Lakásbiztosítást kötni
Innen: Hogyankell.hu
A lap korábbi változatát látod, amilyen Sólyomné Szilágyi Mária, független pénzügyi tanácsadó (vitalap | szerkesztései) 2013. október 21., 14:58-kor történt szerkesztése után volt. (Új oldal, tartalma: „== Hogyan kell lakásbiztosítást kötni? == Magyar sajátosság, hogy mindannyian arra törekszünk, hogy saját ingatlanunk legyen, de arra a tulajdonosok közel egyha…”)
Hogyan kell lakásbiztosítást kötni?
Magyar sajátosság, hogy mindannyian arra törekszünk, hogy saját ingatlanunk legyen, de arra a tulajdonosok közel egyharmada már nem fordít gondot, hogy legértékesebb tulajdonát meg is védje. Az elmúlt évben szinte minden második ingatlanban bekövetkezett valamilyen káresemény, ami jó esetben csak egy ablaktörés volt, de akár a teljes ingatlan is semmivé vált. Gondolom, te az előrelátóbbak közé tartozol, de azért nem árt végigolvasnod a cikket, hogy valóban mindenre odafigyeltél-e.
Lépések
- Első lépésként mérd fel, hogy mekkora az ingatlanod, mennyi az az összeg, amiből újjá tudnád építeni.
- Ha társasházban van az ingatlan, akkor keresd fel a közös képviselőt, és érdeklődj, van-e a háznak ingatlan biztosítása. Ebben az esetben ugyanis az első pontot figyelmen kívül hagyhatod.
- Mérd fel, milyen értékű ingóságokkal rendelkezel, van-e ezek között különösen nagy értékű, vagy akár műkincs, ékszerek.
- Gondold át, hogy mekkora összegű felelősségbiztosításra van szükséged egy esetleges általad okozott kár esetén. Ha családi házban laksz, ez legalább 30 millió forintig terjedjen.
- Ha mindez megvan, akkor már nincs más hátra, mint kiválasztani a biztosítók ajánlataiból a számodra legmegfelelőbbet. Erre vonatkozóan a weboldalak meglehetősen kevés információt nyújtanak, ezért nem kerülheted el a személyes kapcsolatfelvételt.
Tippek
- A biztosítási piacon óriási a kínálat, és sokkal jobban jársz, ha egy független biztosítási alkusz céggel veszed fel a kapcsolatot. Ők helyetted megversenyeztetik a biztosítókat, és válogathatsz a legjobb ajánlatok között. Akár további díjelőnyt is nyújthatnak neked.
- Egy alkusz nemcsak a szerződés megkötésében lesz segítségedre, hanem a későbbi ügyintézésnél is neked dolgozik.
- Ha van már lakásbiztosításod, érdemes azt is átvizsgáltatni, mivel egyre újabb és újabb megoldások jelennek meg a piacon. Ez nemcsak szolgáltatásban nyújthat többet, de akár a díja is kevesebb lehet a réginél.
- Ha szeretnél balesetbiztosítást kötni, azt is megteheted a lakásbiztosításon belül, de mindenképp kérj ajánlatot egy különállóra is, mert könnyen lehet, hogy kedvezőbb díjért magasabb összegű szolgáltatást kaphatsz. Ugyanez vonatkozik a haláleseti szolgáltatásra is.
Amire szükséged lehet
- személyes irataid,
- az ingatlanra vonatkozó adatok,
- ha a társasháznak van biztosítása, akkor a biztosító neve és a szerződés száma,
- ha korábban már volt biztosításod az ingatlanra, akkor a biztosítód neve, a szerződés *száma, és az éves díjad
Figyelmeztetések
- Az ingatlan értékénél nem a piaci értéket veszi figyelembe a biztosító, hanem az újjáépítési értéket, így a szerződést is erre kell megkötni!
- Az utóbbi időben nagyon sok úgynevezett „fapados” biztosítás jelent meg a piacon, légy ezekkel nagyon óvatos, mert nem nyújtanak mindenre fedezetet!
- Soha ne köss olyan ingatlan biztosítást, ahol önrészt kell vállalnod, mert előfordulhat, hogy a kisebb károkat mindig neked kell állnod!
- Mindig a valós értékre köss biztosítást!
- Ne az ár legyen az elsődleges szempont, hanem a szolgáltatás minősége! Hallgass az alkuszra, neki bőven vannak tapasztalatai ezzel kapcsolatban!
- Mindenképpen nézz át több ajánlatot, hiszen ugyanazért a szolgáltatásért akár nagyságrendekkel is eltérhetnek az egyes biztosítók díjai!
- Több internetes portálon is kínálnak már lakásbiztosítást. Csak akkor használd ezeket, ha tájékozottabb vagy biztosítási témákban, mert nem biztos, hogy mindenre kiterjed, amire neked szükséged lehet!
- Mindig gondosan tanulmányozd át az ajánlatban foglaltakat!
- Ügyelj arra, ha biztosítót váltasz, hogy a régi szerződés felmondásának legkésőbb 30 nappal az évforduló előtt be kell érkeznie a biztosítóhoz, ellenkező esetben a szerződésed további egy évvel meghosszabbodik!
- Ne feledd, vagyonbiztosításod csak egy helyen lehet! Ezért nézd meg, hogy biztosított társasház esetén véletlenül nem fizetsz-e te is az ingatlanra, mert ez csak fölösleges pénzkidobás.