1 100
szerkesztés
Módosítások
Metszeni
,nincs szerkesztési összefoglaló
# '''Először mindig a sérült, beteg, korhadt vagy száraz ágakat kell eltávolítani.'''
# '''Ezután a befelé növő, egymást keresztező, egymáshoz dörzsölődő ágakat kell tőből kivágni.'''
# '''A továbbiakat az határozza meg, milyen célt szolgál a növény:#:'''Ha sövényt akarunk kialakítani:'''#:# Feszítsünk ki egy vagy több madzagot, hogy kijelöljük a sövény "falait".#:# Ügyeljünk arra, hogy a növény ne téglatest alakú legyen, hanem felül egy kicsit keskenyebb, alul pedig szélesebb, ez a forma ugyanis jobban kedvez a növekedésnek.#:# Alulról felfelé haladva vágjuk le a határvonalon átnyúló ágakat.#: '''Ha az egyedül álló növény a formájával, leveleivel, ágaival díszít:''' - elsősorban a formával törődjünk
#:# Távolítsuk el az esztétikailag nem megfelelő helyen növő ágakat.
#:# A metszésnél olyan rügy felett vágjuk le a vesszőt vagy gallyat, amely az általunk kívánt irányba néz.
* A vágás a rügy felett kezdődjön, és a rüggyel ellentétes oldal felé lejtsen.
* Minden növénynek megvan az optimális metszési ideje, általánosságban a következőket kövessük:
** Sövények: A lényeg, az, hogy a sövény mindig megtartsa a kívánt formát, így a nyírás gyakorisága elsősorban a növekedés ütemétől függ. A gyorsan növő fajokat tavasz végén és nyár végén metsszük meg, míg a lassabban nővőket elegendő évente egyszer, nyáron fazonra igazítani.
** Nyáron virágzó bokrok: A júniusban vagy később virágozó növényeket soroljuk ide. A virágrügyek a friss hajtásokon fejlődnek. Tél végén, még a hajtások növekedése előtt metsszük őket.
** Tavasszal virágzó bokrok: Ezek kora tavasszal, gyakran a lombfakadás előtt virágoznak, így a virágrügyek az előző évi hajtásokon fejlődnek ki. A tél végén nem szabad őket metszeni! Elvirágzás után távolítsuk el a felesleges hajtásokat.
* Nem csak azt az ágat tilos lefűrészelni, amelyiken állunk, hanem azt is, ami közvetlenül a fejünk felett van!
* Metszeni csak akkor szabad, ha a hőmérséklet nem csökken -5°C alá, különben a seben keresztül a fa fagykárt szenved. A csonthéjasok (például a barack) érzékenyebb a fagykárra, ezeket mindig csak fagymentes időben metsszük.
* Számos növény speciális metszési módot igényel, ezért például a szőlő vagy a rózsa metszése előtt nézz utána alaposan a fajspecifikus szabályoknak.
== Amire szükséged lehet ==
* [http://www.varosgazda.tujvaros.hu/index.php?option=com_content&task=view&id=44&Itemid=30 Gyümölcsfák metszése – sok magyarázó ábrával]
* [http://5mp.eu/fajlok/matyokertklub/simon_papp_sipos_gyumolcsfak_metszese_www.5mp.eu_.pdf Részletes útmutató igazi profiknak]
* [http://www.kertikalendarium.hu/node/84 Sövény nyírás - számos növényfajt említve]
[[Kategória:Otthon-kert]]