Cikkek:Ezekre a szabályokra figyelj, ha inkább készpénzt használsz
Innen: Hogyankell.hu
Ezekre a szabályokra figyelj, ha inkább készpénzt használsz!
Bár sokan jósolták meg ennek a fizetési módnak a végét, a készpénz a pandémia ideje alatt sem tűnt el. Sőt, a járványhelyzet elmúltával a papír- és fémpénz használata újra gyakoribbá vált egyes korosztályoknál.
Az egészségügyi szigorítások megszüntetésével azok is szívesen fizetnek vele újra, akik a vírus terjedése miatt nem használták hosszú időn át. Levonhatjuk a konzekvenciát: a készpénzhasználat még mindig nem a múlté, felesleges temetni ezt a fizetési módot.
Kártya és készpénz együttesen
Már a vírushelyzet előtt elindult a fizetési folyamatok könnyűvé és láthatatlanná válása az olyan cégek, mint a BizPay kártyaelfogadási megoldásaival. Ez jelenti a fizikai POS terminálokat és mobil készülékre telepíthető (SoftPOS), valamint az internetes áruházakhoz biztosított megoldásokat (payment gateway) egyaránt.
Azonban az innovatív üzleti és technológiai szolgáltatások ellenére, vagyis inkább mellette megmaradt a készpénz, mint fizetőeszköz értéke is. Mindkettőnek vannak előnyei és hátrányai, de megfigyelhető, hogy választani köztük nem tudunk. Így a két fizetési módot együttesen használjuk.
Mennyi pénzt tarts magadnál?
Ha a készpénzt részesíted előnyben, akkor légy tisztában a használata legfontosabb szabályaival. Meg fogsz lepődni, mennyire életszerűek és magától értetődőek ezek. Nézzük, mire gondolok!
- Amikor olyan helyre indulsz, ahol leginkább készpénzzel van lehetőséged vásárolni, számold ki, körülbelül mennyire lesz szükség. De mivel meglepetés mindig érhet vásárlás közben, ezért vigyél 20-30%-kal többet.
- Ha sok készpénzzel jársz-kelsz, esetleg külföldre viszel papír- vagy fémpénzt, soha ne legyen feltűnő, jól látható helyen. Még biztonságosabb, ha egy kisebb pénztárcában tartod az aprót, egy másikban pedig a papírpénzeket. - Ez akkor is megoldás lehet, ha buszra vagy más tömegközlekedési eszközre szállsz fel, vagy egy kávét, fagylaltot kívánsz meg.
- Vannak azonban olyan helyzetek is, amikre érdemes felkészülni: amikor a rossz kártyát viszed magaddal tankoláshoz vagy a szállás összegének kifizetéséhez. Biztosan veled is előfordult már, hogy a kártyán elfelejtetted felemelni a limitet. Ilyenkor jó, ha van nálad 20-30 ezer forintnyi készpénz, amivel kihúzhatod magad a slamasztikából.
- Ha szeretsz otthon tartani pénzt, maximum 50-100 ezer forintnyi összeg legyen a biztonsági tartalék.
- A készpénz számolása vagy fizetés után mindig moss kezet, hiszen sosem tudhatod, kinek a kezében járt a pénz.
Így bánj a pénzeddel!
A Feng Shui szerint külön sarkot kell a lakásban létrehozni neki, a régi magyar paraszti szokás alapján ládában kell tartani. A lényeg, hogy ne legyen szem előtt, de tiszteljük meg az értékét azzal, hogy kinevezünk egy helyet neki.
Persze nemcsak az a fő szempont, hogy hova tesszük, inkább az, hogy mennyire tároljuk biztonságban. Ezért ha már mindenképp ragaszkodsz ahhoz, hogy otthon is tarts pénzt, akkor legalább egy mini széfre érdemes beruházni.