Főmenü megnyitása

Hogyankell.hu β

Módosítások

Dagasztani

5 046 bájt hozzáadva, 2017. április 18., 08:06
Új oldal, tartalma: „== Hogyan kell dagasztani? == right|250px Dagasztani az élesztővel készült kelt tésztákat kell – ettől lesz rugalmas és levegős. A d…”
== Hogyan kell dagasztani? ==
[[Fájl:dagasztani.jpg|right|250px]]
Dagasztani az élesztővel készült kelt tésztákat kell – ettől lesz rugalmas és levegős. A dagasztás során alakulnak ki azok a sikérszálak, amelyek a kelt tészták (kenyér, kalács, pizza, bukta, fánk stb.) tartását adják. Régen, amikor egyszerre 10 kiló lisztből készítettek kenyeret, a dagasztás fáradságos munka volt. Kisebb adagot azonban gyorsan be lehet dagasztani, és azt is jó átérezni, ahogy a tészta életre kel a kezeink alatt.

== Lépések ==

# Mérd ki a kelt tészta hozzávalóit egy mély keverőedénybe a receptben megadott arányok szerint. Általánosságban érdemes az alábbi sorrend szerint eljárni:
#* Ha a recept úgy írja elő, futtasd fel az élesztőt egy kevés cukorral a víz vagy tej egy részében.
#* Mérd ki a lisztet – ha van rá lehetőséged, át is szitálhatod.
#* Add hozzá az előírt sómennyiséget, majd alaposan keverd el. Ahol nagyobb mennyiségű só marad egy kupacban, ott nem fog megkelni a tészta!
#* Ezután add hozzá az élesztőt (száraz állapotban vagy felfuttatva), és a maradék folyadékot.
#* Ha a recept zsiradékot is előír, akkor azt folyékony állapotban használd fel (a vajat például olvaszd meg), és a dagasztás során kis adagokban dolgozd bele a készülő tésztába.
# Ha minden szükséges hozzávalót kimértél, kezdd el összekeverni őket a tálban. Próbáld egyenletesen eloszlatni a száraz és folyékony elemeket.
# Ha keményebb tésztát (például kenyeret, kenyérlángost) készítesz, amelyben kevesebb folyadék van, akkor előfordulhat, hogy nem áll össze a tészta a keverő mozdulatoktól – ilyenkor nyomkodd össze, gyúrd egy kicsit a tésztát.
# Ha a tészta már egynemű, összeállt, a hozzávalók már teljesen elkeveredtek, jöhet a dagasztás:
## Lágyabb tésztáknál (pl. kalács, bukta) a keveréshez hasonló kézmozdulatokkal dolgozz tovább a keverőtálban. Nyúlj a tészta alá, egy részét emeld meg, majd ereszd le a tál másik oldalán. A következő mozdulattal a tészta egy másik részét forgasd át (ehhez érdemes egy kicsit fordítani a tálon). Ha már kezd összeállni a tészta, olyan lesz, mintha pofozgatnád – de azért vigyél erőt a mozdulatokba.
## Kevesebb folyadékot tartalmazó kelt tésztáknál az ujjaid helyett inkább a kézfejedet, öklödet használd. Nyúlj a tészta alá, emeld fel az egyik szélét, hajtsd rá a többire, majd az öklöddel nyomd le és lapítsd szét. A másik lehetőség, hogy a hajtás után a tenyered alsó, párnás részével nyomod le a tésztát, és közben gördítesz is rajta egyet. Fordíts egy kicsit a tálon vagy a tésztán, és ismételd meg a mozdulatot. Ha a tészta összeállt, kiveheted a tálból, és egy nyújtódeszkán vagy munkalapon is folytathatod a dagasztást.
# A dagasztás végére a tészta tartást kap, a kialakuló sikérszálak összetartják, elválik a táltól és a kezünktől. A felülete kifényesedik, az állaga pedig levegős lesz, akár buborékok (hólyagok) is megjelenhetnek benne. Kezdők úgy számoljanak, hogy erős, gyors ütemű munkával kb. 10-15 perc alatt lehet elérni a megfelelő állapotot.
# A dagasztás végén érdemes egy kis cipóba rendezni a kelt tésztát, és letakarni vagy liszttel meghinteni – ekkor kezdődik a kelesztés.

== Tippek ==

* A kenyértésztát a dagasztás során néhányszor emeld fel és csapkodd a tál aljához vagy a munkalaphoz – ezek az erős tömörítő mozdulatok jót tesznek az állagának.
* Régen azt mondogatták, hogy addig kell dagasztani, amíg nem szakad a víz a plafonról – vagyis az ember homlokáról. Ha csak fél-egy kiló liszttel dolgozol, azért abban nem kell ennyire elfáradni.
* Ha megerőltetőnek vagy időigényesnek találod a dagasztást, akkor gépi segítséget is igénybe vehetsz. Lágyabb kelt tésztákkal elbír a robotgép dagasztó spirálja, ha pedig gyakran sütsz kelt tésztát, érdemes egy kenyérsütő gép dagasztó programját használni.

== Amire szükséged lehet ==

* Mély keverőtál
* A kelt tészta receptben megadott hozzávalói (liszt, só, élesztő, valamilyen folyadék – víz vagy tej –, esetleg cukor és zsiradék)
* Kitartó kézimunka

== Figyelmeztetések ==

* Ha nem dagasztod meg alaposan a tésztát, akkor nem lesz tartása. Lehet, hogy szépen megkel, de azután összeesik, a megsült tészta lapos, tömör, „sulykos” lesz.

== Kapcsolódó videók ==

<youtube>6JGbnQGtGIU</youtube>
<youtube>37JH9MaeoZE</youtube>
<youtube>yW-JfXQeM2I</youtube>

== Kapcsolódó források, hivatkozások ==

* [http://csipetkiado.hu/2015/04/28/hogyankelldagasztani/ Hogyan dagassz? – Limara tanácsai alapján]
* [http://konyhologia.blogspot.hu/2010/05/kenyereszet-3-dagasztas.html Dagasztásról a Konyhológia blogon]
* [http://gasztroabc.hu/lexikon/eljarasok/61_dagasztas/ Dagasztás a Gasztro ABC szerint]
* Saját tapasztalatok

[[Kategória:Étel-ital]]
1 100
szerkesztés