul a formához.
- Minden sajt felületét kezelik gombapenésszel, ami után sajtérlelőbe kerül az alapanyag.
- Az érlelési folyamatot sajtmester felügyeli, és a sajt fajtájától függően néhány hét, de akár több hónap múlva, a legtökéletesebb állapotban kerül ki az érlelőből a korong.
- Mennyi tej szükséges egy kg sajthoz?
- Ez a fajtától függ, de 7-10 l tejjel kell számolni. 90 kg emmental sajthoz 900 l tejre van szükség.
- Az emmental sajt az Alpokban készül, ahol a tehenek egész évben adnak tejet. Azért ilyen nagy egy sajtkorong, mert egyszerűbb volt a völgybe így legurítani, mint a tejet levinni.
- Hol van a poézis a sajtban, ha minden sajt ugyanúgy készül? Ha minden sajtnak ugyanaz az alapanyaga, gyártási folyamata? Miért drágább az egyik, mint a hasonló nevű másik? A minőségben, a szakszerűségben és az elkötelezettségben rejtőzik a varázslat. Ha sorba vesszük a fermentált élelmiszereket (bor, párlatok, sajtok, csokoládé, kávé, tea, balzsamecet, kenyér), akkor az alábbi szempontok alapján tudjuk behatárolni a minőségüket, és felfedezni a poézist:
- Földrajzi hovatartozás, avagy a terroir: azok a klimatikus viszonyok, ökokörnyezet, ahol létrejön az alapanyag. Ez a sajt esetében már a tejelő állat legelőjével kezdődik.
- Fajtajelleg, ez esetben a tejet adó állat fajtája.
- Idő, érlelés és az évszakváltás szempontja is fontos.
- Cuvee, avagy házasítás-a sajtoknál is működik.
- Fajtajelleg, illat, íz, látvány.
Tippek
- Sajt és bor származzon hasonló területről, így tökéletes lesz az ízhatás.
Amire szükséged lehet
- tej, só, oltóanyag, poézis
Figyelmeztetések
- Ahogy a mondás tartja: Barátot bor közt, bort sajt után, lovat istállóban, leányt bálban ne válassz.
Kapcsolódó források, hivatkozások
- Szilva szemmel a világ - gasztroblog: Sajtalapok
- T. Nagy Tamás sajtkereskedő
- Sajt