Főmenü megnyitása

Hogyankell.hu β

Módosítások

Vért adni

7 540 bájt hozzáadva, 2011. augusztus 16., 14:10
Új oldal, tartalma: „== Hogyan kell vért adni? == right Önkéntes véradással három ember életét mentheted meg anélkül, hogy kockáztatnád saját egészségedet…”
== Hogyan kell vért adni? ==

[[Fájl:Veradas.jpg|right]] Önkéntes véradással három ember életét mentheted meg anélkül, hogy kockáztatnád saját egészségedet. A véradás az egészséges szervezet számára veszélytelen, egy alapos kivizsgálással is együtt jár, ráadásul az adminisztrációval együtt mindössze 30-45 percet vesz igénybe. Ha még nem voltál véradáson, az alábbiak segítenek a felkészülésben:

== Lépések ==

# Véradás előtt:
## Fogyassz sok folyadékot és egyél rendesen! A véradás ugyan veszélytelen, de ha nem eszel előtte, esetleg leeshet a vércukrod. A sok folyadékbevitel után pedig teltebbek az erek, jobban láthatók a vénák, így könnyebb a vér levétele (ráadásul a szervezett könnyebben pótolja a veszteséget). A véradás soha ne történjen éhgyomorra!
## Vedd magadhoz az irataidat! A véradáshoz személyi igazolványra és TAJ-kártyára van szükséged.
#Véradás
## Regisztráció: A személyi igazolvány és a TAJ-kártya alapján egy nővér felveszi a személyi adataidat. Ezután kapsz egy kérdőívet, amely a későbbi orvosi vizsgálat alapját képezi, és kizárólag az alkalmasság megállapításához szükséges. (Megkérdezik például, hogy volt-e nagyobb műtéted, szedsz-e bármilyen gyógyszert, és mikor voltál külföldön. A válaszaidat az orvos átnézi, és lehet, hogy rákérdez részletekre – de csak azért, hogy a véradás biztonságos legyen! Mindenképp őszintén válaszolj, az adataid nem kerülhetnek ki.)
## Gyorstesztek: A regisztráció után általában egy nővérhez kell menni, aki fertőtleníti és egy apró eszközzel kicsit megszúrja az egyik ujjad hegyét, és egy-két csepp vért vesz (kb. úgy, mint a cukorbetegek a vércukorszint-méréshez). Ebből egy cseppet egy készülékbe tesz, amely ellenőrzi, megfelelő-e a hemoglobin-szinted a véradáshoz. (Ha kicsit is vérszegény vagy, nem engednek vért adni.) Emellett egy-két csepp vérből meghatározza a vércsoportodat.
## Orvosi vizsgálat: Ezután a véradás helyszínén tartózkodó orvos egy elkülönített helyiségben megvizsgál. A korábban kitöltött kérdőívet végignézi, és kikérdez az egészségi állapotodról. Ezután megméri a vérnyomásod, meghallgatja a tüdőd, esetleg ráállít a mérlegre is. Ha kérdésed van a véradással vagy az alkalmasságoddal kapcsolatban, neki nyugodtan felteheted! A vizsgálat végén megállapítja, hogy alkalmas vagy-e a véradásra.
## Menj azokhoz a nővérekhez, akik a véradásnál segítenek. Ők átveszik a papírjaidat, és megmutatják, melyik ágyra kell feküdnöd. Nekik kell megmondanod, hogy a jobb- vagy bal karodból szeretnél-e vért adni. (Ha nincs esetleg hely, igyál meg egy pohár teát a várakozás alatt!)
## Feküdj fel az ágyra, és lazíts! Neked nincs más dolgod a véradás alatt, mint nyugodtan feküdni. A véradáshoz tedd szabaddá az egyik karod (ha hosszú ujjú felsőben vagy, tűrd fel az ujját). Egy nővér egy gumiszalaggal elszorítja a karod, és esetleg megkér, hogy néhányszor szorítsd ökölbe a kezed, hogy könnyebben megtalálja a vénád. Fertőtlenít, majd egyszer használatos tűt köt be a könyökhajlatba, amit egy kis szúrásként érzékelsz, de ez az egyetlen fájdalmas pillanat. Ezután már csak meg kell várni, amíg egy egységnyi vér lejön (kb. 5-10 perc). A tűt egy ragtapasszal rögzítik, neked nem is kell törődnöd vele. A nővér néha megkérdezi, hogy minden rendben van-e. Lehet, hogy egy kis szivacslabdát is kapsz, hogy „pumpálj”, vagyis néhány másodpercenként szorítsd össze a markod. Ha esetleg szédülsz vagy nem érzed jól magad, azonnal szólj a nővéreknek!
## A vérvételi zsákba 4,5 deciliter vér fér (ennyit kockázat nélkül lehet levenni). Amint a tasak megtelik, a nővér odajön, és még négy kis fiolányi vért vesz le – ezzel végzik majd el a laboratóriumi szűrővizsgálatokat. Mind a tasakra, mind a fiolákra egy vonalkód kerül, ami azonosít téged, a vércsoportot, a véradás időpontját és a többi szükséges adatot.
## Pihenj! A tű kihúzása után a nővér egy darab gézzel és ragtapasszal beköti a sebet, és megkér, hogy a gézt szorítsd a karodra. Felkelni azonban nem enged, legalább öt percet kell még az ágyon fekve töltened akkor is, ha jól érzed magad. Ha kicsit szédülnél, nyugodtan feküdj tovább, senki sem fog siettetni.
#Véradás után:
## Egyél-igyál! A véradás után általában édességet és innivalót tartalmazó uzsonnacsomagot kapsz. Ezt célszerű még a véradás helyszínén, vagy annak közelében, egy parkban ücsörögve elfogyasztanod, így a szervezeted gyorsan pótolni tudja az elvesztett vért.
## A kötést tartsd a karodon addig, amíg a nővér mondta (általában pár óráig). A véradás napján inkább ne végezz nehéz fizikai munkát, ne emelj nehezet és ne ekkor fusd le a maratont – de a mindennapi tevékenységeiden nem kell változtatnod.

