Teknőst tartani
Innen: Hogyankell.hu
A lap korábbi változatát látod, amilyen Lmeszaros (vitalap | szerkesztései) 2015. március 30., 15:50-kor történt szerkesztése után volt. (Új oldal, tartalma: „== Hogyan kell teknőst tartani? == rightTeknőst tartani – csakúgy, mint bármilyen hüllőt – nem olyan egyszerű feladat, mint ahogya…”)
[szerkesztés] Hogyan kell teknőst tartani?
Teknőst tartani – csakúgy, mint bármilyen hüllőt – nem olyan egyszerű feladat, mint ahogyan azt elsőre gondolnánk. Pedig nem kell őket sétáltatni, nem csapnak nagy zajt, nem teszik tönkre a bútort, nincs szükségük védőoltásokra, és költséghatékonyabbak is, mint más háziállatok. A teknőstartás során azonban sok minden másra kell figyelni, például az etetésére, de fontos a jó világítás, a tiszta terrárium, a nagy hely és az állandó törődés is. Mit érdemes tudni még a teknőstartásról, és milyen buktatókra figyelj? Összegyűjtöttük neked a legfontosabbakat!
[szerkesztés] Lépések
- A megfelelő teknős kiválasztása és megvásárlása. Attól függően dönts, hogy mennyi pénzt és helyet tudsz szánni az állatnak. Ha kezdő teknőstartó vagy, inkább valamilyen hétköznapibb fajtát válassz, például vörösfülű ékszerteknőst. Rengeteg díszállat kereskedés van, de mégis az a legbiztosabb, ha tenyésztőtől vásárolsz, aki szakértői tanácsokkal tud ellátni. Így talán annak is kisebb a veszélye, hogy esetleg fertőzött teknőst választasz.
- Hol tartsd? A terrárium a legjobb hely számára, felejtsd el a műanyag kádat! A terrárium vásárlásakor ügyelj arra, hogy megfelelő méretűt válassz. A teknősök gyorsan nőnek, ezért fontos, hogy mindig elegendő helyük legyen mozogni!
- Szükséges körülmények. A vízi teknősöknek szükségük van legalább 15 cm mély, 26-28 fokos vízre, amelyet nagyon fontos rendszeresen cserélni, mivel a koszos víz a betegségek melegágya is lehet amellett, hogy büdös. A vizet vízmelegítővel tudod melegen tartani, és vízforgatóval segíthetsz a tisztán tartásában. Fontos, hogy legyen olyan száraz része is a terráriumnak, például nagyobb kövek, ahová a teknős kimászhat száradni. Amennyiben lehetséges, ezt infravörös lámpával világítsd meg felülről, így télen is van lehetősége napozni.
- Mivel etesd? Elsősorban hússal, például nyers apróhallal, csirkemellel, rovarokkal, férgekkel, és zöldségekkel. Ezenkívül a díszállat kereskedésekben kaphatóak különböző táplálék-kiegészítők és vitaminok, amik például abban segítenek, hogy ellenálló maradjon a teknős páncélja.
[szerkesztés] Tippek
- Hazaszállításhoz vigyél magaddal egy vászonzsákot vagy tiszta zoknit, és lehetőleg ne a kereskedőtől kapott nylon zacskóba tedd a teknőst! Ügyelni kell arra is, nehogy télen megfázzon, vagy nyáron túlhevüljön.
- Amennyiben védett fajtájú teknőst vásárolsz, ne felejtsd elkérni a CITES papírt. Ha az eladó nem tud ilyennel szolgálni, akkor halaszd el a vásárlást, vagy fordulj másik kereskedőhöz.
[szerkesztés] Amire szükséged lehet
- teknős
- vászonzsák vagy tiszta zokni a hazaszállításhoz
- terrárium
- vízmelegítő
- vízforgató
- infravörös lámba
- egy nagyobb kő
- növények
- egyes védett fajták esetében CITES papír
- hús: nyers apróhal, csirkemell, rovarok, férgek
- zöldségek
- vitaminok, táplálék-kiegészítők
[szerkesztés] Figyelmeztetések
- Vásárláskor próbálj figyelni arra, hogy egészséges teknőst válassz! Milyen jelekből látszik, hogy egy teknős vélhetően beteg? Ha nem reagál az ember közeledésére, ha az úszása nem egyenes, ha deformált a páncélja, vagy amennyiben hártyát látsz a szemén. Ne dőlj be annak a kereskedői trükknek, hogy a hátára fordítja a teknőst, mivel az reflexből visszafordul, akár egészséges, akár beteg.
- A teknősök hajlamosak a hízásra, ezért figyelj arra, hogy mindig csak szükséges mennyiségű étellel lásd el! Ha mégis keletkezik maradék, amit már nem esznek meg, azt ne hagyd benne a terráriumban, mert megromlik és megbetegszik tőle a teknősöd!
- Moss kezet szappannal és meleg vízzel minden takarítás és etetés után! A terrárium sok baktérium melegágya lehet, ezért ajánlott a kézmosás, nehogy például szalmonellát kapjunk.