Főmenü megnyitása

Hogyankell.hu β

Módosítások

Fogat mosni

4 626 bájt hozzáadva, 2011. március 25., 15:53
Új oldal, tartalma: „== Hogyan kell helyesen fogat mosni? == Nem csak az esztétikum, hanem az egészség szempontjából is kiemelkedően fontos a fogápolás. A fogmosásban nem a mennyisé…”
== Hogyan kell helyesen fogat mosni? ==

Nem csak az esztétikum, hanem az egészség szempontjából is kiemelkedően fontos a fogápolás. A fogmosásban nem a mennyiség, hanem a minőség a lényeg: ha jól mosunk fogat, napi két tisztogatás is elég, de akár öt fogmosás mellett is elromolhat a fogunk, ha kutyafuttában végezzük.

== Lépések ==

===Fogmosás hagyományos fogkefével===

# Helyezd a fogkefét 45°-os szögben a fogíny szélére, majd apró, lazító mozdulatokkal lazítsd fel a lepedéket.
# A fellazított lepedék eltávolítására végezz söprögető mozdulatokat az ínytől a korona felé (pirosból a fehérbe). Ezt legalább tízszer kell megismételni minden fognál.
# Tarts be egy bizonyos sorrendet, például az alábbit: előbb a felső fogsor belső oldalát, majd külső oldalát, utána az alsó fogsor belső oldalát, végül a külső oldalát tisztítsd meg.
# Végül tisztítsd meg a zápfogak rágófelületét.
# Figyelj arra, hogy minden egyes fog minden oldalát megtisztítsd. Ha jól végzed a fogmosást, ez legalább három percet vesz igénybe.

=== Fogmosás elektromos fogkefével ===
# Az elektromos fogkefe elvégzi ugyan körkörös, lazító mozdulatokat, de nekünk kell irányítani. Fontos, hogy a hagyományos fogkeféhez hasonlóan az íny és a fogszél határára helyezzük, hogy a fognyakakat is megtisztítsa.
# Az elektromos fogkefével a fogak belső és külső oldalát, valamint a rágófelszínt is tisztítsd meg.
# A fogmosást elektromos fogkefével is legalább három percen át kell végezni, ennyi idő alatt lehet ugyanis teljesen fellazítani és eltávolítani a lepedéket.

=== A fogközök megtisztítása fogselyemmel ===
# Naponta egyszer a fogak közötti résekből is ki kell tisztítani az ételmaradékot. Ehhez tekerj a középső ujjaid köré kb. 50 centiméternyi fogselymet, és feszítsd meg a hüvelyk- és mutatóujjaiddal, így biztosan nem fog kicsúszni a kezedből a vékony fonal.
# Vezesd be a selyemszálat a fogak közé, a fogíny alá. Itt óvatos „fűrészelő” mozdulatokkal, az ínytől távolodva mozgasd a fogselymet.
# Ha a fogaid között nagyobb a rés, először az egyik, majd a másik fog oldalát tisztítsd meg a fogselyemmel.
# Ismételd meg lehetőleg minden fogközben.

== Tippek ==

* Lehetőleg olyan fogkefét válassz, amelyiknek kicsi a feje (így könnyebben hozzáférsz a hátsó fogakhoz), és ugyanakkorák a sörtéi. A hosszabb, a többi közül „kilógó” sörték hamarabb elhajolnak, így felsérthetik a fogínyt.
* A gyógyszertárakban kapható olyan fogköztisztító kefe, amellyel a nagyobb fogközti résekből lehet eltávolítani a lerakódást. Ezt többféle méretben lehet kapni, de használatakor óvatosnak kell lenni.
* Szintén a patikában kaphatsz olyan színező tablettát, amellyel egyszerűen ellenőrizheted, mennyire jó a fogmosási technikád. Fogmosás után vedd be, majd ellenőrizd, hol színezte be a fogaidat. Ahol a színezéket a nyelveddel nem tudod letörölni, lepedékes maradt a fogad!

== Figyelmeztetések ==

* Nem szabad vízszintes mozdulatokkal súrolni, mert a zománc elvékonyodhat, így érzékenyebbé válik a fog.
* Szájfertőzés, herpesz vagy akár megfázás után is cseréld le a fogkefédet. A sörték között megbújhatnak kórokozók (főleg, ha nem szárad ki a fogkefe két használat között), ami a betegség kiújulásához vezethet.
* Ha érzékenyek a fogaid, ne használj fehérítő hatású fogkrémet, mert az gyorsíthatja a fogzománc kopását.
* A műfogakon, pótlásokon, kivehető protéziseken is megtapad a lepedék, így a fogkő hosszú távon akkor is okozhat kellemetlen szájszagot és fogágybetegséget, ha a műfog nem romlik el. Ezek alapos tisztításáról se feledkezzünk hát el!
* Még helyes fogápolási technológia mellett is évente kétszer fogorvossal kell ellenőriztetni a fogak állapotát.

== Amire szükséged lehet ==

* Fogkefe
* Fogkrém
* Fogselyem
* Fogkőmentesítő kefe
* Színező tabletta

== Források, hivatkozások ==
* [http://www.webbeteg.hu/cikkek/fogaszat/2052/fogas-kerdes-hogyan-mossuk Fogas kérdés: hogyan mossuk?]
* [http://www.hazipatika.com/topics/fogapolas/articles/A_fogmosas_helyesen?aid=20021016131921 A helyes fogmosás – képekkel]
* [http://www.webbeteg.hu/cikkek/fogaszat/5450/a-fogmosas-helyes-technikaja A fogmosás helyes technikája]
* [http://www.webbeteg.hu/cikkek/fogaszat/5575/fogmosas-utani-feladat--miert-hasznos-a-fogkoztisztitas Fogselyem és fogköztisztító kefe]

[[Kategória:Egészség]]
1 100
szerkesztés