Takarékoskodni az energiával
Innen: Hogyankell.hu
A lap korábbi változatát látod, amilyen Hogyankell (vitalap | szerkesztései) 2016. október 4., 06:54-kor történt szerkesztése után volt. (→Kapcsolódó források, hivatkozások)
[szerkesztés] Hogyan kell takarékoskodni az energiával?
Manapság lépten-nyomon találkozhatunk azokkal a figyelemfelhívó, olykor már-már ijesztő adatokkal és statisztikákkal, melyek a Föld energiakészleteinek kimerülését vetítik előre. Ennek elkerülése érdekében az egyik mód a megújuló energiaforrásokra való átállás, a másik pedig a meglévő energiaforrásokkal való takarékoskodás. Ehhez adunk most pár tippet, hogy mit tehet valaki a mindennapjaiban.
[szerkesztés] Lépések
- Hogyan fogyasszunk kevesebb áramot?
- Amikor háztartási gépeket veszünk, figyeljünk oda, hogy lehetőleg a legkisebb energiafogyasztásút válasszuk ki! Ez az esetek nagy részében természetesen kicsit több költséggel jár, de például egy energiatakarékos hűtő vagy mosógép esetében ez az összeg az áramszámlán nagyon gyorsan megtérül.
- Közel 10% megtakarítást hoz, ha az elektromos berendezéseket használaton kívül kikapcsoljuk. Ne hagyjuk az elektromos eszközöket készenléti üzemmódban, hanem kapcsoljuk ki teljesen! Egy tévé, amit naponta 3 órát néznek és a nap maradék 21 órájában készenlétre van állítva, az általa felhasznált energia 40%-át a standby üzemmód alatt használja el.
- A mobiltelefon töltőjét se hagyjuk bedugva, mert ez a kis szerkezet ilyenkor is folyamatosan áramot fogyaszt. A legegyszerűbb módszer az áramtalanításra, ha a hasonló eszközöket egy elosztóba dugjuk be, melynek fogyasztása egy gombnyomással leállítható.
- Használjunk energiatakarékos izzókat, melyek közel 75%-kal kevesebb áramot fogyasztanak a hagyományosnál; az energiatakarékos izzókat legalább 20 percig kell bekapcsolva hagyni, hogy elérjük velük a várt megtakarítást (a gyakori ki- és bekapcsolástól csökkenhet az élettartam)! A LED-es izzók még ezeknél is takarékosabbak, és a fel-le kapcsolgatást is jól tűrik, szemben az energiatakarékos izzókkal.
- Használjuk ki a természetes fényt! Amennyiben lehetőség nyílik rá, inkább természetes fénnyel világítsuk meg az otthonunkban lévő tereket. Ennek egyik legfőbb eszköze az épület tájolása szerinti helyes lakberendezés, hogy például az íróasztalt és környékét a lehető legtovább érje a természetes fény! Ez azért is fontos, mert a szemünknek is sokkal egészségesebb a természetes fényben olvasás, mint a lámpafény mellett eltöltött idő.
- Hogyan takarékoskodhatunk a vízzel?
- Figyeljünk mosási szokásainkra! Érdemes alaposan külön válogatni a különböző mosási fokozatokat igénylő darabokat! A mai mosószerek mellett a legtöbb ruha már 30°C-on is teljesen tisztára mosható, mellyel jelentősen csökkenthetjük áramfogyasztásunkat a 40°C-os mosáshoz képest. Amelyeknek pedig szükséges a magasabb fokozat, várjuk meg míg valóban összegyűlik egy mosásra való ruha! Vagy ha mégis kevesebb ruhát mosunk, akkor mindenképpen a fél adag opciót állítsuk be a mosógépen, hogy ne használjunk feleslegesen vizet és energiát!