== Tippek ==

* A véradás egy orvosi szűrővizsgálattal is felér, hiszen a fiolákba kerülő vérből minden alkalommal elvégzik a HIV, Hepatitisz B és C valamint szifilisz tesztjét. Az előzetes orvosi vizsgálaton az is kiderül, ha esetleg vashiányos vagy. Ha bármilyen rendellenességet észlelnek, értesítenek – ha tehát vért adhatsz, az azt jelenti, hogy egészséges vagy!
* A véradáskor levett vérből vörösvérsejt-koncentrátum, plazmakészítmények és vérlemezke-koncentrátum készül, ezért mondják, hogy egy véradással három életet menthetsz meg. A véradás mellett lehetőség van csak vérplazmát adni – ezt külön állomásokon gyűjtik.

== Figyelmeztetések ==

* Véradó csak akkor lehetsz, ha:
** egészséges vagy,
** elmúltál 18, de még nem vagy 65 éves,
** 50 kg-nál nagyobb a testsúlyod
** az előző véradás óta legalább 56 nap telt el (férfiak évente ötször, nők évente háromszor adhatnak vért)
* Nem ajánlják a véradást (az orvos valószínűleg nem nyilvánít alkalmasnak a kockázatok miatt, ha):
** gyógyszert szedsz (a fogamzásgátló kivétel, de az antibiotikum vagy a nátha elleni szerek már kizáró okok)
** allergiás, asztmás vagy, a vérnyomásod nagyon magas vagy alacsony
** 1 éven belül nagyobb, vagy 3 hónapon belül kisebb műtéten estél át
** nők esetén: ha épp menstruálsz, ha terhes vagy, esetleg szoptatsz
** ha egy éven belül csináltattál tetoválást vagy testékszert kezdtél használni
** ha gyakran vannak alkalmi, óvszer nélküli szexuális kapcsolataid.
* Véradás előtt semmiképp se fogyassz alkoholt! Utána sem ajánlott, mert a fokozott felszívódás miatt ilyenkor jobban hat.
* Ha kicsit is érzékenyen reagálsz a vérnyomás vagy a vércukorszint változására, véradás után közvetlenül inkább ne vezess.

== Amire szükséged lehet ==

* Egészséges szervezet
* Személyi igazolvány és TAJ-kártya (nem elég a számot bediktálni, az eredetit kell bemutatni)
* 35-40 perc a szabadidődből

== Kapcsolódó videók ==

<youtube>Q0yIJ_HJJeg</youtube>

== Források, hivatkozások ==

* [http://www.veradas.hu/tudnivalok-a-veradasrol.html Minden a véradásról a Magyar Vöröskereszt oldalán]
* [http://www.hazipatika.com/articles/Ver_nelkul_nem_elet_az_elet?aid=20050106121051;p=0 Véradásról a HáziPatika oldalán]
* [http://hu.wikipedia.org/wiki/V%C3%A9rad%C3%A1s Tudnivalók a Wikipedián]

[[Kategória:Egészség]]
1 100
szerkesztés