Beadatni az influenza elleni védőoltást
Innen: Hogyankell.hu
A lap korábbi változatát látod, amilyen Kiscsillag (vitalap | szerkesztései) 2011. november 28., 10:38-kor történt szerkesztése után volt. (→Kapcsolódó források, hivatkozások)
[szerkesztés] Hogyan kell beadatni az influenza elleni védőoltást?
Az országos tiszti főorvos mindenkinek azt ajánlja, hogy adassa be az influenza elleni védőoltást. Mivel jár ez, hol lehet beadni, mennyibe kerül – többek között erről szól ez a cikk.
[szerkesztés] Lépések
- Mi az az influenza? Az influenza magas lázzal, torok- és fejfájással, izomfájdalommal, hidegrázással, étvágytalansággal, fáradékonysággal és rossz közérzettel jár. Az 5-7 napig tartó megbetegedést általában még egy hét lábadozási időszak követ.
- Hogyan terjed az influenza? Cseppfertőzéssel, így köhögéssel, tüsszentéssel vagy akár normál beszéd közben is megfertőzhetünk valakit.
- Milyen védettséget nyújt az oltás? Felmérések szerint az idősek esetében a szövődmények kialakulásának 60 százalékkal lesz kisebb az esélye, míg a halálesetek előfordulását 80 százalékkal csökkenti az oltás. A kórházi ápolást igénylő szövődmények ellen az oltás 70-90 százalékos védelmet biztosít a 18-59 éves korosztály körében. Az egészséges felnőttek esetében 90 százalékos védelmet nyújt. Emellett megakadályozhatjuk a vírus terjedését.
- Mikor oltassuk magunkat? Érdemes október-november környékén beadatni az oltást, mivel a védettség kialakulásához 2-3 hétre van szükség. Az oltást minden évben meg kell ismételni.
- Mennyibe kerül a védőoltás? Az influenza elleni védőoltást a legveszélyeztetettebb csoportok (félévesnél idősebb krónikus betegek, terhes nők és 65 éven felüliek) ingyen kapják. Az orvos az ingyenes vakcina beadásáért nem kérhet pénzt. Az egészségesek a patikákban orvosi vény ellenében megvásárolhatják, melyet a háziorvos ír fel. Ára 1-4 ezer forint között mozog. A háziorvos legfeljebb annyit kérhet el a védőoltás beadásáért, amennyit a páciens a gyógyszertárban a készítményért fizetett.
- Milyen vakcinát válasszunk? A magyar oltóanyag kevesebbe kerül, mint a külföldi, előállítási technikája viszont nemzetközileg elismerten világszínvonalú.
- Milyen szövődményei lehetnek? Az influenza elleni oltással kapcsolatban rengeteg tapasztalat áll rendelkezésre, hiszen évente több millió ember kapja meg mind hazánkban, mind világszerte. Klinikai vizsgálatok eredményei szerint az oltóanyag ártalmatlan. A kezelőorvos köteles minket tájékoztatni a beadás és a védőoltás elmaradásának lehetséges következményeiről.
- Veszélyes-e terhes nőknél a védőoltás? Vizsgálatok alapján nem veszélyes, Czeizel Endre genetikus pedig személyesen vállalt szakmai felelősséget arra, hogy a vakcina nem okozhat rendellenességet a terhes nőknél.
- Hol lehet beadatni az oltást? A háziorvosoknál.
[szerkesztés] Tippek
- Vállalatok számára javasolt, hogy munkavállalóik számára biztosítsanak térítésmentes influenza elleni oltást, hiszen így megelőzhetik, hogy jó pár napra kiessenek a munkából.
- Járvány idején kerüljük a zárt tereket, a tömeget. Betegként tüsszentéskor, köhögéskor takarjuk el zsebkendővel a szánkat, orrunkat, és gyakran mossunk kezet. Ha tehetjük, maradjunk otthon.
[szerkesztés] Amire szükséged lehet
- vény a háziorvostól
- oltóanyag a patikából
[szerkesztés] Figyelmeztetések
- A fél évesnél kisebb babák nem kaphatnak védőoltást, ilyen esetben a családtagokat javasolt beoltani. 6-36 hónapos kor között a gyerekek speciális oltóanyagot kapnak, a 3-12 évesek pedig a felnőtt adag felét.