Kezelni a kínos csendet beszélgetés során

Innen: Hogyankell.hu

A lap korábbi változatát látod, amilyen Gycsutk (vitalap | szerkesztései) 2017. november 6., 13:16-kor történt szerkesztése után volt. (Lépések)

Hogyan kell Kezelni a kínos csendet beszélgetés során?

Kinos csend.jpg

Előfordult már veled, hogy egy beszélgetés közepén egyszerre csak csend állt be. Mit teszel ilyenkor? Egyből el kezd pörögni az agyad a lehetséges megoldásokon? Vagy élvezed, hogy végre egy kis csend van? Akármit is teszel, ha jól kezeled a helyzetet, elkerülheted, hogy kínos szituációba kerülj.


Lépések

  1. Ha beszélgetéskor csend áll be, tudatosítsd magadban, hogy ez nem valakinek a hibája. Sokszor a csend egy természetes része a beszélgetésnek. Ilyen helyzetek lehetnek:
    • a beszélgetés témáját minden résztvevő kimerítette, és egy új téma végiggondolásához, felhozásához idő kell
    • ha valaki egy nagyon mély vagy elgondolkoztató kijelentést tett, hagyni kell időt rá, hogy a beszélgetés résztvevő megemészthessék a hallott gondolatokat, esetleg reflektáljanak rá
    • a társalgás résztvevő fáradtak, rosszkedvűek,és nincs igényük pörgős beszélgetésre, csak egy kis közös lazulásra
  2. Ne várd el magadtól, hogy mindenkivel azonnal hosszas beszélgetésbe kezdj. Ha éppen most találkoztatok egy rendezvényen, vagy közösen utaztok, nem kell folyamatosan beszélgetést kezdeményezned. Természetesen, ha mindketten nyitottak vagytok, akkor nincs akadálya a hosszas csevegésnek. Azonban ne érezd rosszul magad, ha csendben élvezitek az utazást, vagy pár szót váltotok csupán egy rövid találkozáskor.
  3. Ha nem tudtok folytatni egy témát, nyugodtan hozz fel egy új témát.
    • Keress olyan témát, amiről esetleg szó volt a korábbi beszélgetésben (pl.: említett valakit akit ismersz, vagy olyan helyet ahol jártál)
    • Válassz egy teljesen új témát, amiről tudod, hogy a beszélgetésben résztvevők tudnak kapcsolódni hozzá (pl.: közös hobby, esetleg közös munkahely, közös ismerős).
    • Ha nem jut eszedbe jobb, kereshetsz valami általános témát is. Bár az időjárás témája klisének tűnik, de ügyesen előadva máris egy jó kis beszélgetést indíthatsz be miután megtörted a csendet.
  4. Reagálj a csendre. Nyugodtan kommentáld a helyzetet, persze csak építő módon.
    • Ha azért állt be a csend, mert valaki egy jó poént mondott, amin mindenki nevetett, akkor például megjegyezheted, hogy: „ház ez jó volt, nem hiszem, hogy ezt lehet fokozni”.
    • Ha már mindenki elmondta véleményét egy témakörrel kapcsolatosan, akkor megjegyezheted például, hogy: „azt hiszem ezt a témát kimerítettük” Majd tereld egy kicsit más mederbe a társalgást.
    • Ha látszik, hogy amit mondtál, ahhoz a beszélgető partnered nem tud vagy nem akar hozzászólni, akkor válaszolhatod azt például, hogy: „ Valószínűleg ez annyira nem foglalkoztatott eddig. Mindenesetre hallottál arról, hogy…” és itt belekezdhetsz valamilyen más témakörbe.
    • Ha valaki nagyon elgondolkoztató megjegyzést tesz, aminek megemésztéséhez mindenkinek kell egy kis idő, akkor egyszerűen csak mondhatod azt például, hogy: „ Ez egy nagyon érdekes megközelítés, azt hiszem, kell egy kis idő amíg az agyam feldolgozza ezeket az információkat…”.
  5. Használhatod a hirtelen beállt csendet arra, hogy kilépj egy beszélgetésből. Ha úgyse tervezted volna hosszúra a beszélgetést, vagy úgy érzed, hogy kellemetlen a beszélgetés, egy rövid csend pontosan alkalmas lehetőség arra, hogy illedelmesen elköszönj. Ezt azonban idejében tedd, ne hagyd túl hosszúra nyúlni a köztetek beállt csendet.
  6. Emlékeztesd magad arra, hogy a csend csak akkor lesz kínos, ha te magad is annak érzed. Ha magabiztos vagy, jól érzed magad egy társalgásban, akkor egy kisebb csend nem fog ártani a beszélgetéseteknek. Csak nézz meg, ahogy a barátok, családtagok beszélgetnek, sokszor nem is veszik észre, hogy voltak szakaszok a beszélgetéseikben, amikor csendben voltak.

Tippek

  • A társalgási szokásaidat csak akkor tudod fejleszteni, ha minél többet gyakorlod a beszélgetést. Tudatosan keress olyan lehetőségeket, amikor beszélgethetsz másokkal. Ha az elején nem is meg olyan gördülékenyen, fokozatosan belejössz. Érdemes először ismerősök között gyakorolnod, ahol magabiztosan vezetheted a beszélgetést.
  • Nem kell mindig izgalmasnak lennie a mondanivalódnak. Próbálj figyelni arra, hogy mit mondanak a többiek, és ha találsz olyan témát, amihez tudsz kapcsolódni, csapj le rá.


Amire szükséged lehet

  • nyugodtság
  • magabiztosság
  • beszélgetőpartner
  • beszélgetési téma


Figyelmeztetések

  • A beszélgetés során mindig figyelj a beszélgetőpartnereidre. Ha csend áll be, ne kezdj el azonnal oldalra nézni, vagy a telefonodat nyomkodni (ha csak nem az a célod, hogy gyorsan lelépj). Biztosítsd a testbeszédeddel is arról a beszélgetőpartnered, hogy érdekel a személye, és folytassátok a beszélgetést.
  • Ha egy beszélgetés kényelmetlenné válik, ne lépj ki belőle azonnal. Ha mindig elmenekülsz az ilyen helyzetekből, akkor nem fogsz fejlődni.


Kapcsolódó források, hivatkozások

Az oldal szerzői

Gycsutk