A kamillát felhasználni

Innen: Hogyankell.hu

A lap korábbi változatát látod, amilyen Mező (vitalap | szerkesztései) 2014. június 10., 18:37-kor történt szerkesztése után volt. (Lépések)

Hogyan kell a kamillát felhasználni?

Chamomile flower.jpg

A kamilla az egyetlen olyan gyógynövény tán, amit mindenki alapjáraton ismer és használ szinte bármilyen problémára – ráadásul a gyógyszertári könyvekben és az orvoslásban is méltó, elismert helyet kapott. A kamillatea számos gondra-bajra hatékonyan, legyen szó bármilyen féle gyulladásról, gyomor- vagy bélfájdalmakról, torokfájásról, nyálkahártya sérülésről, légúti panaszokról, ezeknél – és még sok egyéb betegségnél – jó szolgálatot tehet a számunkra.


Lépések

  1. A kamilla hatóanyagai és gyógyhatásai: a fészekvirágzatát használjuk gyógyászati célokra, amely elsősorban illóolajokat, cseranyagokat, flavonoidokat és valeriánsavat tartalmaz. A kamillában előforduló illóolajok elsősorban gyulladáscsökkentő hatásúak, ezért a tápcsatorna és a légutak gyulladással járó megbetegedései esetén alkalmazhatjuk. Külsőleg pedig bőrbetegségeket, pattanást, aknét, tályogot, nehezen gyógyuló sebeket vagy körömágygyulladást kezelhetünk vele.
  2. Alkalmazása: a kamillatea rendszeres fogyasztása enyhíti a gyomorpanaszokat, a rosszullétet és a bélgyulladás tüneteit. A kamillás gargalizálás vagy szájöblögetés megszüntetheti a fogíny, valamint a száj- és torokgyulladást. A kamillás gőzölés enyhíti a köhögést és a vírusos légúti fertőzések tüneteit. A kamillás fürdőt nehezen gyógyuló sebek, aranyér és körömágygyulladás kezelésére ajánlják.
  3. A kamillatea készítése: forrázunk le egy csésze forrásban lévő vízzel 2 púpozott szárított kamillavirágzatot. Hagyjuk állni 10 percig, majd szűrjük le és napi akár 3-4 csészével fogyasszunk belőle.
  4. Kamillás fürdő: attól függően, hogy láb-, kéz-, ülőfürdőt vagy az egész testünknek készítünk fürdőt, 2 evőkanálnyi vagy 2 maréknyit tegyünk a vízbe, és kb. 10 perces fürdőt vegyünk.
  5. Gőzölés (inhalálás): szórjunk 3 evőkanál virágzatot egy lapos edénybe, forrázzuk le és hajoljunk föléje, majd fedjük be a fejünket és a nyakunkat egy törülközővel – 10 percet inhaláljunk. Vírusos légúti betegségek esetén, naponta kétszer gőzöljünk.
  6. Borogatás: tegyünk kamillát egy mullkendőbe, és forrázzuk le forró vízzel. A kamillás zsákocskát kb. 5 percig tartsuk a gyulladt bőrfelületen.
  7. Kamillás olaj készítése: morzsoljunk szét egy maréknyi kamillavirágzatot, majd keverjük össze 100 ml szójaolajjal, töltsük légmenetesen zárható tiszta üvegbe, és tegyük napos helyre. Naponta rázogassuk össze párszor. Amikor sötétre színeződött az olaj, szűrjük át egy sűrű hálós szűrővel és a virágzatokat alaposan nyomkodjuk ki, majd töltsük újra egy jól zárható tiszta üvegbe.

Tippek

  • A fogzó babák állkapcsát a hüvelykujjunkra cseppentet kamillaolajjal dörzsöljük be ahol szükséges.
  • Kamillateát szinte mindenhol vásárolhatunk már, viszont részesítsük előnybe a teljes virágzatot tartalmazó, nem filteres csomagolást.


Amire szükséged lehet

  • Kamillatea
  • szójaolaj
  • mullkendő
  • törölköző

Figyelmeztetések

  • A kamillateát kisgyermekeknek is adhatjuk nyugodtan.
  • Minden gyógynövénynek a hatása csak rendszeres és hosszas fogyasztás után jelentkezik – ez kb. 2 hét.

Kapcsolódó videók


Kapcsolódó források, hivatkozások

  • A cikk a Természetes Gyógyszerek Kis Lexikona című könyv alapján készült.

Az oldal szerzői

Mező