Főmenü megnyitása

Hogyankell.hu β

Módosítások

LED fényforrást választani

4 274 bájt hozzáadva, 2015. október 9., 16:10
Új oldal, tartalma: „== Hogyan kell {{LED fényforrást választani}}? == Ha lámpára, vagy egyéb fényforrásra van szükségünk, a korábban figyelembe vett, vásárlást befolyásoló t…”
== Hogyan kell {{LED fényforrást választani}}? ==

Ha lámpára, vagy egyéb fényforrásra van szükségünk, a korábban figyelembe vett, vásárlást befolyásoló tényezőkön kívül nem árt pár új fogalommal és kifejezéssel is tisztában lennünk, amikre érdemes lesz odafigyelni jó fényforrás kiválasztásánál.


== Lépések ==

#Érdemes felmérnünk a helyiség ''fényigényét'', hogy hol, milyen erősségű fényre van szükségünk. Manapság már nem érdemes csupán a '''Watt'''ban megadott értékekre figyelnünk, amikor egy-egy fényforrás „erejét” kívánjuk megállapítani, sokkal tisztább képet kapunk, ha a termékeken feltüntetett '''Lumen''' értéket vesszük figyelembe ilyenkor. A Wattban történő összehasonlításnak napjainkban már inkább csak energiamegtakarítási szempontjai vannak.
# Vegyük figyelembe az ''energiagazdaságosságot'', amikor a lámpák, fényforrások leírását tanulmányozzuk! Ugyanolyan „erősségű” fényt, már jóval kevesebbet fogyasztó '''LED''' forrásból is elérhetünk. A manapság forgalomba kerülő termékeken szerencsére már fel van tüntetve szinte minden esetben a Lumen és Watt értéke is, mely nagyban megkönnyíti választásunkat. Az energiagazdaságosságot az ABC betűivel jelölik a termékeken. Ha A, A+, vagy a legmagasabb érték, az A++ szerepel a termék mellett, biztosak lehetünk abban, hogy a mai kornak megfelelő, gazdaságos fényforrást fogunk választani.
# A Lumen és Watt értékek mellett fontos különbséget fedezhetünk fel az '''RA''', vagyis a ''színvisszaadási értékek'' között. Ez a mérőszám adja meg, hogy a fényforrásunk tárgyakra vetült fénye mennyire változtatja meg annak színét. Például a fekete kanapénk egy alacsony RA-jú fényforrással megvilágítva szürkésnek tűnik. A 80-as, illetve a feletti érték már kiválónak számít.
# Fontos választási szempont lehet még a fentieken kívül a fényforrás fényének ''színhőmérséklete''. Ezt '''Kelvin'''ben (rövidítése K) mérjük, és általában a következő elnevezésekkel és értékekkel találkozunk napjainkban, melyekkel jellemezzük egy-egy termék színhőmérsékletét:
#*2700-3000K – ''Melegfehér'' (referencia: megszokott szobafény
#*4100-4500K – ''Természetes fehér'' (referencia: tiszta fehér fény)
#*5500-6000K – ''Hidegfehér'' (referencia: délutáni nappali fény)
# Hosszabb távon is gondoljunk a pénztárcánkra! Vegyük szemügyre, hogy mire adunk ki pénzt! Olyan körtére, ami 2-3 év múlva már vagy nem adja ugyanazt a fényt, vagy kiég? Esetleg egy olyan ''LED fényforrásra'', amelyek többsége átlagosan 8-10, de akár 15 évig használható, és áramigényük is sokkal alacsonyabb.

== Tippek ==

* Érdemes úgy megalkotni szobáink világítását, hogy abban legyen ''alternatív megoldás'' is, amivel így a hangulatunkhoz megfelelő mennyiségű és fényű világítást kapunk.
* A fényérzet befolyásolható a ''fal színével'' is: A teljesen fehér felület a sugarak mintegy 80%-át, a natúr faborítás 50%-át, sötétzöld a 15%-át, a teljesen fekete pedig csak kb. a 9%-át veri vissza.
*A világító testet a falra úgy ''szereljük fel'', hogy a plafon felé is szórja a fényét, így magasabbnak hat a plafon.
*A ''nagy belmagasságú helyiségekben'' lefelé-, a ''kisebb magasságúakban'' pedig felfelé irányuló fényforrásokat használjunk
*Magas mennyezetnél érdemes ''belógatni'' a fényforrást, alacsony plafonnál viszont ugyanez elvenne a térből.
*Fényerősség megőrzéséhez ''tisztítsuk rendszeresen a fényforrásunkat'' és annak búráját, természetesen csak feszültségmentes, kikapcsolt állapotban!
*A ''mozgásérzékelővel ellátott'' lámpa, kültéri lámpa, gardróbszekrénybe, tárolóba épített fényforrás racionalizálja a fényforrás használatát, így valóban csak akkor világít, amikor szükség van rá.


== Figyelmeztetések ==


* Bármilyen lámpa vagy fényforrás cseréjekor mindig figyelj rá, hogy a készülék áramtalanítva legyen!


== Kapcsolódó források, hivatkozások ==


* [http://www.bauhaus.hu/index.php?id=lampak Lámpa kínálat]

[[Kategória:Otthon-kert]]
29
szerkesztés