Újévi fogadalmat tenni
Innen: Hogyankell.hu
A lap korábbi változatát látod, amilyen Bya (vitalap | szerkesztései) 2014. január 23., 18:11-kor történt szerkesztése után volt. (→Hogyan kell újévi fogadalmat tenni?)
[szerkesztés] Hogyan kell újévi fogadalmat tenni?
Új év, új remények, új fogadalmak. Szilveszter éjszakán, pezsgőbontások és koccintások közepette sokan tesznek ígéreteket az új évre vonatkozóan, amelyek betartása aztán jellemzően csak többé-kevésbé, félig-meddig valósul meg az új esztendőben. Cikkünkben összefoglaltuk, hogyan kell jól újévi fogadalmat tenni.
[szerkesztés] Lépések
- Gondoljuk át, hogy életünk mely területén van szükség változásra/változtatásra! Egyik „probléma” megoldásából nem biztos, hogy egy másik „probléma” megoldása következik. Például munkahely-váltás helyett lehet, hogy inkább a magánéletünket kellene rendbe tennünk, hogy jobban érezzük magunkat a bőrünkben, vagy önsanyargató fogyókúrázás helyett többet kellene társaságba járnunk, és így ismerkedni, találni magunknak párt.
- Gondolkozzunk reálisan! Ha eldöntöttük, hogy életünk mely területén van szükség változásra, akkor igyekezzünk olyan elhatározásokat tenni, amelyek az elkövetkező időszakban valóban, saját határainkon belül teljesíthetőek, megvalósíthatóak.
- Tűzzünk ki magunk elé pontos célokat! Általános kijelentések helyett érdemes konkrét fogadalmakat megfogalmaznunk, melyekhez így könnyebben is tudjuk tartani magunkat. Például a „Többet fogok sportolni az új évben” elhatározás helyett tűzzük ki magunk elé azt, hogy „Egy héten kétszer el megyek edzeni”.
- Fogalmazzuk meg pozitívan a fogadalmainkat! A negatív, tiltó kijelentések negatív hatással vannak ránk, görcsössé tesznek, így betartásuk is sokkal nehézkesebb. Ezért például a „Nem fogok több édességet enni” fogadalom helyett inkább azt határozzuk el, hogy „Édesség helyett gyümölcsöt fogok enni”. Vagy "kompromisszumot is köthetünk magunkkal", a tiltó mondat után illeszthetünk egy pozitív kijelentést, például „Ma nem nassolok a TV előtt, hanem elmegyek este sétálni”.
- Legyen súlya a fogadalmainknak! Ha tényleg komolyan gondoljuk az év elején tett ígéreteinket, akkor azokat komolyan is fogadjuk meg, és tartsuk meg, illetve ne szegjük meg őket, hiszen csak így van értelme az újévi fogadalmaknak!
[szerkesztés] Tippek
- Érdemes következményeket is beiktatnunk a fogadalmak megtételénél, mert nagyon könnyű az ígéreteket megszegni. A nyomás motivációt ad a fogadalmak megtartásához, nem fogjuk olyan könnyen feladni az elhatározásainkat. Fogadással is összeköthetjük, egy barátunkkal licitálhatunk, hogy valóban képesek vagyunk-e betartani az ígéreteinket.
- A fogadalmainkat szójátékos, humoros formában is megfogalmazhatjuk, így könnyedén felidézhetjük őket a mindennapok során.
- A fogadalmakat nem érdemes mindig elnapolni, elhetelni, mert ezzel csak a lelkiismeretünket nyugtatjuk. A fogadalmakat tegyük meg újra és újra, nap mint nap!
- Fogadalmak megtételéhez nem szilveszter éjszaka, nem új év kell, hanem elhatározás, elszántság, kitartás, tenni akarás és türelem. Az év bármely napján belevághatunk fogadalmaink megvalósításához.
- Hogyan kell megtartani az újévi fogadalmat?
[szerkesztés] Amire szükséged lehet
- fogadalmak
- elszántság
- idő és türelem
[szerkesztés] Figyelmeztetések
- Vegyük komolyan és tartsuk be a fogadalmainkat, hiszen csak így van értelme elhatározni őket!
- Ne más, hanem magunk miatt tegyünk fogadalmakat, és ne mások miatt, hanem magunk miatt tartsuk be őket!
- Ne adjuk fel idő előtt a fogadalmakat! Egy komoly és összetett elhatározás megvalósulásához (pl. leadok 50 kg-ot, megtanulom a kínai nyelvet) idő és türelem kell!