1 859
szerkesztés
Módosítások
→Lépések
== Lépések ==
#'''Első szakasz tünetei:''' kábultság, zavartság, nyugtalanság, fejfájás, fülzúgás, hányinger, szédülés, bőrpír.
#'''Második szakasz tünetei:''' végtagokon, majd az egész testen kialakuló izomgörcs és bénultság, ritmuszavar, hányás, súlyosabb esetben eszméletvesztés vagy fulladás.
#*800 egységnél 45 percen belül szédülés, émelygés, görcs, 2 órán belül ájulás,
#*9000 egységnél pedig 1-2 percen belül halál következik be.
#Ha mi magunk észleljük, hogy megemelkedett a helyiségben a levegő szén-monoxid tartalma, akkor azonnal menjünk ki a friss levegőre! Gondoskodjunk a helyiség alapos átszellőztetéséről, illetve kérjünk szakértői/műszaki segítséget is hozzá, valamint a tüzelőberendezések ellenőrzéséhez!
#Ha a „jellegzetes” tüneteket (pl. fejfájás, rosszullét, hányinger) is észleljük, akkor forduljunk orvoshoz!
#Ha leállt a légzése, akkor azonnal kezdjük meg a lélegeztetését, és hívjuk ki a mentőket!
#*Lélegeztetés: Nyissuk meg a légutakat! Kezünket zsebkendővel vagy papírtörlővel befedve nyúljunk be mélyen a beteg szájüregébe, hogy meggyőződhessünk arról, semmi nem zárja el a légcsövet. Ha a sérült nincs eszméleténél, a nyelv hátraeshet, ami blokkolja a levegő szabad áramlását a tüdőbe. Ezért a szabad légutak biztosítása létfontosságú! Óvatosan helyezzük a kezünket a homlokára és finoman döntsük hátra a fejét. Két ujjal finoman emeljük fel az állát. Ellenőrizzük, hogy lélegzik-e: hallgassuk a légzést, nézzük, hogy emelkedik-e a mellkas. Ha 10 másodpercig nem tapasztalunk légzést, kezdjük el lélegeztetni. Ehhez percenként 12-15-ször fújjunk levegőt a sérült orrába!
#Ha nem eszméletlen az illető, és nem számol be erős rosszullétről, akkor is hívjuk ki a mentőket! Ilyen esetben is fontos ugyanis a 100%-os oxigénnel történő lélegeztetés, ez segíti elő ugyanis a méregtelenedést.
== Tippek ==