Ötlapos pókert játszani
Innen: Hogyankell.hu
A lap korábbi változatát látod, amilyen Wezo (vitalap | szerkesztései) 2014. július 21., 13:13-kor történt szerkesztése után volt. (Új oldal, tartalma: „== Hogyan kell ötlapos pókert játszani? == right|250pxAz ötlapos póker (5 card draw)volt az első póker játék. Gyakran az otthoni kárt…”)
Hogyan kell ötlapos pókert játszani?
Az ötlapos póker (5 card draw)volt az első póker játék. Gyakran az otthoni kártyapartik alatt is ezt a formát használják, bár az utóbbi időben visszaszorulóban van. Ez a cikk ennek a szabályait szeretné bemutatni.
Lépések
- Az ötlapos póker alapszabályai:
- A játékot 3-6 fő játszhatja
- A játék során 52 lapos francia kártyát használnak, jokerek nélkül.
- Az 52 lapos kártyáról: Egy pakli francia kártyának (jokerek nélkül) 4 különböző színe van, és minden szín 13 különböző értékű lapból áll, ez adja ki az 52 lapos paklit. A 4 szín érték szerinti emelkedő sorrendje: ♣ treff (clubs) ♦ káró (diamond) ♥ kőr (hearts) ♠ pikk (spades). A 13 lap értékének sorrendje: 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, J (bubi), Q (dáma), K (király), A (ász). Az ász az egyes számot is jelöli.
- A lapok erőssége sorrendben: Magas lap (ha bármely lap magasabb értéket képvisel az ellenfélnél), egy pár, két pár, drill (három egyforma), sor (érték szerint sorba rendezhető lapok), szín/flush (az összes lap egyszínű, full (egy pár, és egy drill), póker (négy egyforma értékű lap), színsor / royal flush (sor és egyforma szín együtt), royal flush (a legmagasabb, ásszal kezdődő sor egy színben[10, J, Q, K, A]).
- A licitálás: Manapság a pókerben zsetonokat, „Chip”-eket használnak a licitáláshoz, ami a készpénzt helyettesíti a játék során. A licitkörben a licitálás mindig bal irányba halad, és minden „aktív játékos” (aki még nem dobta el a lapjait) licitál addig, amíg az aktív játékosok az emelt tétet tovább már nem emelik, csak tartják, vagy a lapjaikat eldobják. A licitálások, az emelések száma a limitszabályoknak megfelelően történhetnek.
- Limitekről:
- Fix limit: Az emelés értékét a nagyvak-tét határozza meg. Nem lehet a nyitó tétnél kisebb tétet emelni. Mindig a nyitó tét értékével kell emelni a tétet, és maximum négyszer egymás után lehet.A minimális tét a nagyvak-tét. A maximális tét értéke korlátozva van. Az emelt tétnek el kell érnie minimum a nyitó vagy emelt tét értékét, és nem lehet több a maximális tét értékénél. Az emelések száma korlátlan.
- No limit: A nyitó tét értéke nem lehet kevesebb a nagyvak-tétnél. Az emelt tétnek el kell érnie minimum a nyitó vagy emelt tét értékét. A maximális tét értéke a játékosnak az asztalon lévő maximális zsetonmennyiség értékéig terjedhet (All-in).
- Pot limit: A Pot limites játék egy No limites játék azzal a kivétellel, hogy a maximális tét értéke a pot értékéig terjedhet. A pot értékébe beletartozik az aktuális leosztáshoz tartozó összes nyitás és emelés összege.
- A lejátszásról
- Ante vagy vakok: A leosztás előtt - megállapodástól függően - két formában szoktak tétet betenni. Vagy mindenki beteszi az alaptétet (ante), vagy a vak struktúra alapján az osztótól balra ülő két ember rakja be a kicsi (első játékos) és a nagy vakot (második játékos).
- Minden játékosnak öt zárt lapot osztanak képpel lefelé, amit az ellenfelek nem láthatnak.
- Első licitkör: A vak struktúrás játékban az első licitáló a nagy vaktól balra ülő játékos, az antés variációban pedig az osztótól balra ülő játékos az első beszélő. Ekkor a licitálási szabályoknak megfelelően emelhet, tarthat vagy dobhat a játékos.
- Csere:Ha legalább két játékos partiban marad az első licitkör után, akkor következik a csere. Ilyenkor minden játékos meghatározza, hogy hány lapot szeretne cserélni, majd azok helyett új lapokat húz. A húzást az előrébb ülő játékos kezdi.
- Második licitkör:Az első licitkör első emelője kezdi meg, és addig tart, amíg nincs további emelés, és mindenki tartotta vagy eldobta a lapjait. Ha ez a kör után is legalább két játékos marad, akkor következik a showdown, vagyis a lapok felfedése, amelyet a legjobb lap nyer.
Tippek
- Figyeld a játékostársaidat, apró mozdulatokból ki lehet találni, hogy ki az, aki éppen blöfföl, vagyis úgy tesz, mintha nyerő lapjai lennének.
- Figyelj a leosztott lapod erősségére. Gyenge lapokkal is lehet szerencséd, illetve ha jól tudsz blöffölni, akkor akár alacsony lapokkal is lehetsz sikeres.
Amire szükséged lehet
- 52 lapos jó minőségű kártyapakli.
- Elektronikus keverőgép (viszonylag olcsón beszerezhető, egyszerűsíti a keverés folyamatát).
- A pókerhangulat megteremtése érdekében speciális zöld pókerposztó, vagy pókerasztal, illetve megfelelő mennyiségű zseton.
- Minimimum 3 fős társaság
Figyelmeztetések
- Szerencsejátékban 18 éven aluli személy nem vehet részt.
- A túlzott szerencsejáték szenvedélybetegség kialakulásához vezethet