Cikkek:Ha lehet, inkább ne hagyjunk vizet a kocsiban

Innen: Hogyankell.hu

A lap korábbi változatát látod, amilyen Hogyankell (vitalap | szerkesztései) 2023. február 27., 05:56-kor történt szerkesztése után volt. („Cikkek:Ha lehet, inkább ne hagyjunk vizet a kocsiban” levédve ([Szerkesztés=csak adminisztrátoroknak engedélyezett] (határozatlan) [Átnevezés=csak adminisztrátoroknak engedélyezett] (határozatlan)))
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)


Ha lehet, inkább ne hagyjunk vizet a kocsiban

Https- gumiflex.hu - 2023 február - Cikk3.jpeg

Vannak bizonyos óvintézkedések, megelőzések, amiket meg kell tennie minden autóhasználónak. Ha úgy vesszük, ez is része az autóápolásnak, mivel minden ilyen intézkedésnek az a célja, hogy az autó élettartamát meghosszabbítsuk, spóroljunk a költségeken, elkerüljük a kellemetlenségeket és ne történjen baleset. Ide tartozik például az is, amikor a hőségben az autóban hagyunk egy palack vizet.

Egy palack víznek mindig lennie kell az autóban…

Egy járműben rengeteg olyan alkatrész van, amire oda kell figyelni. Vegyük például a tömlőket, belső gumikat, amelyekre nagy hatással van a vezetési stílusunk. Ha túl bátrak vagyunk, nem figyelünk az útviszonyokra, akkor könnyen megsérülhetnek, ami rengeteg kellemetlenséget vagy balesetet is okozhat vezetés közben. Persze van megoldás, mivel könnyen beszerezhetőek újak például a Gumiflex tömlőinek, belső gumijainak kínálatából.

Ha már kellemetlenségek, nem is gondolnánk elsőre, hogy egy palack víz mi mindenre képes. A nyári, tavaszi hőségben, függetlenül attól, hogy rövidebb vagy hosszabb utazásra indulunk, mindig kell nálunk lennie elég folyadéknak. 30-35 fokos melegben percek alatt leizzad az ember, amit muszáj pótolni, ha szeretnénk elkerülni a dehidratációt. Mindez azt jelenti, hogy a víz elengedhetetlen, mindig kéznél kell lennie az autóban. Ma már nagyon “egyszerű” eltölteni órákat a hőségben, gondoljunk csak bele, hogy milyen sor szokott kialakulni a Balaton felé az M7-esen. Sokat tud segíteni, ha van kéznél egy kis hűsítő (vagy langyos) víz.

…de hatalmas károkat is tud okozni

A probléma akkor kezdődik, ha ezt a palack vizet, függetlenül attól, hogy kisebb fél literes vagy másfél literes flakonról van szó, valamelyik ülésen felejtjük. Az ülésre lerakott palackra közvetlenül érkezik a napfény. Mondanunk sem kell, hogy már önmagában az autó belseje hány fokra képes felmelegedni forróbb napokon, ezt már valószínűleg mindenki megtapasztalta, amikor bevásárlás után visszasétált a napon hagyott autóhoz.

Az egyik veszélye a napsütötte helyen felejtett flakonnak az, hogy ezek a műanyag palackok képesek akár 60 fokosra is felmelegedni. Ennek következtében már kioldódhat némi mikroműanyag a vízbe, amit elfogyaszthatunk, de úgy önmagában a forró vizet se a legkellemesebb elfogyasztani a nagy melegben.

A másik probléma, ami felmerülhet, az már az autónk állapotát fogja elsősorban veszélyeztetni. A palackban lévő víz rendkívüli módon képes koncentrálni a napsugarakat, aminek “köszönhetően” képes kiégetni az ülést. Ha a megfelelő szögben érkeznek a napsugarak, akár órákon keresztül, ez sokkal nagyobb probléma lesz, mint a melegebb víz elfogyasztása.

Szerencsére van megoldás

Persze arra is van mód, ha mindenáron szeretnénk az autóban némi folyadékot hagyni tartaléknak. Ilyenkor célszerű a kesztyűtartóba vagy olyan helyre rakni, ahol garantáltan nem éri majd napfény.