Főmenü megnyitása

Hogyankell.hu β

Módosítások

Idézni

5 bájt hozzáadva, 2015. április 30., 19:34
Helyesírási szempontból
#* Ha az idézetbe beleékelődik az idéző mondat, akkor előtte és utána is gondolatjelet használunk. Fontos, hogy az idéző jeleket csak az idézet elejére és végére tesszük ki. Pl.: „Jelenleg még nincsenek pontos adataink a vihar várható erősségére vonatkozóan - mondta a meteorológus. - Ugyanakkor folyamatosan végezzük a méréseket, és amint pontosabbat tudunk, megosztjuk azt a nyilvánossággal.”
#* A fülembe cseng, amit Goethe mondott: „Amíg az ember törekszik valamire, hibázik is.”, és hiszem, hogy így van.
# Ha szó szerint idézünk, ugyanakkor ezt szervesen beleszőjük a mondandónkba, nem kell gondolatjelet és kettőspontot használni. Emellett arra is figyeljünk oda, hogy ilyen esetekben az idézet mindig kisbetűvel kezdődik, kivéve, ha tulajdonnév. Arany János végső elkeseredésében úgy éli meg, hogy verse csupán egy kísértet, mely "jár &#8222jár még föl a halál után", s talán magára is érti ezt...
# Az idézeten belüli idézetet lúdlábak közé tesszük (» «). Pl.: „És nem tanítja ki-ki az ő felebarátját és ki-ki az ő atyafiát, mondván: »Ismerd meg az Urat!«, mert mindnyájan megismernek engem a kicsinytől nagyig.”
# Ha verset idézünk, a sorok közé perjelet (/) teszünk.
Névtelen felhasználó