Stresszmentesen karácsonyozni
Innen: Hogyankell.hu
A lap korábbi változatát látod, amilyen Zserbó (vitalap | szerkesztései) 2019. december 22., 16:56-kor történt szerkesztése után volt. (Új oldal, tartalma: „== Hogyan kell stresszmentesen karácsonyozni? == right|250px A karácsonyi időszak meglehetősen stresszes tud lenni, ha csak arra koncent…”)
[szerkesztés] Hogyan kell stresszmentesen karácsonyozni?
A karácsonyi időszak meglehetősen stresszes tud lenni, ha csak arra koncentrálunk, hogy megfeleljünk az elvárásoknak az ünneplést illetően. A karácsonynak ehelyett inkább a meghitt pillanatokról, kikapcsolódásról, lelki feltöltődésről kellene szólnia amellett, hogy a sütés-főzés, ajándékbeszerzés, takarítás is elkészüljön időre. Mindezek összehangolásával stresszmentessé tehető a karácsonyi készülődés és maga az ünneplés is.
[szerkesztés] Lépések
- Készülődés az ünnepre:
- Időbeosztás: állíts fel fontossági sorrendet. Elkerülhető az időbeosztási zűrzavar, ha előre megtervezitek, hogy az adventi időszakban mikor mit célszerű elvégezni, így a takarítás, ajándékvásárlás és karácsonyfa vásárlás is időben meglehet.
- Munkamegosztás: ha egyvalakire sok teher hárul, az általában feszültséget, stresszt okoz a családban. Éppen ezért, osszátok be, hogy ki mit tud vállalni az ünnepi készülődésből.
- Stresszmentes ünneplés:
- Ünnepi rutin kialakítása: csupán az, hogy a családtagok tudják, mikor milyen programra számíthatnak, leveszi vállukról a folyamatos döntéshelyzeteket, így könnyebben ki tudnak kapcsolódni.
- Fontos, hogy a saját családodban saját hagyományok kerüljenek bevezetésre: összetartja a családot. Például úgy, hogy a szentestét csak szűk körben ünnepelitek, és a karácsony többi napján fogadtok vendégeket, illetve mentek látogatóba, vagy a kedves kis szokások bevezetése, mint például a karácsonyfa közös feldíszítése is összetartó erővel bír.
- Kezeld helyén az elvárásokat: az ünneplés sokszor arról szól, hogy az emberek végig látogatják a rokonságot. Ez nagyszerű dolog, ugyanakkor stressz forrása is lehet. Minden látogatást tervezz úgy, hogy az időpont és a látogatás hosszát tekintve is mindenki számára a lehető legkellemesebb legyen. Illetve tudj kedvesen nemet mondani, ha számotokra egy-egy látogatás már nem fér bele, halasszátok máskorra.
- Beszéljétek meg az ajándékozás mikéntjét: óriási stressz forrása lehet, ha elvárásból kell ajándékot venni és elveszti lényegét, azaz hogy örömet okozzon mind annak, aki kapja, és aki adja. Igény szerint beszéljétek meg az összeghatárt, és próbáljatok személyre szóló ajándékkal kedveskedni.
- Lelki feltöltődés:
- Ne csak az anyagi dolgok legyenek fontosak karácsonykor, az ünnep lelki oldalát is fontos átélni. Az ünnep lényegét, meghittségét, az együtt töltött idő örömét, békességre való törekvést is tartsd szem előtt, illetve szánj időt pihenésre is. Olvasd el a karácsony történetét.
- Lassíts: a saját ritmusodban készülj az ünnepre.
- Élvezd ki az ünnepet: pihenj, egyél, igyál, legyél sokat a szeretteiddel, szervezzetek közös programokat, és vedd körbe magad olyan dekorációval, mely igazán ünnepi hangulatba hoz.
[szerkesztés] Tippek
- Jótékonykodj: karácsonytáján rengeteg adománygyűjtő program indul. Csatlakozz az egyikhez.
- Készíts kézzel ajándékokat: ez egyben jó kikapcsolódás neked, illetve nagyon személyessé teszi az ajándékozást.
[szerkesztés] Amire szükséged lehet
- fontossági sorrend, listák
- ajándékok
[szerkesztés] Figyelmeztetések
- Találd meg az arany középutat az étkezések során: ne edd túl magad az ünnepi étkezések során, nehogy rosszul legyél, persze diétázni sem kell.
- Gondolj másokra: vannak olyan emberek, akik egyedül töltik a karácsonyt. Gondolj rájuk egy tál étellel vagy küldj nekik képeslapot, esetleg hívd fel őket telefonon, ha közelebbi kapcsolatban vagytok.