Főmenü megnyitása

Hogyankell.hu β

Módosítások

Led-lámpát választani

4 875 bájt hozzáadva, 2016. november 15., 06:21
Új oldal, tartalma: „== Hogyan kell Led-lámpát választani? == Mi az a LED-lámpa? Világító diódákat (light-emitting diode, fényt kibocsátó dióda) úgy szerelnek össze, hogy…”
== Hogyan kell Led-lámpát választani? ==

Mi az a LED-lámpa? Világító diódákat (light-emitting diode, fényt kibocsátó dióda) úgy szerelnek össze, hogy – azok fénye egymást segítve – alkalmasak legyenek egy szoba megvilágítására. Manapság ez a lámpatípus a legdivatosabb és a leggazdaságosabb is: ugyanis ugyanannyi energiát vagy akár 10%-kal kevesebbet vesz fel, mint amennyit a gyártó a csomagoláson feltüntet. Most tehát nézzük, hogyan választhatjuk ki a nekünk legmegfelelőbb lámpákat!


== Lépések ==

# A legfontosabb kérdés, hogy milyen fényerősségű lámpára van szükségünk. Ezt elsősorban a funkciója dönti el: nem mindegy, hogy hangulatvilágítást szeretnénk vagy az egész szobát fényárban akarjuk úsztatni, ezért jó, ha van valamilyen viszonyítási alapunk, pl. eddig milyen fényforrást használtunk, és hozzájuk képest milyeneket szeretnénk… Figyeljünk a közvetlenül és a szórt fénnyel megvilágított területek közötti különbségre is, ami első pillantásra nem feltétlenül tűnik fel!
# A fényerősségnél számolnunk kell azzal a ténnyel is, hogy a lámpák minél régebbiek, annál inkább veszítenek a fényerejükből. Az élettartam szempontjából messze a LED-lámpák a legjobbak: a piacon 20 000 órától 100 000 órás élettartamig mindenféle lámpával találkozhatunk, ami – napi 8 órás világítási átlaggal számolva – körülbelül 7 évtől 34 évig terjedő élettartamot jelent. Ez azt is jelenti, hogy egy jó ideig nem lesz problémánk a fényerő csökkenésével. Ha alacsonyabb élettartamú modellek nyerték el a tetszésünket, akkor inkább vegyünk kicsit erősebbeket, mert csak később kell kicserélnünk azokat!
# Sokszor úgy érezzük, hogy nem elég erős a fény, pedig jóval a szükséges fényerősség fölé választottunk. Ilyenkor inkább a sugárzási szöget érdemes megvizsgálnunk, mivel egyik lámpa sem világít 360 fokban, ezért beszélünk sugárzási szögről, ha ezt jól eltaláljuk, akkor kevesebb lámpával is jobban meg tudjuk világítani a lakásunkat. (Kiváltképp világos színűre festett falakkal párosítva, mert ezek visszaverik a fényt.)
# Minden valószínűség szerint találkozni fogunk a fényhasznosítás fogalmával, amiből megtudhatjuk, mennyire energiatakarékos egy lámpa. Ezt úgy állapíthatjuk meg, hogy megnézzük, mennyi elektromos teljesítményt használ egységnyi fényáram előállításához, az értékegysége lumen/watt (lm/W). Ez fontos szempont, mert a piacon ebben a tekintetben nagyon nagy a szórás, hasonló lámpáknak teljesen más fényhasznosítási mutatói is lehetnek. A korszerű fénycsövek 80-90 lm/W értéket produkálnak, úgyhogy mindenképpen ezen az értéken felül érdemes keresgélni.
# Figyelmesen vizsgáljuk meg a fényforrások által kibocsátott fény színét is! Nemcsak egyfajta fehér fény létezik, vannak hidegebb és melegebb fényű lámpák, valamint színesek is. Ha az adott szoba sok természetes fényt kap, akkor semmiképpen ne válasszunk hideg fényűt, mert minél melegebb, annál jobban segíti egymást a két fénytípus!
# Ha nem újonnan szereljük be a LED-lámpákat, hanem a régi izzókat akarjuk lecserélni, azzal sem lesz semmi gondunk: szinte alig akad olyan foglalat, amibe ne lehetne LED- fényforrást tenni.
# Az ár-érték aránynál egy aranyszabály van: minden gyanús, ami olcsó, minél többe kerül, annál megbízhatóbb és jobb lámpát kapunk a pénzünkért.



== Tippek ==

* Érdekes és ízléses megoldás lehet modern otthonokban, ha a spot- és / vagy alacsony sugárzási szöggel rendelkező lámpa fényét hófehér falakra irányítjuk, amelyek visszaverik a fényt, valamint hangulatos, minimalista megvilágítást biztosítanak. Tetőtéri szobákban különösen jó ötlet.
* Ha nem tudunk egy fényerősség mellett dönteni, mert más-más időszakban más-más fényerőt preferálunk, akkor szerezzünk be dimmelhető lámpákat! Ezek fényerőssége több fokozaton keresztül változtatható, könnyedén kiválaszthatjuk a pillanatnak megfelelő beállítást.



== Amire szükséged lehet ==

* Az adott foglalatnak megfelelő LED-lámpa.
* Áramtalanítás (lásd. még figyelmeztetések).


== Figyelmeztetések ==

* Lámpacsere során mindig áramtalanítsd azt a helyiséget, ahol a lámpacserét végzed. Ehhez nem elég, ha lekapcsolod a villanyt, ha biztosra akarsz menni, akkor az adott helyiségben a lámpacsere idejéig teljesen szüntesd meg az áramellátást a biztosítótábla megfelelő kapcsolójának lekapcsolásával vagy akár az egész lakás áramtalanításával!


== Kapcsolódó források, hivatkozások ==


* [http://www.bauhaus.hu/vilagitas/fenyforrasok/led.html LED-lámpák]

[[Kategória:Otthon-kert]]
3 627
szerkesztés