Cikkek:A szervezetnek szüksége van a szénhidrátokra és rostokra is

Innen: Hogyankell.hu

A lap korábbi változatát látod, amilyen ALH Consulting Kft. (vitalap | szerkesztései) 2022. október 25., 10:59-kor történt szerkesztése után volt.


A szervezetnek szüksége van a szénhidrátokra és rostokra is

Bodyselect.comhu - 2022 október - LinkMarketing - 1.jpg

Az emberi szervezet bonyolult, összetett rendszer, amelyben számos folyamat zajlik, és ezek teremtik meg az egyensúlyi állapotot, amely az egészséges működéshez szükséges.

A működéshez energiára, ahhoz fehérjékre, zsírokra, szénhidrátokra van szükség, amelyeket az elsődleges üzemanyag-forrásokból, a táplálékokból szerzünk. A szervezet egészségéhez kiegyensúlyozott, szénhidrátot és fehérjét is tartalmazó étrendre van szükség, különben a cukor többletbevitel a test zsírszövetének gyarapodását idézi elő.

A rostok és a szénhidrátok szerepe

Sportolás, testépítés alkalmával szénhidrátokra kiemelten szükség van az izomépítéshez, ezt a célt szolgálják a BodySelect szénhidrát és rost tartalmú étrend-kiegészítői. Az energiaképző, gyorsan vagy lassan hasznosítható szénhidrátok mellett a szervezetben megtalálhatók a nem energiaképző, de a szénhidrátok csoportjába tartozó, a táplálékok megemésztetlen részei, a rostok is.

Rostokra nemcsak az emésztőrendszernek van szüksége, hanem a szervezet működésének egyensúlyához is nélkülözhetetlenek. Szabályozzák a vércukorszintet, segítik a koleszterinszint csökkentését, valamint óriási szerepük van a méregtelenítésben is. A rostdús táplálkozás az egészségmegőrzés és a testsúlykontroll szempontjából is lényeges.

Miért hasznos táplálékkiegészítő az inulin?

Az inulin egy, számos növényben megtalálható, a vékonybél szakaszban emészthetetlen poliszacharid, amely számos hasznos tulajdonsággal rendelkezik, ezért étrend-kiegészítőként is elterjedt. Természetes állapotban számtalan zöldség - spárga, fokhagyma, csicsóka, cikóriagyökér, gabonaféle - tartalmazza.

A probiotikus hatású inulin tápanyagforrásként szolgál az egészséges bélflórát biztosító jó baktériumok számára, növeli azok számát, gátolja a rossz baktériumok, vírusok, gombák szaporodását, táplálja a vastagbél sejtjeit.

Jótékonyan hat az anyagcserére, megszünteti a székrekedést, továbbá emésztőszervi panaszok esetén is segíthet jelenthet. Enyhítheti a gyulladásos bélbetegségben szenvedők panaszait, segíti a hasznos tápanyagok, a kalcium, a vas és a magnézium felszívódását. Szabályozza a vércukorszintet, valamint a rossz vagy LDL-koleszterin és a triglicerid szintjét, ezáltal a szívbetegségek megelőzésében is fontos szerepe lehet.

Az inulin kevés kalóriát tartalmaz, ráadásul rostként nem energiaképző szénhidrátforrás, ezért a testsúly szintentartásában is szerepe lehet.

Rendelkezik-e mellékhatásokkal az inulin?

Egészséges, rostdús táplálkozás esetén nem szükséges inulin táplálékkiegészítőt szedni, de bizonyos élethelyzetekben, például antibiotikum-kezelés után vagy gyomor- és bélpanaszok esetén jótékony hatású lehet kúraszerű alkalmazása. Abban az esetben is hasznos lehet, ha nem fogyaszthatsz glutént, vagyis inulint nagy mennyiségben tartalmazó gabonaféléket.

Az inulin ajánlott napi adagja 3-10 gramm. A javasolt mennyiség túllépése hasmenést, fokozott gázképződést, puffadást és egyéb hasi panaszokat okozhat, ezért tanácsos nem túlzásba esni a bevitel szempontjából.