Módosítások
# A mai, modern kotta 5 vonalból és négy vonalközből áll – ezekre írják a hangjegyeket, hogy könnyebben össze lehessen hasonlítani a magasságukat. Ha szükséges, ezeket pótvonalakkal egészítik ki.
#A kotta elején található a kulcs, ami azt jelzi, hogy egy adott vonal és vonalköz melyik hang helyét mutatja
#*[[Fájl:Kotta_violinkulcs([[Fájl:Peldahttp://www.google.hu/imgres?imgurl=http://www.myzene.eoldal.hu/img/mid/3/violinkulcs.jpeg&imgrefurl=http://www.myzene.eoldal.hu/fenykepek/kepek/Azeneveledvan/violinkulcs.jpeg.html&h=460&w=460&sz=21&tbnid=EnCrsn5w1YcTNM:&tbnh=91&tbnw=91&zoom=1&usg=__tlwBdD64E5mabX62IrCe5dADtak=&docid=IVxQfV-Nz6zgAM&sa=X&ei=v84TUY_QGoqC4ASU6oEw&ved=0CEwQ9QEwBg&dur=1076.jpg]].jpg|right]]A violinkulcs vagy G-kulcs alulról a második vonalból indul ki (bár nyomtatásban ez nem mindig van így, ott inkább körülfogja a második vonalat)), és ahogy a neve is mutatja, a „g” hang helyét mutatja. Zongoránál általában ez a kulcs jelzi a felső szólamot, de az énekeket is általában ebben a kulcsban írják.
#* [[Fájl:Kotta_basszuskulcs.jpg|right]]A basszuskulcs vagy F-kulcs az alulról negyedik sorból indul ki, és az „f” hang helyét jelzi. Ha ilyen jelet látsz, az azt jelenti, hogy a violinkulcshoz képest egy hangsorral lejjebb lévő hangokról van szó (lásd az alábbi ábrát)! Ezért általában ebben a kulcsban az alsóbb szólamú dallamokat rögzítik.
# A kulcs után következik az ütemmutató – erről később még lesz szó. Az alábbi példában a 4/4 azt jelenti, hogy az adott dalban négy darab, negyed értékű hang tesz ki egy ütemet.
* [http://hu.wikipedia.org/wiki/Kotta%C3%ADr%C3%A1s A Wikipédia Kottaírás szócikke]
* [http://www.wikihow.com/Read-Music Kottaolvasásról angolul a Wikihow oldalán]
[[Kategória:Művészet-kultúra]]
[[Kategória:Művészet-kultúra]]