Főmenü megnyitása

Hogyankell.hu β

Módosítások

Nemezelni

4 041 bájt hozzáadva, 2011. szeptember 8., 10:19
Új oldal, tartalma: „== Hogyan kell nemezelni? == A nemezelés ősrégi, Ázsiából származó technika, többek között nemezsátrakat készítettek belőle. Egy jurthoz 150-200 juh évi t…”
== Hogyan kell nemezelni? ==

A nemezelés ősrégi, Ázsiából származó technika, többek között nemezsátrakat készítettek belőle. Egy jurthoz 150-200 juh évi teljes gyapjúhozamára volt szükség. Az új sátrakat a menyasszony számára állították, s egyes állattenyésztéssel foglalkozó nép esetében még a mai napig állítanak is. Szerencsére napjainkban újra felfedezték a nemezt, s számos ruhát és használati tárgyat készítenek e technikával a mai ízlésvilágnak megfelelően. Ha egy gyapjúpulóvert valaha is kimostunk véletlenül forró vízben, akkor tulajdonképpen már nemezeltünk is. A nemezelés nagyszerű szabadidős tevékenység, melybe akár gyermekeket is bevonhatunk.

== Lépések ==

# '''Szerezzük be a szükséges anyagokat és eszközöket!'''
#* Gyapjú: hobbyboltokban már kezelt, fésült, színezett gyapjút is kaphatsz. 5 dkg ára körülbelül 400-2600 forint.
#* Asztal: egy masszív asztalra lesz szükséged, amit vízálló anyaggal (pl. fólia) kell bevonnod.
#* Szappan: natúr szappan a legjobb, használhatunk folyékony szappant is, de kerüljük a kozmetikai és az alkalikus univerzális szappanokat.
#* Nemezelő tű (opcionális): különböző méretekben kapható, nagyjából 250 forint.
#* Vízálló sablonok: pl. „pukkantós” fólia
#* Melegvizes tál
#* Nádroló, gyékény, frottír törölköző, lábtörlő: a görgetéshez lesz rá szükségünk, méretben legalább kétszerese legyen a készítendő tárgynak.
#* Kötözőmadzag: a henger rögzítéséhez
#* Virágspriccelő: a gyapjú benedvesítéséhez az első körben.
# '''Az alapok elsajátítása.''' A lényeg, hogy a gyapjúszálakat mozgatással, meleg víz (kb. 60 fokos) és szappan segítségével összefüggő textíliává tömörítjük. A gyapjúszálak a meleg víz hatására 40-50 százalékkal összehúzódnak, és a dörzsölés, nyomkodás hatására egymásba akadnak (innen is a nemezelés neve, amely egyébként a ’ver’ igével hozható kapcsolatba). A megfelelő stabilitáshoz fontos, hogy a gyapjúszálakat keresztbe-kasul fektessük egymásra, s cserépszerűen illeszkedjenek. A szappant kezünkkel közvetlenül az anyagra is tehetjük, de fel is áztathatjuk a vízben. Amikor a nemez összeállt, öblítsük ki belőle a szappant. Rakjunk egy kis ecetet az utolsó öblítővízbe annak érdekében, hogy a gyapjú pH-értékét helyreállítsuk. Formára igazítva, árnyékban szárítsuk.
# '''Mire jó a nemezelő tű?''' Sűrű böködéssel a száraz gyapjút nemezelő tű segítségével is nemezelhetjük vagy mintákkal díszíthetjük a már kész nemezt.
# '''Mi a hengerelés?''' A gyapjút egy műszálas anyaggal leterített nádrolóra helyezik, majd az egészet feltekerve és összekötözve hengergetjük. Folyamatosan ellenőriznünk kell, hogy mennyire nemezelődött össze a gyapjú, s forgatnunk is kell az anyagot annak érdekében, hogy minden irányból hengerelve legyen.
# '''Milyen díszítési technikák vannak?''' Számos technika létezik, például a zsinóros díszítés, a rátétes minták, az applikált díszítés vagy a kézi tűzéssel díszített nemez.

== Tippek ==

* [http://www.kostyalerika.hu/nemez-tanfolyam-felnotteknek Vegyünk részt nemeztanfolyamon!]

== Amire szükséged lehet ==

* lelkesedés
* gyapjú, szappan, meleg víz, melegvizes edény, stabil asztal, nemezelőtű, sablonok, nádroló, frottír törölköző, kötözőmadzag, virágspriccelő

== Figyelmeztetések ==

* Előbb csak kisebb próbadarabokat készítsünk.

== Kapcsolódó videók ==

<youtube>oTcTDsnv_V4</youtube>

== Kapcsolódó források, hivatkozások ==

* [http://cornit.info/ Nitschmann Corinna oldala]
* [http://www.kreaporta.hu/rovatok.php?id=28 Kreatív vagyok: Nemezelés]
* [http://www.xn--filcmnia-dza.hu/cikkek/nemezeles-technikai/ Filcmánia]
* [http://www.nemez.hu/m1_technika.html Nemezelési technikák]

[[Kategória:Művészet-kultúra]]
[[Kategória:Szórakozás-kikapcsolódás]]
emailconfirmed
3 341
szerkesztés