Főmenü megnyitása

Hogyankell.hu β

Módosítások

A fogakat házilag fehéríteni

5 172 bájt hozzáadva, 2011. augusztus 11., 16:05
Új oldal, tartalma: „== Hogyan kell a fogakat házilag fehéríteni? == rightA „színes” mosolyért általában a kávé, a cigaretta, a vörösbor és a hasonló é…”
== Hogyan kell a fogakat házilag fehéríteni? ==

[[Fájl:Fogak.jpg|right]]A „színes” mosolyért általában a kávé, a cigaretta, a vörösbor és a hasonló élvezeti cikkek tehetők felelőssé. Bár a legtöbben tudják ezt, mégsem tudnak lemondani róluk, így marad a fogfehérítés. Van néhány módszer, amivel otthon is elvégezhetjük a fogfehérítést, ugyanakkor az orvosi módszerek általában hatásosabbak és a fogakra is kevésbé károsak. Igaz, az áruk általában igen borsos.

== Lépések ==
# '''Lemondások:''' Ahogy a bevezetőben már említettem, a legjobb módszer, ha lemondunk azokról a dolgokról, amik a fogak elszíneződéséért felelősek. Így hagyjuk el a dohányzást, a kávét, a fekete teát, a színes üdítőket és a vörösbort!
# '''Természetes módszerek:''' Van néhány természetes hatóanyag, amik segítségével fehérebb fogakat varázsolhatunk magunknak.
## [[Fájl:Eper.jpg|right]]Eper: Kenjük be a fogainkat friss eperből és szódából álló masszával vagy dörzsöljük át egy eperrel! Minél éretlenebb az eper, annál nagyobb a tisztító hatása. Az eperben található almasav lemarja a fogak legfelső rétegét, ennek köszönhető a fehérítő hatás. Ugyanakkor pontosan emiatt a gyakori alkalmazása nem javasolt. Fontos, hogy a kezelés után várjunk 20 percet a fogmosással, a nyál ugyanis ennyi idő alatt tudja visszaállítani a fogzománc védelmét.
## [[Fájl:Citrom.jpg|right]]Citrom: A citromlé hatása hasonló az eperéhez, annyi különbséggel, hogy itt a citromsav felelős a fehérítésért. Annak ellenére, hogy látványos hatást érhetünk el vele, a használatát nem javasolják a szakemberek, mert komolyan roncsolhatja a fogzománcot.
## Szódabikarbóna: A szódabikarbóna eltávolítja a fogakra ülepedett lepedéket. Rendszeres használata azonban nem javasolt, szintén a fogzománc károsító hatása miatt.
## Növényi hatóanyagok: Készíthetünk gyógynövényes fogfehérítő port. Keverjünk össze 100 g kaolinport, 100 g szódabikarbónát, 10 g szárított málnalevelet és ízesítőként 5 g gyógynövényt (ez lehet zsálya vagy fodormenta), majd adjunk hozzá öt csepp borsmenta- vagy zsályaolajat! Utóbbit csak abban az esetben, ha szárított gyógynövényeket használtunk. Fogkefével vigyük fel a fogakra!
# '''Otthoni fogfehérítők:''' Többféle olyan szert vásárolhatunk a boltokban, amelyek fehér fogakat ígérnek.
## Fogfehérítő fogkrém és szájvíz: Számos fogfehérítő szájvíz és fogkrém közül válogathatunk, ez talán a legkézenfekvőbb megoldás. A hatásuk ugyanakkor lassan mutatkozik, és általában kevéssé látványos.
## Ecsetelő vagy toll: Egy fehérítő „tollal” végigkenjük a fogunkat, majd 15 percig hagyjuk hatni. Nehézkes, hogy eközben ügyelni kell arra, hogy az ajkunkkal ne töröljük le az anyagot a fogakról, emiatt kényelmetlen „vicsort” kell felvenni. A tapasztalatok szerint max. 1-2 árnyalattal fehéríti a fogakat.
## Fogfehérítő sín és gél: A fogfehérítő sínt forró vízbe kell áztatni, majd rá kell harapni, hogy felvegye a fogsor formáját. Ezután bele kell fecskendezni a fehérítő gélt, majd feltehetjük a sínt a fogsorra. Elég kényelmetlen eljárás, és a hatásosságáról is megoszlanak a vélemények. A módszer egy másik változata, amikor a sínben eleve benne van egy géllel töltött szivacs, így a „befecskendezés” lépése kimarad.
## Fogfehérítő matrica: A fogfehérítő matricát ragasszuk a fogsorra, majd hagyjuk rajta körülbelül fél órát! Általában 10 napos kúra javasolt, ezalatt látványos hatást érhetünk el.

== Tippek ==
* Az otthoni módszerek általában roncsolják a fogzománcot, ezért forduljunk fogorvoshoz! Ha nem is tudjuk megfizetni az orvosi fogfehérítést, legalább kérjük ki a tanácsait!

== Figyelmeztetések ==
* Az otthoni szereknek ellenőrizzük a hatóanyagait! Sok szer például klór-dioxidot tartalmaz, amit az úszómedencék fertőtlenítésére használnak. Lemarja a fogzománcot, így károsítja a fogakat.
* Ha eperrel kezeljük a fogunkat, a fogmosás előtt várjunk 20 percet, hogy helyreálljon a fogzománc védelme!


== Amire szükséged lehet ==
* Friss eper
* Szóda
* Citromlé
* Szódabikarbóna
* Kaolinpor
* Szárított málnalevél
* Zsálya vagy fodormenta
* Borsmenta- vagy zsályaolaj
* Fogfehérítő fogkrém és szájvíz
* Fogfehérítő toll
* Fogfehérítő sín
* Fogfehérítő matrica

== Felhasznált források, kapcsolódó webcímek ==
* [http://borsa.hu/fogfeherites_otthon/20110117 Fogfehérítés otthon]
* [http://fogorvos.origo.hu/20090204-fogfeherites-segit-az-eper-a-citrom-a-kreta-es-a.html Origo: fogorvos, Otthoni fogfehérítés]
* [http://www.kiskegyed.hu/egeszseg/megelozes/fogfeherites-otthon-termeszetes-anyagokkal-106843.html Fogfehérítés otthon természetes anyagokkal]
* [http://www.nlcafe.hu/szepuljunk/20110324/veszelyes_az_otthoni_fogfeherites/ Veszélyes az otthoni fogfehérítés]
* [http://fogfeherites.lap.hu/ Fogfehérítés.lap.hu]

[[Kategória:Szépség-divat]]
532
szerkesztés