Cikkek:Home office vagy irodai munkakörnyezet : melyik a jobb választás

Innen: Hogyankell.hu

A lap korábbi változatát látod, amilyen Hogyankell (vitalap | szerkesztései) 2024. szeptember 2., 05:02-kor történt szerkesztése után volt. („Cikkek:Home office vagy irodai munkakörnyezet : melyik a jobb választás” levédve ([Szerkesztés=csak adminisztrátoroknak engedélyezett] (határozatlan) [Átnevezés=csak adminisztrátoroknak engedélyezett] (határozatlan)))
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)

Home office vagy irodai munkakörnyezet: melyik a jobb választás?

Kaposvarallas.hu - 2024 augusztus - LinkMarketing - 4.jpg

A Covid idején a cégek döntő többsége bevezette a home office-t, vagyis az otthoni munkavégzést a munkavállalói számára, és nagyon sok helyen ez mind a mai napig megmaradt. A cégek egy része viszont a világjárvány lecsengését követően újra visszatért a régi kerékvágásba, és a dolgozók visszamehettek a már jól megszokott irodai környezetbe. De mégis melyik a jobb, milyen előnyei és hátrányai vannak az irodai és az otthoni munkavégzésnek? Ebben a cikkünkben ezt a témát fogjuk egy kicsit körüljárni.

Ha irodai munkakörnyezetre vágyunk vagy az otthoni munkavégzést inkább olyan helyre cserélnénk, ahol többet lehetünk emberek társaságában, akkor érdemes tovább keresgélni és olyan álláshirdető portálokat is megtekinteni, mint például a kaposvarallas.hu oldala, ahol számtalan irodai munka közül válogathatunk.

A munkaidő betartásának nehézségei

Ha otthonról dolgozunk, akkor a munkába járással töltött időt megspórolhatjuk, hiszen reggeli után csak átsétálunk a dolgozószobánkba vagy a kényelmesen kialakított dolgozósarokba, leülünk az asztalunk mellé, és már kezdődhet is a munka.

Ugyanakkor arról sem szabad megfeledkeznünk, hogy otthoni munkavégzés esetén jellemzően magunknak osztjuk be az időnket. Ez csak akkor szerencsés, ha az időmenedzsment számunkra nem okoz túlzottan nagy kihívást. Ha ugyanis nem tudjuk megfelelően beosztani a rendelkezésünkre álló időt a feladataink elvégzésére, annak könnyen az lesz az eredménye, hogy elúszunk a határidőkkel.

Ezzel szemben az irodában fix munkaidőnk van, amin felül még számolnunk kell az ingázási idővel is. Viszont a fix munkaidőkeret arra sarkallja a dolgozót, hogy a lehető leghatékonyabban végezze el a kiszabott feladatokat. Sok helyen időnként a felettesek kontrollálják a határidők betartását, így rá vagyunk kényszerítve arra, hogy ne csússzunk el a kiadott munkákkal.

Szociális kapcsolatok

Ha otthonról végezzük a munkánkat, akkor nem találkozunk a munkatársainkkal, maximum online meeting keretén belül, ami azért messzemenően nem ugyanolyan, mint a személyes társalgás. Kimaradnak a reggeli kávézások közbeni beszélgetések, a kollektív ebédek, a délutáni közös séták hazafelé. Ha egyedül élünk vagy a párunk nem otthonról dolgozik, akkor az is előfordulhat, hogy akár egész nap egyedül vagyunk.

Az irodában ezzel szemben mindig van valaki, akihez szólhatunk akár csak néhány mondatot, így soha nem érezzük magunkat teljesen egyedül. Az persze személyiségfüggő, hogy kinek mi a legjobb megoldás. Az extrovertáltabbaknak rendszerint szükségük van a társaságra és a szociális érintkezésre, de például egy kifejezetten introvertált személyiség sokszor hatékonyabb munkavégzést tud produkálni home office-ban, teljesen egyedül az otthonában.

Mindkét modellnek megvannak az előnyei és a hátrányai is, de alapvetően nem általánosságban kell ezeket tekinteni, hanem mindig az egyén igényeihez mérten. Van, aki nagyon jól érzi magát egyedül, másnak viszont szüksége van arra, hogy legalább az ebédnél kitársaloghassa magát.