- Csökkentsük a folyóvíz használatunkat! A legalapvetőbb változtatás a mosogatásnál érhető tetten, mikor is a mosogatóba engedett vízzel és öblítéssel sokkal kevesebb vizet használhatunk el, mint a folyamatos folyóvízzel való mosogatásnál. Ha mégis ragaszkodunk a folyóvízhez, akkor arra az időre, amíg mosogatószerrel töröljük az edényeket, zárjuk el a vizet, és csak öblítéshez nyissuk meg újra! Ugyanez a gyümölcsök lemosására is igaz: nem kell őket folyóvíz alatt tisztítani, nyugodtan bele tehetjük egy tál vízbe is őket.
- Hogy fürödjünk? A gyors zuhany jobb, mint a fürdőzés, mert kevesebb vizet fogyasztunk vele, de ha mindenképpen hosszú perceken keresztül szeretnénk érezni magunkon a meleg víz bizsergető hatását, akkor inkább válasszuk a fürdőkádas módszert!Ha zuhanyzunk akkor, amíg nem szükséges zárjuk el a vizet, és csak akkor nyissuk, meg újra, ha valóban szükségünk van rá, testünk leöblítéséhez!
- Egy csepp is számít! A csöpögő csapok hosszútávon nagyon sok felesleges vizet emésztenek fel, ezért amint lehet, nézessük meg ezeket szerelővel, és figyeljünk oda a helyes tömítésre!
- Ha éppen felújítás előtt vagyunk figyeljünk oda, hogy olyan WC-öblítő tartályt válasszunk, amely vízfogyasztása szabályozható, tehát egy öblítéssel nem kell az egész tartály vizet elhasználnunk!
- Seprű a víz helyett! A külső területekre például kocsi feljáró letakarítására bőven jó a seprű is, nem szükséges az ivóvizet pazarolni rá a slaggal veretés közben! A lépcsőházak és egyéb kevésbé fontos területekre úgyszint igaz, hogy nem muszáj nekik új vödör ivóvizet engedni a felmosáshoz, hanem felhasználhatjuk hozzá például a mosásnál vagy mosogatásnál leengedett vizet.
- Gyűjtsük össze és használjuk fel az esővizet öntözéshez! Ne az ivóvizet pazaroljuk a slaggal!
- Hogyan csökkenthetjük gázfogyasztásunkat?
- Csökkentsük a lakás hőmérsékletét egy fokkal! Elhihetjük, hogy egy fok hőmérséklet-változást meg sem érzünk majd, ha mégis így lenne inkább a réteges öltözködést válasszuk, mint a fűtés feljebb tekerését! A téli hónapok során teljesen normális, ha pulóverben vagyunk otthon és nem pedig pólóban.
- Télen érdemes inkább rövid, intenzív szellőztetésekkel felfrissíteni a levegőt. Tehát tárjuk ki sarkig az ablakot, esetleg csináljunk huzatot a lakásban, hogy gyorsan kiszálljon az elhasználódott levegő, majd rövid után csukjuk be azokat! Ne fűtsük az utcát órákon keresztül bukóra nyitott ablakkal!
- Nézessük át házunk szigetelését egy szakértővel! A legtöbb feleslegesen elhasznált fűtőenergia arra megy el, hogy lakásunk rossz szigetelése miatt nem tartja meg a hőt kellőképpen! Ez anyagi szempontból is nagyon sokat számíthat hosszútávon, ezért mindenképp érdemes előbb költeni egy keveset a helyes szigetelésre!
[szerkesztés] Tippek
- Ha megtanulunk takarékoskodni az energiával, azzal nemcsak a környezetünkért tehetünk sokat, de jelentősen spórolhatunk a havi kiadásaink tekintetében is.
- A környezetszennyezés tekintetében fontos, hogy az eldobható elemek helyett inkább azok újratölthető változatát használjuk.
[szerkesztés] Amire szükséged lehet
- odafigyelés
- energiatakarékos vagy LED-es izzók
[szerkesztés] Figyelmeztetések
- A fűtésszezon kezdete előtt érdemes szakemberrel átnézetnünk a fűtőrendszert, hogy minden rendben van-e vele, nehogy esetleg fölösleges energiát használjunk a tél folyamán egy egyszerű műszaki probléma miatt.