Óvni a környezetünket

Innen: Hogyankell.hu

A lap korábbi változatát látod, amilyen Kiskriszta (vitalap | szerkesztései) 2017. augusztus 6., 12:29-kor történt szerkesztése után volt. (Kapcsolódó források, hivatkozások)

Hogyan kell óvni a környezetünket?

Kukak a kertben.jpg

Globális felmelegedés, erősödő hurrikánok és szélviharok, fokozódó monszunok, sűrűbb és veszélyesebb földrengések, földcsuszamlások, vékonyuló ózonréteg, és még folytathatnánk a felsorolást. Sajnos ezekért mind az ember és a mértéktelen fogyasztása, környezetpusztítása a felelős. Pedig elég megfogadni pár jó tanácsot, és apróságoknak tűnő dolgokra odafigyelni, hogy tehessünk környezetünk óvása érdekében.


Lépések

  1. Ne csak használd, tegyél a közvetlen környezetedért is! Gondozd a kertedet, tartsd tisztán a házad környékét és szabadulj meg a szeméttől! Ha a belváros közepén laksz és csupa betonból áll a környezeted, akkor is próbálj meg minden lehetőséget kihasználni növények ültetésre, zöldesítésre. Például tegyél pár cserép virágot az ablakpárkányra vagy a bejárati ajtó mellé, esetleg válassz falra fúrható cserepeket. Így javíthatod a közvetlen környezetedben a levegő minőségét, ráadásul kellemesebbé, esztétikusabbá és békésebbé varázsolhatod a helyet, ahol élsz.
  2. Légy tisztelettudó a környezeteddel! A legalapvetőbb, hogy ne szemetelj, bárhol is jársz! Vidd el szemeted a legközelebbi kukáig! Tarts magadnál mindig egy papírzacskót, amiben gyűjtheted. Továbbá ha kirándulsz erdőben, ne tegyél szándékosan kárt a növényekben!
  3. Spórolj, ahol csak tudsz! Ha mindig lekapcsolod magad után a villanyt, és csak annyi vizet használsz fürdéshez és mosakodáshoz, amennyi feltétlenül szükséges, valamint télen nem fűtöd túl a lakást, máris tettél valamit a környezetedért. Kevesebbet fogyasztottál, több maradt még felhasználásra a nem megújuló energiaforrásokból. Ráadásul még anyagilag is megtakaríthatsz pár forintot közben.
    • Cseréld ki a villanykörtéket, izzókat energiatakarékos változatra!
    • Vegyél energiatakarékos elektromos háztartási gépeket! Az "A" energiaosztályos termékek kicsit drágábbak, viszont kevesebb áram kell működtetésükhöz, így hosszabb távon biztosan környezetkímélőbbek
    • Ha tartályos a WC-d, ne használd el minden lehúzáskor az egész tartálynyi vizet, csak a felét!
    • Szereld fel lakásod, házad jól záródó csapokkal, valamint gondoskodj arról is, hogy a fűtés szabályozható legyen!
    • Ha van kis kerted, sok virágod, akkor gyűjtsd nekik az esővizet! Öntözéshez pont megfelelő ez a minőség.
    • A gázzal, vagy fával - attól függ, hogy mivel fűtesz - akkor tudsz spórolni, és ezáltal kímélni a füsttől a környezetedet, ha betartod az optimális szobahőmérsékleteket. A nappaliban, és azokban a helyiségekben, ahol egy nap a legtöbb időt eltöltesz a 21°C az ajánlott hőmérséklet, míg a vizes helyeken (fürdő, WC) a 21-24°C. Természetesen utóbbit időzítheted a fürdéshez is, ha tudod. A hálószobákban a jó alváshoz szükséges optimális hőfok a 18-20°C.
  4. Legyél tudatos vásárló! Lépj ki a megszokott életedből, és gondold át, miket vásároltál manapság, mennyire volt környezetbarát a termék, amit választottál. Esetleg a héten hány reklám, vagy hívogató akciós tábla hatására csábultál el, mikor nem is lett volna rá szükséged? Ne csak rutinszerűen vásárolj és fogyassz, figyelj is oda mostantól!
    • A boltokban válaszd a helyi gyümölcsöket, zöldségeket, élelmiszereket, mivel ezeket kevesebbet utaztak, hogy a polcokra kerülhessenek, tehát kevésbé szennyezték a környezetet.
    • Részesítsd előnyben az újrahasznosított termékeket! Például léteznek ilyen bevásárlószatyrok, rajzlapnak való papír, stb.
    • Mondj le a nejlonzacskóról! Ma már lehet kapni divatos színekben pompázó, kis helyre összehajtogatható, ruhából készült bevásárló szatyrokat. Inkább ezeket használd bevásárlásaid során!
    • Mindig csak annyit vegyél meg, használj fel és fogyassz el, ami feltétlenül szükséges!
  5. Tanuld meg kezelni a hulladékokat! Általánosságban véve csak az otthoni szemetesben összegyűlt csomagolóanyagokat és ételeket tekintjük hulladéknak, pedig minden, amit hátrahagyunk magunk után, az szemét!
    • Gyűjtsd szelektíven a hulladékot! Ma már egyre több gyűjtősziget létezik, sőt, egyre több társasházba, panelházakba helyeznek ki szelektív kukákat, így messze sem kell menni azért, hogy tehess valamit a környezetedért!
    • Takaríts és mossál környezetbarát szerekkel! Vagy ha megoldható, ne engedd a vegyszereket a lefolyóba! A fáradt olajat se! Ezek, habár kismértékűek is, mind veszélyes hulladéknak számítanak.
    • Az elemek, akkumulátorok, elektronikai berendezések mind veszélyes hulladékok! Lomtalanításkor se helyezd ki őket az utcára! A legtöbb nagyobb üzletláncban elhelyezhetőek, vagy vissza is veszik őket.
  6. Kíméld a levegőt! Amikor csak lehet, mondj le autódról, és járj tömegközlekedéssel, biciklivel vagy gyalog. Utóbbiakkal ráadásul még az egészségedért is teszel.


Tippek

  • Tapasztalataidat és a környezetedért tett elhivatottságod, erőfeszítésed oszd meg másokkal is! Ismerőseinkre, barátainkra és családunk szavaira mindig is jobban odafigyelünk, mint a személytelen médiára.
  • Ha komolyan fontolóra veszed a környezetbarát tudatosságot, jó ha tisztában vagy vele, hogy ez egy kisebb életmódváltással ér fel. Ha komolyan gondolod, járj is el úgy!


Amire szükséged lehet

  • Elhivatottság
  • Környezet-szeretet
  • Odafigyelés


Figyelmeztetések

  • Mivel környezetünk állapota folyamatosan romlik, tenni érte nem a "majd holnap" kategória! Ha tényleg óvni szeretnéd környezeted, akkor azt kezd el még ma, és vidd is véghez egész életeden át!


Kapcsolódó források, hivatkozások

Az oldal szerzői

BoglarkaS, Hogyankell, Kiskriszta, Noatah