Cikkek:Így játszottak eleink : ősi társasjátékok rekonstrukciója az AI segítségével

Innen: Hogyankell.hu

A lap korábbi változatát látod, amilyen ALH Consulting Kft. (vitalap | szerkesztései) 2024. március 19., 14:57-kor történt szerkesztése után volt.

Így játszottak eleink: ősi társasjátékok rekonstrukciója az AI segítségével

Httpswww.saseskos.hu - 2024 március - Cikk1.jpg

Sakk-mattot nem a 20. században adtak egymásnak először a nagymesterek, de sokak gyerekkori kedvence, a backgammon vagy a mahjong is nagy múlttal büszkélkedhet. A legtöbb ősi társasjátékot már az ókori civilizációk is játszották, és nem ritkán birodalmak (pénzügyi) sorsát is eldöntötték velük.

Az ősi játékok eredete

A klasszikus társasjátékok, melyeket a SAS és KOS, a tárSASjátéKOS társasjáték webáruház kínálatában is megtalálhatsz, már igen régóta a kultúránk részei. A régészeti leletek, például az ókori Egyiptomban talált játéktáblák és bábuk tanúsága szerint már több ezer évvel ezelőtt is játszottak velük. De nem csak az egyiptomiak találtak ki újabb és újabb játékmódokat. A kínai mahjong, amely 144 darab csempéből áll, szintén az egyik legrégebbi társasjáték, melyet több ezer éve ismernek és játszanak Kínában. Egy másik ősi játék az indiai chaturanga, amely a sakk elődjeként ismert. Ez is egy igen ősi, közel 5000 éves társasjáték. Legelőször az Indus-völgyi civilizáció használhatta, viszont legelőször a Kr. e. 7. századból fennmaradt források említik. Ezekben olvashatunk szabályairól is, melyek, a mai sakkhoz hasonlóan, kemény taktikai döntéseket és stratégiát követelnek meg.

A régmúlt nyomában az archeoludológia segítségével

A társasjátékok töretlen népszerűsége nem véletlen: már az ősi kultúrákban is ezek segítették az embereket szórakozni és kapcsolatokat építeni egymással. De vajon pontosan hogyan? Ezt az archeoludológia újkeletű tudománya vizsgálja, amely az ősi játékok kutatásával foglalkozik. Ennek segítségével a régészek és történészek rekonstruálják az ősi társasjátékokat, jobban megértve ezáltal az adott kultúrák mindennapi életét és szokásait is.

Az elfeledett játékok digitális újraalkotása az AI segítségével

Az archeoludológia módszere azonban jóval gyakorlatiasabb néhány elméleti megfontolásnál. Ezt a Maastrichti Egyetem kutatói is bizonyították, akik nemrégiben mesterséges intelligenciát használtak a korabeli játékoknak megfelelően kifejlesztett szoftver létrehozásához. Ez lehetővé tette számukra, hogy pontosan lemodellezzenek 1000 társasjátékot, megvizsgálva azok szabályait és jelentését is.

Ebben egy online platform van a szakemberek segítségére, amely lebontja a játék legkülönbözőbb tulajdonságait számítógépes kóddarabkákká, ún. ludémákká. A végeredmény pedig a legvalószínűbb rekonstrukciója az egyes történelmi játékoknak. A rendszer eredményei nyilvánosan, online is elérhetőek lesznek, ahogy a régi játékok is. A platform és a barátaink ellen is játszhatunk majd.

Az ősi társasjátékok kutatása fontos szerepet játszik az emberiség kulturális örökségének megőrzésében és megértésében. Ezek a játékok nemcsak szórakoztatóak, hanem átfogó képet adnak az adott kultúrák életéről és értékeiről is.